| LisaJulie a întrebat:

De ce atâtea modificări și adăugări in codul rutier? Cine citește 10.000 de pagini in care practic se scriu lucruri asemănătoare! Eu înțeleg ca vor sa arate cum arata legislația rutiera de afara dar totuși e cam absurd! Mie îmi plăcea cum era prin 2018-2019, mult mai scurt și la obiect! Eu am dat sala atunci și am luat ușor, acum sunt mii de întrebări la chestionare și se pica pe capete!

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt mai multe motive.
Codul rutier a fost gandit si facut partial in functie de situatia din 2002, atunci cand a fost adoptata OUG 195/2002. De atunci s-au schimbat multe asa ca trebuia pus in acord cu situatia de fapt si unele prevederi inasprite, avand in vedere ca suntem pe primul loc in Europa la accidentele rutiere cu morti si raniti.
Nu au fost prevazute toate situatiile posibile si care trebuiau reglementate.
Unele prevederi au fost declarate neconstitutionale si trebuiau inlocuite.
Au aparut si alte mijloace de transport, de ex. trotinetele electrice si circulatia acestora necesita o reglementare legala.
Pot fi si alte motive.

| LisaJulie explică (pentru Ioandelasal):

Eu înțeleg, dar mi se pare absurd sa inveti sute de pagini iar unele întrebări sunt și fără sens

| LisaJulie explică (pentru Ioandelasal):

Eu una nu cred ca este de vina doar șoferul ci drumurile proaste și pline de gropi

| Ioandelasal a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu cred ca sunt intrebari fara sens, poate doar pentru persoanele care nu studiaza intai legislatia si apoi sa faca chestionare.
Drumurile proste sunt si ele de vina, dar si in acest caz, in principal, doar pentru cei care nu respecta regulile de circulatie.

| LisaJulie explică (pentru Ioandelasal):

Ba chiar sunt, de exemplu întrebarea cu conduita ecologica și întrebări de genul când puteți sa fiți agresiv cu alți participanți in trafic! Fără niciun sens, de umplutura

| Ioandelasal a răspuns (pentru LisaJulie):

Asta-i parerea ta, se pare ca nu prea stii Codul rutier, parerea mea este ca nu sunt de umplutura.

| LisaJulie explică (pentru Ioandelasal):

Eu știu Codul rutier dar jumătate din ce scrie acolo mi se pare nefolositor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu cred ca in 5 ani s au adaugat mii de pagini.

Si foarte bine ca se pica pe capete, soferii sunt din ce in ce mai prost pregatiti pentru traficul din Ro

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Uite cum sta treaba, se pune accent pe sala și sutele de pagini ce trebuie învățate când de fapt ar trebui sa se pună accent pe condus și nu cat mai multe întrebări de cele mai multe ori fără sens

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

De ce? Mie mi se pare ca soferii romani au mari lacune in ceea ce priveste pregatirea teoretica. Ca dupa asta ne ghidam in trafic, dupa legi. Chiar ieri era o tanti care avea un cedeaza trecerea mare si lat m-a certat ca mergeam cu bicicleta pe PISTA de biciclete dupa ce era sa dea peste mine si sustine sus si tare ca eu pe pista de biciclete trebuie sa cobor... deci zero cunostinte de legislatie.

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Si eu consider ca sunt extrem de putine legi fara sens in codul rutier. Nu stiu unde vezi tu asa multe.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

In București și Cluj oricum va fi asa indiferent de cât cod rutier știu, sunt multe drumuri înguste și in plus pista pentru bicicliști e mai proasta ca in Cluj

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Sa nu respecti codul rutier pentru ca sunt drumurile inguste nu e o scuza...

| MistarGoGu a răspuns:

Parlamentarii fac " joc de glezne " sa dea impresia CA MUNCESC și ei la ceva util în afara de legile date " Cu dedicație " pentru multinaționalele sponsori politici! Dar f#ck Codul Rutier in favoarea lor și a beizadelelor de copii!

| Torrpi a răspuns:

"Eu înțeleg ca vor sa arate cum arata legislația rutiera de afara"
Adica tu nu vei merge si nu vei conduce masina in afara tarii? Nu ai nevoie sa stii legislatia europeana?

| LisaJulie explică (pentru Torrpi):

Sunt multe absurdități in ea, zici și sute de pagini care fac referire la conduita in trafic, la cum sa se poarte pasagerii

| LisaJulie explică (pentru Torrpi):

De parca e vina șoferului ca pasagerii nu se poarte cum trebuie

| Torrpi a răspuns (pentru LisaJulie):

Ce au pasagerii cu examenul pentru permis?

| Torrpi a răspuns (pentru LisaJulie):

Cum sa se poarte (soferul) CU pasagerii.
Nici nu stii ce scrie acolo. De aia se pica pe capete.

| LisaJulie explică (pentru Torrpi):

Nu e nimic despre asta in Codul rutier, este vorba de întrebări stupide care nu au ce cauta acolo de exemplu conduita preventiva care este acolo de umplutura

| LisaJulie explică (pentru LisaJulie):

Și e de la sine înțeles ca șoferul nu are voie sa fie agresiv in trafic, ce cauta întrebarea asta in chestionare! Eu nu avut asa ceva sunt bine, nu am făcut niciun accident

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Cand ai dat tu examen lipsa de conduita preventiva nu era pedepsita de lege, acum este, e normal sa apara intrebarea. Si e la fel de normal sa fie pedepsita de lege la halul in care se conduce.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Sunt niște chestii fără sens băgate acolo doar de umplutura, eu îmi mențin părerea

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Da exemple. Le discutam pe toate.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Conduita ecologica, întrebări despre pasageri care au raspunsuri și mai absurde cum ar fi,, sa va asigurați ca pasagerii nu țin in brate animale"! Trebuie eu sa am grija de pasagerii din spate, eu sunt responsabil pentru asta

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai nu șoferul e responsabil pentru pasageri? Serios acu... Nu vad ce e greșit în asta.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Eu îmi mențin părerea, in loc sa se pună accent pe ce îi ajută, îi pun sa învețe de parca dau admitere la medicina