| bnj a întrebat:

De ce eu ca roman sunt pedepsit de legile Romaniei pentru rasism impotriva tiganilor? Strabunii mei si-au dat viata pentru independenta de la 1877 si pentru unirea de la 1918, in Sala Unirii de la Alba Iulia nu a fost nici un rrom, pentru ce suntem acum egali? Eu ca roman plec in Europa si orice european se uita urat pe mine pentru ca sunt roman?
De ce tiganii pateaza numele de roman in voie, si apoi eu sunt pedepsit ca sunt rasist in tara mea impotriva unor mizerii de oameni care ne fac rau pe multe planuri?
Eu m-am saturat sa fiu aratat cu degetul prin Europa si sa imi spuna lumea rrom. EU SUNT ROMAN SI ASTA E UN PRIVILEGIU PENTRU MINE

26 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dar de ce e un privilegiu? Sau o mândrie? Înainte să se fecundeze ovulul de unde-ai ieşit tu ai ALES să fii în România şi implicit român?
Poţi să te simţi bine că eşti român (traptă inferioară a mândriei), ceea ce e normal, dar privilegiu? Hai să fim serioşi.
În altă ordine de idei, însă, îţi înţeleg nemulţumirea. Totuşi, nu ştiu, dar şi eu am mai ieşit din ţară şi nu m-a privit nimeni ca ţigan. Poate pentru că am tenul extrem de alb, sunt pletos şi vorbesc vreo 7 limbi străine şi făcând comparaţia între mine şi ţiganul care i-a furat laptele din faţa casei, nu se "pupa" ca şi compatibilitate.
În fine, nu numai ţiganii ne pătează numele de români ci şi românii o fac şi etnicii maghiari dar şi cetăţenii moldoveni!
Uite o fază simpatică ce-am păţit-o în Cehia: Nişte unii m-au auzit vorbind româneşte la telefon şi-apoi au venit să mă întrebe (pe româneşte) unde este linia 6B de unde urma să plece trenul spre Kiev.
Le-am arătat, mai ales că era lângă linia de unde pleca trenul local pe care-l aşteptam eu.
I-am întrebat dacă sunt români şi de unde sunt (presupunând din start că sunt români căci vorbeau destul de bine) la care ei: "Nu, dar noi nu suntem români!".
"Păi cum? Ai paşaport românesc, vorbeşti bine româneşte?".
"Nu! Noi suntem moldoveni, e cu totul altceva! Şi-acum ne-am terminat de făcut "treaba" prin occident şi mergem 'napoi". (fuseseră la furat)
Eh? Crezi că occidentalii vor şti ce şi cum? Pentru că ei în UE prezintă paşaportul românesc şi în CSI prezintă paşaportul moldovenesc!
Aşa că, mai sunt şi alte categorii care ne denigrează numele de români.
Salut.
P. S.: Vezi că independenţa a fost la 1878, războiul a fost între 1877 şi 1878winking.

lolita
| lolita a răspuns:

Te inteleg, si eu sunt plecata si am avut de suferit de pe urma anor rromi, dar ma gandesc ca a fost doar o coincidenta ca respectevele persoane sa fie " rele". nu-i poti baga pe tot intr-o oala, asta se intampal si cu noi in alte tari canad se intampla ceva toti zic ca au fost romanii cei care au facut-o cu toate ca multi nici nu stiu romaneste si prin urmare nu pot demonsta ca am foat noi. toti cei din "est" sunt considerati romani deoarece suntem mai multi. din fericire acum au invatat sa faca diferenta intre bine si rau si nu se mai rata atat cu degetul romanii.

Apache
| Apache a răspuns:

Da ai dreptate! stii care e treaba toti cand ii vezi la tv spun sa nu fim rasisti, sa ii suportam pe rromi si alte prostii de astea! dar uite ca pe net toata lumea are o singura parere si anume ca tiganii sunt niste jigodii ordinare! :. cand au deportat francezii tiganii la noi in tara toate televiziunile au sarit in sus! dar eu nu am vazut pe nimeni care sa ia apararea tiganilor! :. toata lumea spunea ca ar fi bine sa moara toti tiganii! :. si mai nou sunt revoltati fiindca o sa li se schimbe numele din romi in rromi! ..PAI voi sunteti romani ma boii dracu? voi meritati sa va numiti romi? care vine de la cuvantul roman! sunteti niste jigodii ordinare, cand vorbim de rromi nu se mai aplica regulile de rasism! ...nu imi pasa mie ca e mai negru, ca are origini diferite si alte tampenii de astea! :. imi pasa ca sunt niste jeguri care ne fac de ras oriunde ar merge, care isi casatoresc copii la 12 ani! si care pentru ei munca este cersitul! chiar daca e pacat ce zic, in momentele astea chiar il regret pe hitler!

| Leocerba a răspuns:

Apache-"dar uite ca pe net toata lumea are o singura parere" sa nu uitam totusi ca netul e locul cel mai bun unde lumea isi poate descatusa demonii, frustrarile, fanteziile, etc. pentru ca pe net nu te trage nimeni la raspundere pentru pareri, cata vreme ai un nume imprumutat si-o poza ce nu-ti desconspira identitatea.Multi dintre cei despre care tu spui ca-s toata lumea, in viata reala nu mai sunt atat de tari in clanta si nu umbla cu tricouri I LOVE HITLER.De ce, crezi?

| cîrne a răspuns:

Pai, in primul rand, tiganii sunt si ei oameni ca si noi.nu doar dpdv al dreptului care imparte cu caracter general aceleasi drepturi si libertati pentru toti oamenii, fara discrimare, ci moral ei trebui tratati ca orice seaman al nostru.
iar pentru ca toti spui ca in Sala Unirii de la Alba Iulia nu a fost niciun rom, asta e pentru ca si atunci romii erau discriminati.de cand au fost adusi pe pamanturile patriei prin 1840-1860, au fost tratati ca niste sclavi, au muncit pe pamanturile arendasilor.nimeni nu a incercat sa-i integreze si pe ei in societatea noastra.
nu vreau, insa, sa fac pe moralul, n-am trecut granitle tarii, n-am fost nedreptatit cumva de straini, asa ca nu pot sti cum as fi reactionat daca as fi fost in situatia voastra, a romanilor de bunacredinta.

| bnj explică:

@marionel, stii ce? te invit in sudul Romaniei in comunitatile de rromi, poate atunci o sa te trezesti la realitatea cruda din jurul nostru. Am ajuns sa fim sclavi in tara noastra. Dupa cum spune si allinnna, afara nu conteaza cat esti de respectabil, conteaza ce natie esti. Uita-te bine la luna plina, in curand n-o sa o mai vezi nici pe aia, sigur o vor fura tiganii crezand ca e din branza.

@siwel, ai putea sa te gandesti ca daca manifestam mai multa compasiune si mai putin dispret, vom primii acelasi feedback.Gresit. Pentru rromi compasiunea nu este altceva decat o slabiciune pe care ei trebuie sa o exploateze. Asta e una din regulile lor nescrise si nu iti exagerez cu nimic.

@lolita, inca mai crezi in coincidente?

@crne, te rog nu imi servi acelasi discurs cu "si ei sunt oameni". Bine, si ei sunt oameni, dar de ce nu sunt oameni in alta tara? De ce trebuie sa panagreasca numele Romaniei pentru ca strabunii nostri au avut inima buna si i-au ridicat din sclavie si i-au facut cetateni ca si ei?
O sa iti schimbi repede mentalitatea asta de "toti suntem egali, suntem oameni si totul e roz" imediat cum o sa te duci pe afara.

| bnj explică:

@marionel: supune-te in continuare

| YourDailyApple a răspuns:

Ugh iar nationalisti...
@Kongeriket a dat cel mai bun raspuns.
De ce este un privilegiu sa fii roman? De ce ar trebui sa ma simt eu mai prejos fata de orice alt european, sau sa imi fie rusine de ce face un co-national de-al meu prin strainatate sau chiar si aici in tara. Romani criminali, violatori, drogati, hoti, santajisti, vandalisti crezi ca nu sunt? Fii serios. Se vede ca esti mai mult rasist ( o caracteristica foarte des intalnita la nationalisti ). Aceia care te arata cu degetul si te fac pe tine raspunzator pentru unele fapte pe care tu nu le-ai facut, ci le-a facut cineva de aceeasi nationalitate sau etnie sunt la fel de ingusti la minte ca si tine. Nu e nevoie sa dovedesti nimic, nu ai ucis, nu ai dat in cap, simte-te bine in pielea ta.
Noroace!

| Sconcsiş a răspuns:

De acord!

Stiai ca intr-un film, era la un moment dat o scena in care aparea o satra de rromi care vorbeau romana straight face
Au ajuns strainii sa ne confunde cu chestiile alea...

| Abcfunny a răspuns:

Ai dreptate si eu sunt rasista.
"Parlamentarii si tiganii sunt o problema mare pentru tara"

| siwel a răspuns:

Te inteleg si cred ca multi am avut experiente nefericite cu ei. Dar cand te pui in pielea lor, poate te mai calmezi. Ei cum simt reactia noastra a majoritarilor? Nu ma refer la ce merita. Poate un pumn in gura si deportare.
Dar nu as dori nici mie sa mi se faca dupa merit in viata. As dori ca cineva sa se poarte mai bine cu mine decat ma port eu cu el.
Cand raspund cu rau la un rau care mi se face este doar ceva pur natural. Dar ce se intampla e ca se multiplica raul. Adica in loc de una acum sunt doua atitudini rele. Daca aleg sa raspund cu bine raul se diminueaza si binele castiga.
Acuma nu vreau sa fac pe moralistul. Si mie reactia naturala mi-e sa-i evit cand ii vad.
Dar au fost cateva momente in viata cand am intrat in vorba cu ei, am luat un prunc de pe strada si l-am dusat. Mi-am dus pruncii sa vada din interior cum arata un gheto de-al lor. Si experientele astea m-au mai inmuiat. Tot defensiv si scortos sunt in general, dar poate cand ei vor vedea mai putin dispret si mai multa bunatate, poate si ei nu doar vor profita de asta, ci poate vor incepe si ei sa-si reconsidere pozitia.
Intotdeauna intr-o chestie de asta intrebarea e cine face primul pas. Doamne ajuta sa-l facem noi.

| Eva a răspuns:

A fi roman nu este nici un privilegiu, nici un drept. Din pacate, nici o mandrie prea mare nu mai e in ultima vreme sad E o simpla intamplare! tot asa puteam sa fim elvetieni, sau etiopieni...
Ganditi-va pentru un moment ca "din intamplare" v-ati nascut rrom si tocmai ati citit ce s-a postat aici. Nu v-ati simti jignit, frustrat, marginalizat? nu ati reactiona... tiganeste? adica injurand, blestemand, eventual scuipand, atacand? poate ca nu happy dar in felul asta continuam sa ne invartim intr-un cerc vicios... noi ii respingem pentru ceea ce sunt si ce fac, ei sunt asa pentru ca sunt respinsi happy
Pe mine ma amuza disperarea Europei de a ne trimite tiganii inapoi, aceeasi Europa care ne dadea acum cativa ani lectii de toleranta si ne batea obrazul ca nu reusim sa-i integram happy luati si integrati-i voi, daca pare simplu! tiganii nu vor sa fie integrati, sunt mai xenofobi decat orice alta etnie. Si poate, mandri ca sunt rromi laughing
Recunosc ca si eu sunt rasista sad dar mai mult decat tiganii ma ingrijoreaza chinezii!

edit: nu am scris deloc rrom, rromi happy o fi vreun filtru pe aici care functioneaza fractionat laughing

| ned a răspuns:

Rasismul inseamna discriminare pe temei de rasa sau etnie. Daca acuzi pe cineva de hotie sau alta faradelege nu mai e rasism, insa nu poti generaliza asta la toata etnia tiganeasca pentru ca poate mai exista un 10% din ei care duc o viata cat de cat onesta si grea. Se nasc cu aceleasi sanse, cine e vinovat ca au fost adusi pe meleagurile noaste ca slugi si primesc doar educatia doar putin evoluata de la stadiul de sluga? Adica descurcate cum poti. Daca luam un puradel si-l crestem intr-o familie unde primeste o educatie buna, sigur va iesi un om bun din el. Deci se nasc nevinovati, educatia primita de la familie si mai putin de la societate ii fac sa ajunga unde ajung. Ca sa fii un om onest trebuie sa stii ce inseamna asta si ce inseamna sa fii altfel, de asemenea sa stii ce ai de pierdut (sau sa ai ceva de pierdut) daca esti altfel. Daca statul ar pune problema: daca nu merg copii de rromi la scoala si nu sunt educati corect ii vom institutionaliza, poate mare parte din ei s-ar conforma. Am fost martotul unui furt si am oprit masina sa sun la politie; tiganul hot m-a observat si a inceput sa arunce cu pietre in masina, urmat de vreo 6 puradei care erau pe langa el, am si acum urmele pe masina. Daca asa-i invata pe copii ce pretentii poti avea de la ei cand cresc? Daca si tiganul mare a fost la fel invatat de mic? Pana nu intervine cineva sau ceva care sa intrerupa acest lant al slabiciunilor nu stiu daca se va rezolva ceva sau daca-i putem acuza de ceva. Pentru oricare dintre noi educatia provine majoritar din familie, pe locul doi scoala apoi societatea.

| Dreamin a răspuns:

Ai drepate. i e foarte greu sa vezi cum astia injura tiganii spunadule romani de *** oh go on... Dacca ar fi toti educati si ca oamenii normali i-as accepta da asa straight face...ar fii mai bine sa mute tiganii in moldova laughing si moldovenii sa se mute in Romania big grin

| alinpocris10 a răspuns:

BeStr0ng - Ar trebui sa se mute toti RRomi-Tigani sau cum o sa se mai cheme inapoi in India happy

Romani in strainatate sunt comparati cu indieni (pe baza de forta de munca... multa munca bani putini sclavie)
Rromi fura vin din Romania daca mai puneam numele tari RRomania eram rromi direct... deci nu mai este mult si ajungi la parnaie in UE ca esti roman.

Nu este drept dar ce sa ii faci...

Răspuns utilizator avertizat
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fi roman nu este un privilegiu, este un drept, eu am inteles bine nuanta si ai dreptate, din pacate rromii s-au nascut aici, si eu patesc aceleasi lucruri ca si tine, mi se inchid portile pentru ca m-am nascut in aceeasi tara cu ei, nu conteaza cat esti tu de respectabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmeaza-te. e problema lor ca nu stiu sa faca diferenta. si nici nu se deranjeaza, in general. cel mai usor e sa pui tot si pe toti intr-o oala. poti incerca sa le arati, practic, ca esti o persoana educata si ca oriunde exista si reversul.
doar ca altii nu fac parada cu ce au urat la ei in tara, asa cum facem noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau sa zic ca si eu am ceva cu tiganii dar nu cu toti sunt buni si rai ca si noi romanii dar ce ma doare cel mai tare e ca ei sunt uniti iar noi nu isi fac clanuri si domina judetele din jurul bucurestiului prin maxi taxi un exzemplu si multe altele care le stim cu toti dar ne e frica sa intervenim romanii sunt lasi bine inteles nu toti cum nu toti facem rau dar si acesta e facut de situatia de acasa saracia lucie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eti un prost d-aia se uita la tine strainii urat. Te asigur ca strainii nu te vad ceea ce nu esti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule, faci o eroare, inainte sa fii roman esti om, la fel ca un rrom(rrom). In Europa esti stigmatizat de altii care gindesc in termenii tai generali, nu esti privit ca o persoana, ci reprezinti ceva general. Nu este nici un privilegiu de a fi roman, rrom, evreu sau altceva. Fiecare din noi ne reprezentam dincolo de"marcile" pe care diversi ni le aplica. Esti harnic sau lenes, politicos sau mitocan, uman sau ticalos dincolo de apartenenta etnica. Europa ii pedepseste pe rasisti pentru ca ea nu poate sa-i lumineze, cum eu incerc s-o fac. In viata nu aveti probleme din cauza tiganilor, chiar daca-i puteti invinovatii pe toti, pentru unul. Ca sa intelegeti, undeva in Europa, cineva va arata cu degetul, nu va arata Europa cu degetul, ci doar aceea persoana, care poate fi nesabuita, frustrata, manipulata, inspaimintata...

Răspuns utilizator avertizat
| VladestepeTPU a răspuns:

Te înţeleg, şi eu urăsc rromi. Mă rog sunt şi ei oameni, dar noi sufeirm în orice ţară călătorim.Am fost vara asta în Ny ş am incercat să'mi fac prieteni, dar nu am putut că părinţii lor nu l'eau dat verdictul de a se juca cu mine, că vezi Doamne sunt român, ş le'am explicat că sunt două tipuri de români : ţigani şi normalilaughing. Mă rog după o săptămână s'au mai jucat cu mine laughing

| maryiusz97 a răspuns:

Eu sunt rasist cu rromi nici nu le zic asa le zic "rromi". Niste animale libere. Nu le dau nimic cand cersesc. Le zic "La munca nu la intins mana"...

| deeaby a răspuns:

Inceara sa eviti mergi mai departe lupta pentru tine. trateaza cu indiferena. stiu ca e dureros am intalnit multe cazuri. si indiferenta ese rezultatul problemei sa te increzi in tine.