| LisaJulie a întrebat:

De ce castiga in România numai PSD-PNL? Dacă sunt persoane aici care au votat cu ei, îmi pot împărtăși și mie opiniile despre ele și de ce continua sa voteze tot cu PSD și PNL? Doar din curiozitate, eu nu critic și nu judec pe nimeni

40 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Vezi ca vin gaborii peste tine de la astfel de întrebări,ofensezi bătrânii care primesc un pachet all inclusivewinking laughing
De ce câștigă? Simplu,jocul e deja jucat,alegerile sunt doar chestiuni formale.
Eu nu cred că toți au iubit Pesedeu' sau peneleu'.
Uite, la Iași, de exemplu, s-a nimerit sa fie același primar de care tot Iașul se plânge că nu face treabă bună.
Deci, ce te mai mira?

| untu a răspuns (pentru Hyperion7):

Vorbesti prostii si aiurea! Batranii nostri primit nimic, nici un macar un pachet de la PSD!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru ca SOS sau AUR sunt niste mizerii fara pic de "scoala", iar celelalte partide (PMP, USR si care mai sunt) nu au sanse reale, neavand oameni cu imagine suficient de valoroasa. Sunt partide de necunoscuti, foarte multi neexperimentati, chiar daca au vointa si cunostinte.
De aia votam multi cu PSD-PNL, stim ca ele au cele mai mari sanse, au politicieni experimentati, sustinere "grea", asa ca intre ele este adevarata concurenta.
Teoretic, unul este de dreapta, celalalt de stanga. Si asta ar fi un motiv, ca se alege intre politica sociala si cea liberala, individualista.
Practic insa, ambele sunt niste amestecaturi, iar PNL-ul a ajuns mai "social" sau mai bine zis mai comunist/de neincredere decat Puie PSD asta.

| frumoasazaraza a răspuns:

Pentru ca voteaza doar batranii.

| Hyperion7 a răspuns (pentru untu):

Daca zici tu

| RAY a răspuns:

Eu propun sa votati meritocratic doar,cunoasteti respectiva persoana? aici ma refer la ce studii are omul ala? ce experiente are? experienta? cazier, educatia lui, gandirea lui, uite in norvergia populatia e implicata activ in politica.
Pentru prima oara in viata mea am votat cu fritz desi are si el multe pacate facute, hai ca a fost la inceput.

De ce se voteaza psd?
pentru ca avem 6 milioane de pensionari care nu se gandesc la altceva decat la pensia lor =narcism -nu le pasa de viitorul copiilor, nepotilor lor, asistati social vreo 1 milion la fel,daca votam dreapta ne taie ajutorul,ca bugetar la fel te gandesti ca dreapta vrea sa concedieze jumatate din ei,dupa cum vezi se voteaza din interes propiu,romanul fiind narcist nu ii pasa de alti doar de el atat, iti vinde si parinti, frati, copii, sotia pentru interesul lui atat

| frumoasazaraza a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu exista niciun partid de stanga in Romania. De asta votezi PSD. Ca habar nu ai ce e cu tine.

| RAY a răspuns (pentru untu):

Cum nimic omule, sunt atatea video

| Mosotti a răspuns:

Eu am votat USR, le-am dat lor o sasnsa.
Restul mi se par dezastru toti, in frunte cu AUR.

Cine voteaza PSD-PNL nu stie ce voteaza, altfel nu ar avea cum vota asa ceva.
Alianta asta mi se pare de tot rasul, s-a ales praful de tara si de nivel de trai. Nu ai tu ca PNL cum sa te aliezi cu PSD, ce naiba.
E cum s-ar alia pisica cu soarecele.
Nu mai au bani si nu stiu cum sa puna impozite mai mari, sa traga tot pe om.
Suntem deja in faliment nedeclarat, ai sa vezi.

Nu mai au bani de spitale, de mai nimic, vroiau sa taie banii si la medicii de familie acum ceva luni, dar au promis ca pana in iulie ramane situatia cum era.

| Mosotti a răspuns (pentru frumoasazaraza):

Pai PSD nu e de stanga in primul rand, este cam 3 % stanga, restul dreapta. Deci cine crede ca e de stanga chiar nu stie ce e cu el.
Pai cu ei a inceput inflatia inainte de Orban.
Pana la PSD erau preturile stabile, cand au venit ei sa dea salarii din pix, gata, a inceput nasolia.

In loc sa dezvolte tara, sa producem, sa exportam competitiv, sa luam valuta, ei dadeau sal din pix.
PNL adevarat ca si ala doar prostii face, dar tu daca te dai ocean, faci la fel tot rai oamenilor?

Parca avem partid de stanga dar nu e mai deloc finantat, dar nu stiu sigur daca avem.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca:

-baronii locali isi fac treaba in teritoriu si scot lumea la vot
-pentru ca au fost mereu la guvernare si a fost usor sa tina bugetarii si pensionarii de partea lor
-pentru ca exista mereu o populatie care se identifica cu psd, o mica spaga, o mica evaziune e mereu binevenita
-pentru ca au acumulat in timp un numar serios de membri care au o groaza de avantaje legale sau mai putin legale
-pentru ca oamenii de afaceri stiu ca cele doua partide ii pot "ajuta"
-pentru ca este putina populatie cu adevarata educata financiar care sa cunoasca ce dezastru produc uneori in economie cele dua partide.
-pentru ca USR nu a putut fi cu adevarat un partid de opozitie

| frumoasazaraza a răspuns (pentru Mosotti):

Partidul Romania Socialista e singurul, dar nu stie nici naiba de el.

| Mosotti a răspuns (pentru frumoasazaraza):

Pai normal ca nu stie nimeni de Romania socialista, cine sa il finanteze? Ca smecherii cu bani finanteaza celelalte partide ca sa le serveasca lor daca vin sus, nu oamenilor.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Argumenteaza ultima parte cu USR nu a putut fi cu adevarat un partid de opozitie! Vrei sa spui ca sunt prea putini?

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Sincer nici eu nu am auzit de Romania socialista!

| Bianncax a răspuns:

Pentru ca oamenii voteaza cu ce le e "familiar", chiar daca stiu ca sunt niste hoti. Si asa cum s-a spus, batranii se gandesc doar la pensiile lor

| relian a răspuns (pentru frumoasazaraza):

Dar de ce mergeti la vot? Nu ar trebuie sa mearga nimeni la vot, doar asa se poate schimba ceva.
Oamenii nu pricep ca nu se poate schimba nimic, ei degeaba voteaza, cei votati vor face exact ceau facut si cei dinaintea lor?

Cam despre asta este vorba in RO, atita timp cit oamenii merg la vot, vor ramane mereu la fel toate, nu are cine schimba nimic, tocmai pentru ca oamenii ies la vot, legile raman tot alea, toata lumea politica happy laughing

Sistemul din RO nu-i bun.Nu este bun pentru RO, pentru romani, trebuie alt sistem, unul facut sa intarte romanu unu impotriva celuilant, doar in felul asta se va putea schimba ceva, in felul asta se poate face ceva.
Atit timp cit legea permite formarea de gasti tilharesti, cum am zis toti guvernantii or sa fie happy, se ruleaza pe rind pe aceleasi legi.Chiar de ar fi careva care ar vrea sa schimbe ceva nu are cum, trebuie sa mearga dupa ce spune legea.

In RO si mai peste tot in general se merge pe votarea unei sigle, nu a unei persoane cunoscute si care sa faca ceva.Plus legea nul poate da jos odata ales, chiar daca face magarii laughing aia de sus is deai lui doar nusi taie singuri creanga de sub ei.

Deci in RO pentru ca romanii is mai altfel, dintodeauna au fost altfel, trebuie alt sistem.
Tarile care au acelasi sistem si merg bine, au vechime, au malai destul, au furat, au dat in cap sute de ani altora, siau arenjat ploile acum tara merge singura de la sine, merge pentru ca au industrie, aia duce tara mai departe, fabricantii nu politicienii.

In RO toate au fost desfiintate, pe baza ca nu-s bune laughing sa vie aia sasi vinda ei produsele lor in RO.
Cea ramas in RO nedesfiintat? BOR, biserica nu sa atins nimeni de ea, desi acolo se joaca bani f multi, dar nau avut curaj, le-a fost si le este frica ca biserica poate ridica oamenii in capul lor, de aia nu s-a luat nimeni de biserica, plus ca is mina in mina, biserica mai baga si ea ceva fitile la enoriasi, votatiii pe X ca aia mai fac cate ceva laughing asa subtil, aia le mai pompeaza ceva malai, toate bune pentru ei.

Multi vorbesc de razboi, ba ca Putin e nebun, ba ca ukraina e stiu si eu cum, de ce ajuta UE pe Ukraina, de ce vrea UE sa bage Ukraina in UE si etc.

Totu e manarie, UE ajuta Ukraina de ce oare? Scuze ca bag ceva pe linga, ca idee, cam tot asa se intampla si cu votarile astea.

UE ajuta Ukraina, sa mai reduca din populatie, dar principalu motiv, sa isi asigure spatele.
Ajutind pe unu din combatanti, ce se intampla? Se lungeste razboiul laughing aia au arme, au ceva ajutoare, vor rezista in fata rusilor mai mult, logic.
Vor avea pierderi ambele tabere, atita umane cit mai ales materiale.
La sf razboiului, indiferent cine care cistiga, sau pierde, UE iese in avantaj laughing
Ambele tari Rusia si ukraina vor iesi sifonate, cu economia la pamint.
Daca Ukraina rezista si ramane independeta ce se va intampla? V a avea nevoie de bani, cinei da? FMI laughing ii imprumuta, si ce fac ei cu banii? Daca economia lor e la pamint, agricultura tot, cumpara de la UE cu banii imprumutai de la FMI, uite asa UE cistiga o piata de desfacere f mare.

Daca cistiga Rusia, la fel, o sa fie slaba, va avea nevoie de bani sa se refaca, bani de unde? Pai vinde gaze, petrol.Cui? Lui UE laughing ca ei au nevoie nu?
Uite asa UE is asigura spatele. Nui intereseaza pe ei de ukraina sau de populatia de acolo, ii doare la basca, ei isi urmaresc interesele.

Exact asa se intampla si in RO cu politica, legile is facute sai protejeze pe politicieni indiferent ce fac.
Daca un hot, tilhar, legea ii da voie sa candideze la primarie. la presedintie, la parlament, ce pretentii sa ai de la acea tara.

Deci trebuie schimbat sistemul.Cum faci asta? Trebuie gindit dinainte, asa stiu multi cum, nu mai iese nimeni la vot, se dizolva totul, se face o noua constitutie, si se pleaca din nou.

Aici este marea problema la ce sistem se va adopta, daca populatia este informta de toate sistemele care sunt si cum functioneaza, populatia sa inteleaga sistemele, cum functioneaza si sa voteze ea ce sistem sa adopte.

Doar asa se poate schimba ceva.In ro este de fapt acelasi sistem comunist de pe timpuri, s-a schimbat doar numele si ceva lejeritate pentru populatie, sa iasa din tara, sa dea din gura, oricum nu-i asculta nimeni si cam atit, restul e ca si inainte, comunisti, gasti de tilhari care guverneza tara.

SUA de ce nau ales sistemul englez cand au format SUA, doar erau englezi nu? Deci aia erau englezi englelzi 100% erau oameni cu afaceri cu bani, dar nu au ales sistemul ala tocmai pentru ca de el fugise din Anglia, ca nu lea convenit acel sistem
De aia au facut o tara noua si cu un sistem nou, dar ei au avut unde laughing romanii nu au unde pleca si sa faca alta tara.
E cam greu sa schimbi, dar nu-i imposibil.Deci nu mai mergi la vot, sa nu mai mearga nimeni, doar asa se schimba ceva, se va schimba constitutia, se va dizolva parlamentu si tot.

Dupa, cu ceva noroc, sau ceva oameni care stiu si vor sa faca ceva pentru tara, sa se voteze alta constitutie mai altfel, gen cum este in SUA unde is 3 puteri in stat si care is separate, independente, facute sa se manince ca si cinii printre gard laughing asa se verifica unu pe celalalt, fiecare urmareste ce face dusmanu si cand greseste taxeaza laughing
Odata ce calci pe bec, nu mai existi in lumea politica, nu mai ai loc nici ca femeie de serviciu pe nicaeri la stat cum zic romanii, nu angajeaza statu pe nimeni care are probleme cu legea, asa spune legea, nici sa dai cu matura, ca furi maturile si le duci acasa la tine laughing

Cam asa trebuie puse legi.In RO ala in puscarie candideaza la primarie si cistiga alegerile, iti dai seama cam la ce nivel este RO? Chestia asta nu stiu, e in cartea universului, sau asa ar trebui, nici ultimele organisme unicelulare nu fac asa ceva laughing

Gata nu mai zic nimic, am scris romane pe aici, dar am vazut ca va luati care pe cine sa voteze.
Va zic votati de pomana, va irositi timpul aiurea, mai bine mergeti soi beti o bere undeva si esti mai cistigat decat sa mergi la vot, dec it sai asculti pe tilharii aia.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu au avut niciodata un lider care sa coalizeze partidul si sa profite de scorul istoric de la europarlamentarele din 2019

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Plus uite un alt motiv pentru care iese PSD PNL

ca sunt multi imbecili care dau sfaturi de genul

"Va zic votati de pomana, va irositi timpul aiurea, mai bine mergeti soi beti o bere undeva si esti mai cistigat decat sa mergi la vot, dec it sai asculti pe tilharii aia"

| Mosotti a răspuns (pentru LisaJulie):

Nici eu, dar parca auzisem ca o fi.
Adevarul e ca e normal sa fie, altfel unde e concurenta?

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Ai zis corect, dar trebuie sa zici ca e valabil pentru toti, nu doar pentru Romania.
Sistemul e prost peste tot.
Si in SUA e la fel, nu ai bani nu inveti, nu te prea tratezi, cam tot e pro bogati acolo, nu prea se reprezinta interesele omului de rand.
In UE mai e ceva socialism totusi.

In SUA pot aia sa dea jos presedintele asa ca si regula, dar nu ca nu face bine tie ca om de rand, il da jos doar daca nu le convine lor gurpuri de interese, intre ei mafiotii.

Un sistem bun suna asa:

1 - Sa desemnam noi candidatii, nu sa puna ei pe liste pe mafiotii lor sa nu ai ce vota decat tot aia.
2 - Sa nu existe bani privati in politica ca sa nu serveasca finantatorilor daca ajung sus.
3 - Sa fie verificati des, daca nu au facut ce au zis sau nu au inceput macar, la puscarie si salariile luate degeaba date inapoi prin munca.

Iar aia cu, ca oricine castiga e UE in avantaj, ai gresit termenul, SUA, nu UE, SUA profita de pe razboiul asta, de aia se si baga.
Asa am zis si eu, nu ii doare pe nimeni de ukrainieni asa cum lumea naiva crede, in politica nu exista umanism ci doar interese. Dovada e ca in alte situatii similare nu s-a bagat nimeni.

UE e condusa de sua, e sluga SUA. De ce nu au facut UE contracte lungi mai de dinainte la gaz cu rusii sa aiba gaz ieftin? Ca nu i-au lasat astia. Nemtii au la baza industria. Daca le scumpesti energia, i-ai spart. De aia a si pus Trump sanctiuni la produsele germane si UE, sanctiuni la taxe (nu stiu exact ce si cum) pe care le mentine si Biden acum.

Sua a vrut sa scape de concurentul economic UE, asa ca i-a rupt de gazul rusesc care putea fi ieftin daca faceau contracte lungi mai de mult, vrea sa scape si de china tot din cauza asta, ca ei abuziv au inceput razboiul economic cu china in 2018 impunand la Taiwan sa nu le dea cipuri, si impunand olandezilor sa nu le dea masinarii de facut cipuri, deci abuzuri pe fata, adica vi tu la mine sa zici sa nu mai vand ciocolata lui gica, ca ce chestie?

Si e bine pentru sua sa fie si un razboi militar pe aici ca sa se intample ce zici tu, sa fim toti praf, sa avem nevoie de bani, imprumuturi, investitii, si ghici de la cine? De la americani.
Abia asteapta sa li se reseteze pietele de desfacere. Pai nu asa au ajuns putere mondiala dupa ww2? Pe acest principiu.
Ai zis f bine dar ai gresit autorul.

De ce ajuta sua Ukraina?! De aia. Ca daca nu avea nici o treaba, nu s-ar fi bagat.
Intretine un razboi pana se duce dracu tot si apoi sa le urce lor economia.
Ca daca nu mai trimitea nimeni nimic acolo, se termina de mult razboiul si gata, nu mai era asa dezastru. Daca rusii sa zicem ca ne-ar fi atacat pe noi UE, atunci era altceva, dar pana atunci nu s-ar fi bagat nimeni si pace.

Si era bine si pentru ukranieni, ca si daca veneau rusii sa ii conduca sa zicem, tot le era mai bine decat raniti, morti, case distruse.
Asa ca, oricum ar fi, am facut rau si ukrainienilor.
Prin ajutoarele astea, am intretinut masina de tocat case si oameni. Ca stim bine ca, cu rusii nu te pui.

| LisaJulie explică (pentru NoTurbinaNoGood):

SOS România sau cum s-o numi partidul lui Sosoaca a obținut 5% deci nu trebuie sa ne facem griji

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Nu numai ca dau salarii din pix, dar au închis o grămadă și au vândut foarte mult din ce ne-a mai rămas, bineînțeles ca au crescut prețurile, degeaba ai salariu mare dacă și prețurile sunt mari! Sunt oameni care lucrează in IT, medicina, business/afaceri care se descurca dar restul dacă trăiești intr-un oraș mare sau in apropiere de un oraș mare și câștigi minimul pe economie nu prea te descurci doar dacă mai faci ceva

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru LisaJulie):

Multa lume iese si voteaza PSD sau PNL tocmai de frica celor ca Sosoaca si Simion laughing
Daca ar sta in case, ar merge aia care vor sa sustina malformatiile astea AUR sau SOS, iar procentajul lor ar fi 20% si chiar mai mult, nu 5.
Si Iohannis a fost ales in numar atat de mare, pentru ca nu prezentau incredere contracandidatii lui; daca nu ma insel, principalii lui contracandidati au fost Ponta si apoi Dancila.
Ultima cel putin era pe aceeasi linie cu Sosoaca, o creatura ciudata, in care nu avea nimeni incredere.
D'aia il avem presedinte pe "asta", nu ca ne-ar fi placut in mod special. L-am ales votand impotriva unora care nu aveau ce cauta in functie. El cred ca era singurul ce indeplinea un minim de criterii.

| Mosotti a răspuns (pentru LisaJulie):

Au vandut toti, nu asta e problema, am vandut resurse, terenuri, lemn dupa 2007, dar problema e ca au facut inflatie.

De ex dai 2 lei, se scumpeste cu 2, 5 lei, si cu dat cu tot, puterea de cumparare scade. Au facut asa ca sa ia ochii lumii si sa-i voteze.
10 ani la Base (desi a facut tara mai praf), macar ala n-a facut inflatie, preturile erau cam stabile.
Daca nu mai aveai sal 1000 lei si costa cutare 100 lei in loc de 95, macar vedeai adevarul. Nu sa te pacaleasca.

Cheia e sa dezvolti tara! Lucru pe care nu l-a facut nici unul.
Nu sa produci ciocolata si croissante, si nici macar alea noi, tot strainii vin cu fabrica, si noi doar lucram, ca apoi sa scoata profitul din tara.

Sa produca Romania masini grele industrie, masini si altele, ca nemtii de aia au nivel de trai asa sus, ca pe asta se bazeaza, nu pe firme de birouri care nu produc nimic, pe langa ca nici alea nu-s alea noastre.

Sa vad si eu o tastatura made in Romania patent romanesc firma romaneasca sau chiar de stat.
Si buna, sa concuram cu cele din afara.
Nici medicamente nu prea mai facem, tot importam.

Si cand i se scoala producatorului din afara ca nu mai renteaza aici, nu mai ai.

| LisaJulie explică (pentru Mosotti):

Te declar cel mai inteligent de pe forum

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Asa si tu esti pentru ' nu ai bani inveti, nu ai bani te tratezi"? laughing dar cine este obligat sa te tina pe tine la scoala si de mai stiu eu ce?
Tu nu poti munci? In lumea asta totul este pe munca, chiar daca pe undeva te duci la scoala moca, cineva munceste pentru chestia asta.

In SUA scoala este gratis, si liceu si chiar is facultati de stat, dar nu intra tot poporu, nu stiu despre ce avioane vorbesti.
La spitale aia nu-s obligati sa te repare pe tine, adica cineva acolo munceste, se folosesc materiale, alea cine le plateste, ala de sus banui laughing
Nu e bun ce spui tu, e bun cum este in SUA alt sistem mai bun nu prea exista la ora asta.
Asa este in SUA toti is alesi pe nume nu dupa partid, partidu nul baga nimeni in sama, nu alege nimeni sigle, partide pe nicaeri.

Dar lucru asta nu e de ajuns, nu e bine numa sa fie asa o adunatura de oameni, trebuiesc separati, apoi ei sa se poata verifica uni pe alti.
De aia aici is 3 puteri, nu-i sef nici una, tote is egale, nu da una ordine celeilante, dar se verifica una pe alta.

Alegerile is decale la ani lumina laughing senatlori se aleg la 6 ani, deputati la 2 ani laughing sa nu se faca gasti, primarii la alta data, judecatori, serif si care mai sunt toti is alesi de oameni pe nume, stii exact pe cine votezi.

Ce spui tu e doar in mintea ta, UE nu-i sluga nimanui, fiecare tara merge cum crede, Trump o pus ce spui, pentru ca aia in UE nu acceptau si ei produse din sua, asa ca nu vii doar tu sa vinzi la mine si eu nu pot sa vin la tine.

In sf n-are rost sa discutam chestii de astea, odata ce romanii nu cunosc sistemul american, nu poti sa compari, nici idee nu ai macar despre sistemul american.
Autorul este UE, SUA poate este profesorul laughing, dar pana la urma e ceva legal, nu vine nimeni sa iti dea in cap asa iti ia cu forta asa cum fac rusii tai laughing
Ce cauta rusu in Ukraina, odata ce iau lasat independenti? Du-te dracu de rus stai in banca ta, du-te in siberia unde iti este locu lasa pe restul in pace.
Trebuia sa nu-i lase sa se desprinda de rusia, pentru ca de fapt ukraina este rusia veche, acolo sor format asa mai civilizati nitel, pai ce faci iti dai bucati din tara c a tantalau?

Daca ior lasat independenti sa fie sanatosi, eu sincer i-as fi terminat pe rusi definitiv pe pe pamintu asta ca oricum respira aeru planetei de pomana, natia asta nu prea are ce c auta pe pamintu asta, o natie de handicapati mintal de salbatici, sa nu-i vad, sa nu aud de ei never laughing
Ba sincer iti zic si aici rusii fac exact ce face si rusu la el in rusia.E un magazin rusesc, sau pus sa adune pachete sa trimita in Europa, in sf, este o companie mare, americana care transporta pachetele de aici in europa fara sa treaca prin vama.
Aici au in toata america puncte care colecteaza de la oamenii ce trimis pachete.
Firma e aia americana cu vapoare, avioane, etc.Aia discteza ce pret pune, astia care colecteaza trebuie sa faca exact ce zic aia.
Rusu hai sa colecteze si el, si ce crezi? El e mai smecher, o bagat de la el preturi laughing
Eu stiind cit e pretu, ma duc la el, is mai aproape de mine, si hai sa trimit.Prima data cand am trimis, au fost cuminti fara probleme.Ma duc a doua ora deja omu o mai bagat ceva bani in plus.

II zic omule pretu nu-i asta.Sun o romanca care si ea se ocupa, intreb ma care e pretu? Zice aia, caut pe webistele la firma ce am zis pretu ca la romanca, la rus mai pusese el acolo peste.

I-am zis ba nene aici esti in America, aici nu-i Rusia.Sa vezi ce git facea, tot el cu gura mare ca el face ce vrea bla bla.

Zic ok, da pachetele inapoi, fa ce vrei.Am sunat la compania mare l-am dat in git, or zis aia e ok o sal ia la rost, deja lau eliminat nu mai stringe nimic laughing
Fututi gura matii de rus handicapat, neserios, nesatui dupa bani, I-am zis ba daca vrei 20 dolari sau 50 ori cit zii, ba is prapadit nu am da si mie 50 dolari, si e mai cinstit asa, nu veni tu sa pui tu ce pret vrei ca nu esti in Rusia.
Mama ce urit se uita cand mai ma duc pe acolo laughing du-te dreacu cu rahatu tau cu tot.
Da sa vezi, intial am sunat pe rusu care e proprietar, zic nene, magazinu din locatia X e al tau? Are 2 locatii, zice da.Zic am vazut colectezi pachete, uite ce face bulangiu ala care e acolo.

Ce crezi si rusu asta handicapat laughing aaaa nu mai is eu acolo proprietar, cand o auzit ca vreau sa reclam nu mai era el, dar inainte cu un minut el era proproietar, ba exact rusi de aia ce am zis, exact asa a facut Rsuia de cand is ei, vorbeste cu tine, ceva, cand te-ai intors face exact invers.

De aia nu-i sufera nimeni, de aia nici o tara comunista nu-i agrea nici pe vremuri, doar ca erau ei mari, aveau aramata mare, dar de se puneau toate tarile alea comuniste pe ei praf iar fi facut.

Dai dracu de hahalere, lumea nu merge inainte cu oameni genul asta, astia vor dispare din istorie mai devreme sau mai tirziu.
Nu mai era dezastru? Nu mai era daca rusii is vedeau de tigaile lor, ce dracu cauta acolo? Au intra intial in Crimeea, nu lea ajuns hai sa ia teritoriile inapoi, cum zic niste handicapati, nu ai cuvinte sai caracterizezi.
Eu cand aud de rusi, intrioc spatele si plec mai departe, cu astia nici n-are rost sa te opresti sai saluti, nu stiu cei baga alti in sama.

Ba daca mine se descopera alta forma de energie, rusii si arabi is deja terminati, prafu se asterne peste ei laughing dispar in negura vremii.Cu rusu nu te pui adica? Zii cand neo batut rusii pe noi, pe romani, nu vorbim aici de alte tari mai mari.
Nor fost in stare nici Moldova sa o ia pe timpuri, deci doar o bucata de pamint mica.
Rusia nor intrat veci in Europa si nici nu vor intra vreodata, nau nici o sansa, nici nau avut nici no sa aiba.
Si o tara mica ii bate de se caca pe ei, so vazut ca eu batut pana si Avganistan laughing ba tu esti copac, niste neica nimeni leo facut zile fripte eu terminat laughing si tu vii sa spui, cu rusii nu te pui.

Ba chinezii ii ia intr-o noapte pe rusi daca vor laughing rusi is pe dinafara cu orice, se dau mari cu arme nucleare care cine stie daca or mai functiona si alea de nu pocnesc pe loc inainte de lansare laughing pfff tu spui cu rusu nu te pui, la ce sa te pui?

Bine nici romanii nu-s departe dar macar noi nu neam dat mari, nu ne-am dus peste altii, am stat in banca noastra mereu.
Tu nu suferi pe americani ca esti genul care sa moara si capra vecinului laughing esti rusofil, stiu asta, dar din pacate pentru tine rusii is niste salbateci, asa au fost mereu, asa or sa dispara. Is niste oameni total neseriosi, fara cuvint, nu vad cine ar putea sa lucreze cu ei ori sa fie prieten cu rusii, poate extraterestrii, dar nici aia laughing

| Mosotti a răspuns (pentru relian):

Cu facultatea nu e chiar asa, intr-o societate normala, oricine are cap ar trebui sa aiba dreptul sa invete fara taxe, ca de aia platim taxe si impozite! Din alea se plateste invatamantul.
Nu trebuie sa muncesti extra ca sa inveti, cartea e f grea, abia o faci si asa, damite sa iti mai pierzi timpul si energia muncind.

Inveti si dupa aia ai timp sa muncesti pana cand vrei.
Iar cu sanatatea de aia platim asigurari medicale, ca sa ne repare, nu sa auzi "asigurarea ta nu acopera aia, aia aia".
Asa ceva in Germania nu exista.

Acolo inveti fara taxe, si invatamant serios de la primara pana la facultate inlcusiv, in SUA se aude ca la scolile de stat nu prea se face treaba, zic ce spun cei ce-i am acolo romani.
Dar cu sistemul medical toata lumea stie ca e cam jungla acolo, o zc si medicii de aici.

Iar daca nu ai bani sa te intretii la nemti, iti da statul bani sa stai undeva, sa ai ce manca, ca sa inveti, si dupa ce lucri, dai jumate inapoi fara dobanda.
Adica incurajeaza capetele mai destepte.

Cu sanatatea platesti dupa venit asig de sanatate, dar toti au full services cand e nevoie, nu ca nu aia, nu aia, nu ailalta, nu esti tratat in functie de cat platesti, ca o societate sanatoasa la cap are nevoie de oameni sanatosi in primul rand.
Nu aia cu venituri mai mari sa fie mai sanatosi ca ceilalti.

Cu politica si in SUA e cum e, ei cu ale lor, sunt finantati tot de smecheri, etc, etc.

Cu rusii, am zis ca nu te pui acum cu ei ca-s putere nucleara, altfel i-am face praf repede.
Ca daca e, se sinucide, dar ne rupe si pe noi toti. Si ce sens are? Nu se va lasa invinsa si noi sa ramanem okey.

Nu sunt asa salbatici, daca te duci la moscova, oamenii sunt ca si la noi in Romania, full de tehnologie, etc, etc, dar la ei e dictatura cam totala acolo, sistemul e salbatic, cei de sus sunt.

Nu trebuie nici o prietenie cu rusii, si nu trebuia. Doar comert reciproc adica fiecare sa isi faca interesul si atat, daca era nevoie.
Alte surse de energie care sa gaseasca astia?! Ca alea ecologice-s o gluma, nu ajung nici pe o masea.
Si nu uita ca si tarile arabe vor in BRICS cu rusii, chinezii, indienii, etc.

Poate energie nucleara, dar nu stiu daca astia au si uraniu sau plutoniu necesar si suficient pentru asta, adica UE si altii.
Insa ai nevoie de benzina la masini, avioane, etc, nu merge doar uraniu la centralele electrice, deocamdata si masinile electrice-s cam o gluma proasta.

Prieteni cu rusii sunt chinezii, iranul, india si or mai fi tari aliate.
Problema e ca, cam juma de glob vrea in BRICS, ca si populatie.
Adica sursele de energie s-ar cam duce in BRICS se pare.

Cu ukraina am zis, atat timp cat riscam sa ne terminam si pe noi, mai bine stam deoparte, ca oricum nu rezolvam nimic.
Decat sa crape tot globu (dar si Ukraina) mai bine doar Ukraina la o adica.
Daca nu erau putere nucleara rusii erau crapati de mult.

Daca tu zici ca UE e independenta, sa fie cum zici tu, ce sa mai zic.
In 2014 ce a fost? Nemtii nu au fost de acord cu unele sanctiuni impuse rusiei, si sua i-a santajat cu piata de desfacere a nemtilor in sua, vinde masini acolo.
Deci...se vede ce independenta e. Atat timp cat are piata de desfacere in SUA nu e independenta.

Normal ca nemtii aveau si ei interesele lor si se protejau pe ei, ca luau gaz mai ieftin si isi faceau economia, li se rupea de Crimeea pana la urma, pana la urma ce treaba aveau ei cu ce a fost acolo?! E isi vedeau de tara si oamenii lor, asta e.
Dar pe SUA o durea la basca de Germania.

Pana la urma ce ai tu cu x e treaba ta, nu ma baga pe mine ca sa am probleme.
Ca nici pe SUA nu o durea de Crimeea, dar rusii cu sua sunt dusmani de mult, ca razboiul rece nu a fost intre rusi si UE ci intre rusi si SUA.

Ei s-au intrecut si in cursa pentru spatiu, etc, etc. Nu stiu ce au unii cu altii, dar asa a fost mai mereu.
SUA pune arme in Turcia contra la rusi inainte de 1962, rusii vin si pun in Cuba contra la sua.
Doi nebuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca mafia rosie si galben au toate resursele

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Tu platesti asigurate medicala in RO, germani platesc asigurare medicala la ei.
Afla ca in SUA nu iti opreste nimeni nimic din salar, in afara de impozit si pensie, care is obligatorii, in rest nu-ti opreste bani, nici pentru somaj, nici pentru medical, asa ca nu is aia obligati sa te rezolve pe tine.

Stiu, in RO si unde mai spui, da iti opresc aia din salar, iti opresc bani si cand te duci nu-ti face nimic laughing mai ales in RO unde doctorii majoritatea is pe dinafara mai buni is vracii aia din vechime decat ei.
Tu nu ascultra ce spun doctorii din RO despre cei pe afara, nici un doctor roman nu face fata afara, este depasit total, de aia doctorii ce au plecat din RO pe afara munceau ca asistenti nu ca doctori, asta pentru ca is habarnisti, ei se credeau destepti si buni, asa cum gindesc de fapt toti romanii, dar cand esti pus la treaba, ups stai ca aia nu-i pentru mine laughing

Afla ca orice este nou in domeniul medical, in SUA apare prima data, nu in Germania, nu in RO.
De aia aici doctorii care is doctori, care opereaza care fac chestii complicate is buni, toti is buni, pentru ca au experienta.

Bine nu-i te gindi ca astia is cine stie ce mari vedete, dar cand e sa iti faca ceva pai iti face frate, altfel e terminat daca da buleala.

Asa ca uite ai mai aflat ceva, anume ca americanilor nu li se opreste din salar pentru asigurare medicala in timp cit is activi.
De aia fiecare isi plateste asigurarea medicala.Deci nu-i obligatorie, daca vrei iei asigurare daca nu, nu.
Eu nu am avut niciodata asigurare aici laughing acu am luat de 1 an pentru ca a trebuit sa fac o operatie la genunchi, si sa nu platesc bani f multi, cu asigurarea e mai lejer.
Dar nici asigurarea no platesc eu, o plateste guvernu laughing pentru ca pana la un salariu X platesc ei, daca faci bani mai multi platesti tu, ori nu-ti faci daca esti sanatos.

Sistemul american este bun si in ce priveste pensiile, aici daca muncesti, vrei sau nu vrei, esti obligat sa iesi la pensie, adica vei iesi la pensie pentru ca te obliga sa platesti, nu scapa nimeni fara sa plateasca pentru pensie.Aici nu prea exista munca la negru, sistemul este facut in asa fel incit trebuie s-a platesti, nu ai incotro laughing

Is obligatorii pensia si asigurare medic ala pentru cand vei fi pensionar. Deci pentru cand o sa fii batrin.
Deci cand faci taxele, sau din salar ti se opreste pentru pensie si asigurare medicala, ATENTIE o suma mica pentru cand vei fi pensionar.
Suma asta mica nu este asigurare acum cit esti tinar si muncesti.Cind iesi la pensie orice problema medicala vei avea, operatie cea mai complicata, orice suma, totul este gratis.

Cam asa sta lucruriler aici.Ti se mai opreste din salar impozit, cu exceptia a vreo 7 state unde nu se opreste impozit din salar deloc, Texas fiind unul din statele astea 7.
Eu atit platesc, pentru pensie si pentru medical cand voi fi pensionar, in rest nimic.

Legat de invatamint, sa mergi la facultate iar statu sa plateasca, de ce? Ce taxe platesti tu pentru invatamint? Cred ca nu stii ce vorbesti.Impozitu pe salar se opreste iar bani merg la buget, de acolo se imparte la toate ministerele, deci nu platesti ceva anume pentru invatamint.
Aici in America da, se plateste, cei care au copii platesc, dar si cei care nu au laughing o taxa pentru scoala, insa numa cei care au casa, cei care stau cu chirie nu platesc nimic.

Nu vad de ce ar trebui sa nu platesti facultatea cum spui tu.Ca nu se platea in RO, sau inca nu se plateste, este pentru ca a ramas asa ca o practica de pe timpul lu impuscatu, cand RO era comunista si totul era la comun.

Facultatile alea la care se plateste is private, asa ca nu-i ala obligat sa te primeasca pe tine moca.
Alea de stat ce spui tu ca nu prea se invata, nu stiu cine tio fi spus tie, dar spune povesti.
Facultatile de stat nu au multe, cum sa le zic meserii, sau cum sa le spun, intelegi tu ce zic, cum e la universitate unde au de toate pentru toti.
De aia multi merg la universitati cu bani.Dar o diploma de la o facultate de stat e valabila ca si aia de la privat, pana la urma conteaza ce stii, nu unde ai facut facultatea.

Tii minte cand era Ponta la Guvern? Angajase el o romanca economista sau ce era, ce facuse facultatea aici in America la Harvard laughing dar era tamaie, praf stelar, era cu economia paralela cu gardu laughing dupa cum observi cum am spus conteaza ce stii tu, nu unde faci scoala.
Fiecare universitatea mai baga si pe linga, ca de ar merge doar pe aia care se pricep ar accepta doar citiva, ar muri de foame, asa ca romanca fusese acolo umplutura de ardei gras laughing

Eu cunosc romani, nu din auzite, adica care is aici cu mine, au intrat ei la stat iar americani nascuti aici nu, pentru ca aici la ei, la orice scoala, se da un test de limba engleza, si imagineazati americanii nascuti aici nu au intrat, adica au stiut romincele astea ce spun eu mai bine ca ei la limba lor laughing

Nui asa de simplu, ele au spus ca testul ce se da la limba engleza este f dificil si f greu.Deci nu stiu ce povesti tiau spus aia.Bineinteles ca nu se compara cu marile universitati, daca e facultate de stat, lasa ca merge, statu ne plateste, noi invatam studenti de cit putem laughing
Dar daca esti bun, daca esti curios, si vrei sa fii bun, poti invata si singur, adica ma refer sa intelegi mai bine decat iti predau aia.

Aici nu-ti vine sa crezi ce materiale au astia, au orice, mulaje, vezi orice in amanunt, nu se compara frate invatamintu de aici cu ala din RO unde nici poze macar nu ai laughing

Cu RO si Ukraina si eu am zis la fel, dai la jalea, sai ia rusii cas tot deal lor, RO nu trebuia sa se bage deloc, indiferent cear fi zis UE. Daca UE ne spune ceva, guvernul trebuie sa le raspunda, trebuie sa consultam poporu daca e de acord, nu sa faca aia ce vor, orice ne spune UE.

Referitor la razboiul rece, SUA erau singurii care se opuneau comunistilor, cel putin dupa razboi, cand mai toti erau sifonati, trebuiau sa reconstruiasca, nu mai aveau timp de rusi.

De aia s-a dus razboiul doar intre Rusia si SUA.Dar de nu era SUA atit in razboi cit si dupa, lucrurile nu aratau astazi cum is acum, ori erau germanii la putere ori comunistii laughing deci SUA ca vrem ca nu vrem, trebuie sa recunoastem ca ei au decis ce s-a intamplat cit si ce a urmat.
Nui deloc asa ce spui, cu Germania cu SUA sau aliatii. Germania a pierdut razboiul da? SUA, Anglia astia au fost cei care au eliberat Europa, nu sau pus calare pe Germania sai suga pana la sange, asa cum a procedat Rusia cu toate tarile pe unde au trecut si pe care lea invadat.
Germania de West si-a revenit si a ajuns iar numarul 1 in Europa de ce? Pt ca nu iau supt nimeni, de aia. Germania de Est praf laughing sugeau rusii la ei ca la vaca, de la noi la fel, o trebuit sa le platim despagubiri de razboi la rusnaci.

Chestiile astea is adevarate, iar daca SUA nu ar fi stat in Germania in timpul ala, Rusia nu s-ar fi multumit doar pe ude era, asa ca SUA ia oprit acolo unde or ramas, iar tari ca Franta si restul din vest au fost protejate nu ca erau aia mari si tari, erau prapaditi, erau terminati din toate pctele de vedere, au ramas protejati de SUA.

Pe mine ma doare la palarie, nu tin cu SUA, sincer si eu eram inainte ca si tine, eram impotriva SUA laughing chiar si cand am venit aici, a trebuit sa treaca citiva ani, sa ma lamuresc eu cum sta treaba.

Chiar le spuneam la americani, ba nu sunteti buni, laughing se uitau aia la mine si spuneau ok daca zici tu, dar nu se suparau, nu veneau sa iti dea in cap sau mai stiu eu ce.

Apoi daca stai si vezi, observi, iti dai seama care e bun, care nui.Recunosc ca si eu in RO am fost asa, ceva indoctrinat de sistermul ala, RO si acum indoctrineaza populatia, pe la tv si pe care vezi, vedete toti dau in SUA, dar cand vine vorba de ceva naspa, ups suntem in NATO laughing atunci americanii nu mai is prosti, nu mai is aia care numa dupa luat laughing

Cu Rusia nu-i nimeni prieten, ce vezi tu ca incearca Rusia sau tari ca China, e asa incercari gen, sa moara capra americana laughing dar nu-i nimeni curios de rusi iti garatez.
India prietrena cu Rusia laughing ce are de oferit Rusia Indiei? Rusia nu ofera nimanui nimic, nu are ce.In afara de petrol si gaze, ei nau nimic, India e deja si la capitolul asta Spatiu inaintea rusiei.

Cei ofera Rusia Chinei? Ce sa faca China pentru Rusia? Aia is fomisti, nau, malai, chinezu trebuie platit, el vrea sa faci comert cu el, rusia ce sa faca?
Arabii vor in BRICS cu rusii cu chinezii spui tu laughing mai, arabi nu vor cu nimeni, China nu vrea cu nimeni, fiecare merge acolo unde face bani, asta romanu nu prea intelege.

Il doare pe arab de rus in cot, sa mearga cu Rusia pentru ce? Poate arabu sai vinda rusului petrol? Asa, nu poate, si nici rusu arabului, atunci sa mearga ei intre ei sa ce? Sa moara de foame poate laughing

Ei trebuie sa vinda si cui vinde? Cui are bani.Cine are bani? SUA si UE, deci astia, rusu, arabu, chinezu si care mai e pe acolo, vor nu vor vor merge cu SUA cu UE cu UK pentru ca la astia le vinde ce au ei, pentru ca ei asa fac bani, daca astia dispar, au disparut si ei laughing

SIncer parca sunteti copii acolo in RO. SUA este principalu client al Chinei, cum sa mearga China impotriva SUA pentru ce? Pai is nebuni, adica sa ce, sa piarda tot laughing

Tot ce vedeti voi pe la tv si ce mai spune chinezu si rusu este garagra, va baga sub gusa numa ce vor ei sa vedeti, sa auziti. Vai noi sintem dusmani laughing dar ei fac comert la catarama laughing ce dracu frate, nu suntem copiii, nu mai puneti botu la toate povestile.

SUA, da nu se inghit cu rusi ca aia is comunisti, is neseriosi, americanu daca nu esti serios, asa zimbind te saluta din mers.Sau daca faci magarii asa cum face Rusia, sau dus peste Ukraina, pff stai ba nitel, dar cei aici jungla.

Uite o chestie sa iti dai seama care e om si care e porc, adica rus laughing

Cind o venit Rusia sa puna arme nucleare in Cuba da? SUA eu depistat, eu blocat ce or facut, apoi or ajuns la o intelegere.

Cuba o cerut la SUA sa spuna public ca niciodata nu o sa intre peste ei, daca Rusia isi retrage ce voiau sa faca.

SUA o iesit si o spus public ca niciodata nu or sa se duca peste Cuba si ce s-a intamplat? Nu sau dus asa cum au spus, Deci cand vorbim, vorba trebuie sa ramana vorba, cand promiti ceva pai daca esti om, arata frate asta, nu fi porc ca rusu.

Rusia cea facut? Ia lasat independenti pe Ukraina, Belarus si care or mai fi, care atentie, erau sau is rusi, iau lasat, da ba, vreti sa fiti independenti f bine, ducetiva laughing

Acu sor trezit cai vor inapoi laughing ba esti copac, adica ce faci, jucam ce? Nu merge asa, odata ce ti-ai dat cuvintul iai recunoscut personal pe aia cas independenti, acu te duci peste ei, te gindesti tu ca aia care or facut asta cand or condus Rusia nor facut bine laughing nu merge asa.

Deci rusii e o natie de neseriosi, de barbari, umbla doar dupa dat in cap, sati ia ce ai, aia e tot.
Uite la ei, de cand s-a dus comunismu si de cand s-a dus si plata, despagubirile de razboi, is fomisti laughing de nu aveau petrolul ala iti garatez erau vai mama lor.

Germania care era praf, nimic nu mai era in picioare dupa razboi, acolo, or ajuns iar numarul 1 laughing in Europa, de ce? pentru ca erau acolo americanii de aia, nu pentru ca erau rusii, unde or fost rusii se vede ce economie au acele tari.

Cam asa stau lucrurile nu cum le vad romanii la TV.
O venit SUA in RO asa, neor luat aia ceva noua? Or facut baze militare, o dat romanu un cent acolo? Nor dat absolut nimic, bazele alea is facute din banii americanilor, din banii mei ca si eu platesc aici taxe laughing nu-s din banii romanului.

Ce or luat, sau or sa ia americanii din RO? Prafu, sau ce anume, ce are RO asa de nu stiu ce si SUA ar urmarii sa puna mina? Vrei sa-ti spun ceva?
Am citit, asta tot in RO ca singura tara ca sa opus si care s-a luat de Austria cine crezi ca e? SUA, lea cerut austriecilor so lase mai moale cu taiatu de paduri din RO, altfel nu stiu ce sanctiuni or sa le puna.

SUA is aia care cara padurile din RO? SUA is aia care luase zona aia cu aur? Nici pomeneala.
SUA care nici n-a fost SUA, spun acum de o firma din SUA care este privata, aia care venise sa extraga gaze de sist si pe care romanii iau alungat cu furci si coase ca la rascoala laughing

Ba esti nebun, venise aia sa ne scoata gaze, s-a nu mai depindem de rusi, si tu ce faci? Il alungi cu parul, desi aia erau legali, atentie, erau legali, guvernu isi daduse acordul tot, urmau aia sa treaca la treaba.

Bine, daca intrebi romanii, ce voiau aia, sa ne fure, de ce nau venit altii laughing uite de aia ca aia is singuri din lume care fac asa ceva, alta comanie nu mai exista, aia is singuri.

Linga mine aici is sonde de astea sau cum so numi care extrag gaze de astea de sist, dar lumea nu iese in strada, e chiar in vazu oricui, linga autostrada.

Dar romanii asa au fost mereu niste prosti, au pus botu la vrajeala mai stiu eu cui.
Stai sa vezi, urmeaza sa vina alta acu, nu stiu daca stii, dar RO este printre tarile unde o companie de asta ce se ocupa cu centrale atomice din SUA, este pe lista alora, deja RO si-a dat acordu.

Is vreo cateva orase din SUA care is pe lista si au acceptat, Canada, inca nu mai stiu ce tara si RO, unde compania asta urmeaza sa amplaseze aceste Mini Centrale Atomice, experimentale sa le zicem asa, adica sa arate la oameni, se poate si ca functioneaza si care vor, dupa sa isi puna.

Este ceva gen cum, merg aia cu masini, tractoare, arata ce au fabricat, care e dornic cumpara.

Sa vezi scandal iar si acolo laughing ce balamuc o sa fie, asta datorita sigur la Media din RO.

Cauta si vezi, mini centrale atomice si vezi cine e pe lista.Aia vor pune alea din banii lor, dar RO are bani nu-i trebuie, nu-i curioasa, sau romanii ca guvernu deja o aprobat chestia asta, deci nu-i asa doar o lista, este chestie aprobata.

Fiecare oras sau orase apropiate sa isi puna centrala atomica sa nu mai depinda de rus, de mai stiu eu de petrol.
Tu spui ca nu ajunge nu stiu ce pentru toate masinile etc. Gindeste ca benzina, petrolul, nu-i folosit doar de masini, is centrale electrice care folosesc produse petroliere, gaze, alea daca nu mai folosesc deloc, atunci ajunge lejer petrolul si doar cel are RO pentru nevoile masinilor.

Mai baga aia si eoliene, solare, energia la trenuri, tramvaie, orice in orase daca este asigurata de aceste surse, pai neam scos, pentru masini ajunge lejer, or so ia in barba arabi si rusi is care or mai fi cu petrol.

Sa citesti cei zis arabu care o facut Dubai, o zis ca taicasu o mers cu camila, el merge cu masina, dar copii lui sau nepotii v or merge iar cu camilele laughing pentru ca omu este comnstient, cand so duce petrolul cand n-o sa mai fie cerere mare pentru petrol ei vor fi terminati, or sa revina de unde au plecat, nisipui in va acoperi laughing
Asa o zis.
Ok scuze ca am scris romane pe aici, stiu cum e sa fii in RO cand nu esti informat corect, cand stii doar de la TV pentru ca nu ai alta surasa, cum am spus asa eram si eu, acum nu mai is laughing si atentie, eu nu voi ramane aici in SUA, cindva voi reveni in RO, deci nu-s indoctrinat de americani, astia nici nu-s curiosi sa isi bata capu cu magarii de astea, eu nici TV nu am laughing ce ma uit pe net, dar nu la stiri, asa mai ma uit pe telefon la cum este vremea, in rest nu cistesc nimic de politica sau rahaturi, deja stiu cum functioneaza lumea asta, nu imi pierd timpul cu aia.

Mai degraba vorbesc aici cu tine si parca ma simt mai bine, laughing mai vorbim, mai discutam, mai ne dam cu presupusu, mai alfam cate una alta.

Ok cam asta e, daca am zis ceva naspa, ori te simti stiuy si eu atacat, jignit scuze, nu am intetia asta, mai ales cu cei care is deschisi la discutii.