| ChrisRo a întrebat:

De ce le place românilor sa aiba conducatori straini? Daca nu ma insel, in ultima suta de ani am avut vreo cinci conducatori straini, ultimul fiind Klaus.
Rusii, turcii, grecii sau bulgarii de ce nu prefera si ei sa fie condusi de straini?

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Adevarat. Dar la noi este peste masura, ca multi s-au oprit aici la "portile Europei".

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Carol I a fost strain. Si a fost cel mai bun sef de stat. Iohannis nu e strain. E roman

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar si cu scandalul din epoca, privitor la caile ferate, bechtelul epocii?
https://adevarul.ro/......index.html

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Avand in vedere ca infrastructura feroviara exista datorita lui... Nu iti inteleg intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Avand in vedere ca ai afirmat asta nu stii despre ce este vorba, sau e in regula sa prejudiciezi bugetul tarii dar macar avem 100km de linie ferata

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

100km? Lol. In timpul lui Carol s-au facut 4000km cale ferata in Romania. Cat nu a facut tara asta in 30 ani de la revolutie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Bine, vad ca te faci ca ploua, nu cred ca am umblat cu subtilitati sa nu se inteleaga contextul si problema, lasa asa, o seara buna happy

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca tu, xenofob fiind probabil sau intelegi foarte prost naționalismul nu vrei sa recunosti cat de mult a ridicat Carol I tara asta. Incerci sa imi spui ca nu a fost perfect Carol? Nu a zis nimeni, exprimarea mea a fost clara. A fost cel mai bun. Nu ca a fost perfect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Ce atitudine necivilizata si salbatica sa arunci cu acuzatii de genul, xenofob si nationalism prost inteles, tipic gandirii de grota.
am spus ceva de originile regelui?
am spus ceva de mandra si buna tara?
am zis ceva de nationalism?

nu, ti-am spus ca a fost un scandal in epoca si bugetul a fost prejudiciat si nu merge atitudinea, lasa ca macar a facut chit ca a fost ce a fost,
ca sa intelegi realizarile acelui rege trebuie sa cunosti contextul istoric dupa ce cunosti contextul istoric mai putem vorbi, pana atunci lasa asa, ramai cu acuzatii ieftine

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Contextul istoric a fost ca el ne a scapat definitiv de turci si a modernizat Romania cum nu a facut-o nimeni. Mie imi place ca tu vii doar cu niste afirmatii asa criptice fara sa zici nimic concret. Doar lasa ca stii tuu, a fost cum a fost asa de dragul contrazicerii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am lasat un link mai sus, nu cred ca ai citit nimic.
contextul istoric este ca tu nu stii istorie, poate doar cea dictata la scoala care e fix nimic, dar lasa ca discutam discutii cu atitudini necivilizate si acuzatii ieftine.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu suficienta istorie incat sa imi dau seama de binele pe care l a facut Carol dezvoltarii tarii. In rest articolul de la tine nu face decat sa scoata in evidenta incapatanarea clasei politice care, ca si in ziua de azi, nu vroia decat sa puna frana la tot ce incercau unii sa construiasca. Repet, ai deschis discutia doar de dragul contrazicerii si atat.

| doctorandus a răspuns:

Klaus nu e strain, e minoritar, ceea ce e altceva.

| ChrisRo explică (pentru doctorandus):

Eu il consider strain, dar da, ai dreptate.

| minrest a răspuns:

Klaus este sas, sasii sunt aici de 700 de ani, deci nu sunt straini, ci sunt autohtoni. Tu il consideri strain pentru ca esti etnocentric si cauti sa faci distinctii false in corpul de cetateni; bravo tie, treaba ta, dar iata ca romanii gandesc altfel decat secta voastra extremista. Ungurul de religie unitariana Orban si sasul luteran Klaus sunt cetateni romani foarte buni, iar toti etnocentristii sunteti tradatori ai natiunii romane.

| Iote a răspuns:

Iohannis nu este strain. Este roman de etnie germana. Cu cetatenie romana. Altfel nici nu ar fi avut dreptul sa candideze.
Asta arata ce incult esti tu. Dar stii sa arunci petarde. Vezi sa nu iei foc!
Tu stii cati romani cu radacini curat romanesti sunt in tara? Daca or fi 1% e mult. Pentru ca natia asta e corcita cu toti migratorii, ocupantii si refugiatii care au trecut pe aici. Asa ca, suntem "incrucisati" (incepand cu romanii) cu greci, turci, tatari, huni, germani, rusi, polonezi, evrei, armeni, bulgari, sarbi, lipoveni (altii decat rusii), maghiari (altii decat hunii), ba chiar si cu tigani. Astia fiind cei mai multi si cei mai cunoscuti. Ca mai sunt pe ici pe colo si niste italieni, francezi, cehi, etc ce au mai nimerit prin tarisoara asta.

| ChrisRo explică (pentru Iote):

Tu cu ce esti corcit?

| doctorandus a răspuns (pentru ChrisRo):

Cred ca voi doi il aveti ca stramos pe Carol cel Mare. Detalii pe http://www.theguardian.com/......rutherford

| Theo94 a răspuns (pentru Iote):

Toata europa de est, sud-est chiar si cea de sud este asa.

| Iote a răspuns (pentru ChrisRo):

Putin neamt, putin armean.

| Theo94 a răspuns (pentru Iote):

Nu cred ca noi suntem primii la asa ceva.

| Iote a răspuns (pentru Theo94):

Nu stiu, ma uitasem odata prin statistici si asa reiesea.

| Iote a răspuns (pentru Theo94):

Adevarat. Dar la noi este peste masura, ca multi s-au oprit aici la "portile Europei".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat le place, dar nu au de ales. Voiai sa aleaga romanca analfabeta?
Daca ar fi candidat Paleologu pentru PNL sau USR, 100% el ar fi castigat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toti au avut conducatori straini, nu sunt romanii mai cu mot sau fara mot, mai cauta in istorie.

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Dap, Regele Angliei, Kaiserul Germaniei si Tarul Rusiei erau veri. http://www.csmonitor.com/2007/0724/p13s01-bogn.html

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Klaus Iohannis este roman.
Altfel, ca vorbeai de bulgari, regele lor Nicolae, care nu era chiar bulgar, le-a fost premier, adica prim-ministru.
Habar nu ai despre ce vorbesti, doar dai din gura.
Trecand de asta, regi ca Ferdinand I si Carol I au facut un bine imens Romaniei, ridicandu-se chair impotriva natiei din care proveneau. Dar tu, o petarda care vorbeste din auzite, nu ai de unde sa stii asta, ca nici nu ai bunul simt de a citi despre istoria noastra...

| UnholySaint a răspuns:

Pai toate natiile enumerate de tine au avut la un moment dat conducatori straini, si nu numai ele, cam toate statele din Europa, inclusiv marile puteri globale.

| Remember_1479 a răspuns:

Din puntul meu de vedere cel mai bun conducator pe care l-a avut Romania a fost Carol I. Ghici ce natie era.