| LarcerGHORANCH a întrebat:

De ce într-un studio de știri nu are voie nimeni altcineva să vină să vorbească în afară de prezentator?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sa nu faca "zgomot".
Stirile trebuie citite si spuse EXACT, de pe prompter.

| LarcerGHORANCH explică (pentru Bula):

Și poți bruia semnalul camerelor de filmat?

| Bula a răspuns (pentru LarcerGHORANCH):

Doar daca ai acces la ele.

| HadSeDervortează a răspuns (pentru Bula):

Aceleași reguli sunt și la realizarea unui film.

| Bula a răspuns (pentru HadSeDervortează):

Da.
La fel ca si in multe alte situatii.

| Ciătălin a răspuns (pentru Bula):

Și poți da peste cap senzorii camerelor de filmat?

| Ciătălin a răspuns (pentru Bula):

Și la realizarea unei publicități aceleași reguli. O voce străine într-un studio de știri, într-un loc în care se face un film/o publicitate poate bruia semnalul camerelor de filmat.

| Ciătălin a răspuns (pentru Bula):

Cel care nu este prezentator de știri va trebui să vorbească în șoaptă în studio, cel care nu este actor în acel film/nu joacă în acea publicitate va trebui să vorbească în șoaptă. O voce străină/ un zgomot mare poate bruia semnalul camerelor de filmat.

| concilioul a răspuns (pentru Bula):

Nu au voie străini să vorbească în niciun mediu în care se filmează (studio de știri/de emisiuni, loc de producție film/publicitate/reportaj/concurs sau stadion de fotbal unde se filmează deoarece o voce străină poate bruia semnalul camerelor de filmat. În orice caz străinul trebuie să vorbească în șoaptă. Și un zgomot mare poate bruia semnalul camerelor de filmat.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru că am auzi stirile ca in Gara de Nord.

| Caro34 a răspuns:

Ce sens ar avea ca în loc de știri să te aud pe tine bombănind de unul singur că nu știi să-ți închizi nici acum șnururile de la pantofi. Acolo sunt microfoane de o performanță deosebită, care percep sunete de intensități extrem de mici, altfel ar trebui ca ăia de la TV să urle când ne citesc de pe promptere și să fie toți fără voce după prezentarea știrilor! Apoi ceea ce noi auzim este ceea ce rămâne după filtrarea sunetului fiindcă nu toți au voci melodioase zilnic! Deci, fii respectuos, intră finuț și ascultă-L pe D-zeul din tine! Numai bine!

| LarcerGHORANCH explică (pentru Caro34):

Aceleași reguli sunt și la realizarea unui film sau a unei publicități. Nu are voie nimeni altcineva să vorbească cu voce tare în afară de actorii din acel film/oamenii care joacă în acea publicitate ca să iese filmul/publicitatea cum trebuie. Așa și cu știrile.