| costachea a întrebat:

Dati-mi 10 motive pentru care sa-l aleg pe Mircea Geona si nu pe Traian Basescu In functia de presedinte.

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

@ardnaxur1961

Iti dau eu zece motive pentru care il votez pe Basescu.

1. Reforma administrativa: descentralizarea, reducerea numarului de ministere si imputernicirea primarilor. Orasele se vor administra singure, iar ministerele isi vor piede din importanta.

2. Numar mai mic de deputati.

3. Relatii bune cu UE si statele membre.

4. Va sustine o guvernare PNL-PDL, de dreapta, mult mai realista decat poligamii intre stanga, dreapta si minoritati.

4. A inceput deja reformele, si chiar daca in clipa asta sunt incipiente, denota niste initiative care vor continua.

5. E incisiv si nu se lasa manipulat de interesele altora. Nu se teme de confruntari si are discursuri clare, pertinente si corecte din punct de vedere gramatical. Nu a facut compromisuri cu celelalte partide, stiind ca, prin constitutie, presedintele propune premierul, nu partidele.

6. E un lup satul, se va ghiftui mai putin decat lupii care de 5 ani de zile au flamanzit.

7. E inteligent. Omul are probleme oculare, nu de gandire.

8. Are simtul umorului si nu e deloc intepat.

9. Are experienta si spirit adminsitrativ: a fost capitan, primar si presedinte.

10. Am trait bine in timpul guvernarii lui, desi am fost profesor si am avut un salariu mic, dar care a crescut gradual, si stiu ca situatia economica din ultimul an nu i se datoreaza lui, nici lui Boc, ci crizei economice.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mi se pare mult sa iti insir 10 motive, desi sunt convins ca le-as putea gasi cu usurinta. Ba as putea gasi inca 10 motive pentru care sa il alegi pe Basescu, nu pe Geoana.
Prin urmare ma voi limita la un motiv determinant: experienta ultimilor 5 ani. Daca vrei sa se schimbe ceva, voteaza cu Geoana. Daca ti se pare ca suntem pe calea cea buna, voteaza cu Basescu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da-ne o idee, incepand TU prin a da 10 motive pentru care sa-l alegem pe Basescu.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@HepHap: eu vreau 10 motive pentru care sa-l votez EU pe Basescu.
Pentru ca majoritatea celor 10 motive insirate de tine tine de guvern/ministri si nu de Presedinte. Din pacate, in Romania nu s-a gandit inca nimeni sa modifice Legea Electorala astfel incat sa alegem Primul Ministru si nu Presedintele.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@ardnaxur1961

Poate atunci ar trebui sa precizezi care sunt obligatiile personale si exclusive ale presedintelui si ce anume astepti de la el. Pana atunci, ma multumesc sa ii trasez portretul si calitatile individuale. Astept si un portret al domnului Geoana, in schimb.

| JeSa a răspuns:

Buna!, SCHIMBAREA modului de gandire a tarii!, si asta bineinteles facandu-se prin alegerea unui alt presedinte!, ps. acesta mi-ar fi 10 in 1 MOTIV!, la o adica,- stim ca cu totii furwinking cand ajung la putere!happy, Numai bine, pa!

| clauss a răspuns:

In spatele lui geoana se afla o multime de moguli care asteapta sa mai fure ceva din avutia poporului, voi nu vedeti ca geoana nu-i decat o marioneta si sunt altii care trag sforiile, pe cand basescu lupta singur impotriva tuturor

| clauss a răspuns:

Daca te uiti in urma, ma refer la revolutie, o sa vezi cam aceiasi oameni care au iesit in fata si daca iese geoana o sa iasa acelasi figuri, dar mai bogate

| Ana_6509 a răspuns:

Eu am gasit doar unul: pentru ca nu si-a dat soacra afara din casarolling on the floor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am cerut 3 si nu am primit raspuns... tu vrei 10?