| AndreiRadu5557 a întrebat:

De ce majoritatea politicienilor au peste 50 de ani, cred ca avem nevoie de de reîmprospatare a conducătorilor politici si sa avem mai mulți oameni cu varste intre 25 si 35 de ani in parlament poate chiar si președinte, parerea mea e ca o persoana care are peste 50 de ani, nu trebuie sa mai candideze, vrem oameni cu mentalități noi dar punem oameni cu C. A. P in cv pai cum vrem dezvoltare asa, voi ati vota un partid nou care are in componenta membri cu o varsta medie de 30 de ani ce provin din zona high tech, antreneporiat samd tineri inteligenti cu potential?

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Findca aia sub 50 nu au inca creier sa judece situatii critice si sa ia decizii importante pentru tara.

Uita-te la tine, ai 20 de ani, dar minte cat un copil de 7-8 ani.

| AndreiRadu5557 explică (pentru Violleta2022):

Nu e vorba de mine, uitete la Selly ce idei faine are, a reusit sa se realizeze pe barba lui

| Violleta2022 a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Ce treaba are vlogerul Selly cu politica?
Noi vorbim aici de un smecheras care a facut bani online, ci de oameni inteligenti care fac politica, care invata de rup legislatie, legi, constitutie ca sa ajunga in functii importante si sa poate lua decizi pentru un popor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa fim seriosi putin totusi.
La 25 ani abia iti dai seama pe ce lume traiesti tu, nu cred ca esti capabil sa faci legi pentru o tara intreaga.

E nevoie totusi sa inveti niste lucruri... ma rog asa ar fi ideal.

| AndreiRadu5557 explică (pentru suntserios):

Pai la acea vârstă oamenii sunt in deplinatatea portelor fizice si mentale.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

In primul rand nu cred ca un politician trebuie sa fie in deplinatatea fortele fizice... ca e absolut irelevant.

Si un om la 50 ani poate fi foarte bine in deplinatatea fortelor mentale. Nu asta e problema.

| mODIN a răspuns:

Nu pot fi de acord cu asta. Tineretul e foarte usor de radicalizat si de spalat pe creier, ca sa nu mai zic de lipsa de experienta si idealismul nefondat.

50 de ani nici macar nu e chiar asa mult, mai ales pentru un om intr-o pozitie importanta de conducere. Oricat de mult pune pret orice fel de organizatie pe modernitate, in realitate, in toate domenile, conteaza mai mult experienta decat ideile si ambitia.

35 de ani sa zicem ca ar fi o limita de jos relativ acceptabila, dar doar in cazul unui individe extraordinar de realizat si competent. A pune un om de 25 de ani intr-o pozitie de conducere e de-a dreptul neglijent. Nu as vota cu un partid de genul nici in ruptul capului.

Dar hai sa o luam altfel, cand votezi un om de 25 de ani, pe ce-ti bazezi alegerea? Ce fel de realizari poate avea in viata cineva pana la 25 de ani? A coordonat o organizatie de voluntariat? A fost ofiter si a lucrat 4 ani in armata la mutat foi dintr-o parte in alta? A luat note bune la facultate? Eventual a facut un internship pe la ONU? Astea nu-s realizari relevante care sa recomande pe cineva pentru o functie politica.

| ioana748 a răspuns:

Ok, Selly presedinte. Ce sa mai...

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

De ce sa radem de un tanar care pana la 20 ani a realizat cat nu a realizat jumat de tara in toata viata ei?

| ioana748 a răspuns (pentru suntserios):

Tocmai, ca nu rad.
Eu chiar l as vota daca ar candida.
Si in general admir multi tineri pe care i cunosc si au realizat multe lucruri de la zero.
De asemenea pot spune ca au o filozofie de viata interesanta si i ascult cu drag si interes, chiar invat de la ei.
Imi pare rau ca s-a inteles gresit mesajul meu.nu mi as permite sa rad de nimeni in general.
Caci cel din fata noastra cam ne este oglinda.
Zi frumoasă va doresc,

| goguPatent a răspuns:

Impulsivitatea specifica tineretii nu e benefica in administratia publica.

Si nici lipsa de experienta.

| Robert2526 a răspuns:

Vad ca toti ti-au sarit in cap, desi explicatia este simpla. Ca sa ajungi in functii de conducere, trebuie sa faci parte dintr-un partid, altfel nu ai sanse. Cat timp avansezi prin structurile partidului, imbatranesti inevitabil?

| suntserios a răspuns (pentru Robert2526):

Sau ai bani si avansezi in 3 saptamani.

| Robert2526 a răspuns (pentru suntserios):

Sunt si cazuri de acest gen probabil, dar in principiu, partidele politice sunt aat fundamentul cat si cancerul democratiei, aducand in functii de conducere in general oameni de o calitate inferioara

| Dragobeta a răspuns:

Sunt si tineri. Tu ii vezi doar pe cei ce apar la tv si care au peste 50 de ani.
Dar ce crezi tu ca stiu tinerii despre politica si legi? Ca sa faci si sa aprobi niste legi trebuie sa ai cunostinte solide in diferite domenii. Poti sa le ai la 18 ani? Nici la 25. Nu e vorba doar de mentalitate ci de experienta. Poate de aia si avem legi proaste: lipsa de experienta.
Nu te da cocos. La 25 de ani abia deschizi ochii, nicidecum nu esti "in deplinatatea portelor fizice si mentale"
Nu stiu ce este o "porta". Nu e greseala de tastare, "f" fiind departe de "p".

| AndreiRadu5557 explică (pentru Dragobeta):

Presedintele 65 de ani, Premierul peste 50, majoritatea parlamentarilor au peste 50, iti dau exemplu de oameni inteligenți: Cristian Dascalu It-st, Selly samd

| Dragobeta a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Daca tu spui ca Selly este inteligent si bun de a conduce o tara... nu am cuvinte! Din pacate oameni ca tine au drept de vot si de aia se duce de rapa tara asta.
Selly nu s-a realizat "pe barba lui". Fratele mamei sale lucreaza intr-o televiziune si l-a ajutat foarte mult. Ba chiar l-a impins puternic. Iata dovada ca nici la 25 de ani nu esti matur in gandire. Tu esti ala.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Uite vezi, acum esti un exemplu concret de ce nu ar trebui sa dai multa putere unor tineri... unii il admira pe Cristian Dascalu spre exemplu.

| suntserios a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

Se vede cum fiind tinerel esti usor de pacalit.

| Dragobeta a răspuns (pentru Dragobeta):

Si, apropo, nu mai sunt la curent. Ce idei faine are Selly?
A obtinut fonduri pentru camine de batrani gratuite? A renovat marile spitale cu banii sai de om realizat? A introdus educatia obligatorie pentru toti betivii si drogatii? Am scapat de astia, nu mai sunt pe strazi? Sau ce altceva?

| goguPatent a răspuns (pentru Dragobeta):

Da, chiar saptamana trecuta a facut un eveniment pentru strangere de bani pentru proiectul spitale publice din bani privati.

Da, chiar de multe ori Selly a facut desbateri publice pentru necesitatea reformarii invatamantului... cu idei si propuneri concrete.

| ioana748 a răspuns (pentru Dragobeta):

Super tare.happy

| mODIN a răspuns (pentru AndreiRadu5557):

E o diferenta intre a te fi descurcat pana la 20 de ani si a fi potrivit pentru politica. Da, Selly se descurca mai bine decat o faceam eu la varsta lui, teoretic, dar e un entertainer, atat. Nu mi se pare o dovada de inteligenta sa poti distra oamenii. A putea sa canti si sa faci glume pe tiktok nu are vreo legatura cu munca unui politician.

Iar de Cristian Dascalu nu am mai auzit pana acum. Daca zici ca e IT-ist si e cunoscut, sunt convins ca e inteligent, dar asta in domeniul lui. Sa scrii linii de cod mai bine ca altii nu te recomanda pentru o pozitie de conducere...

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

"idei si propuneri concrete" - Interesant. El cat timp a lucrat in invatamant de are idei asa bune rolling on the floor

| mODIN a răspuns (pentru Dragobeta):

Cred ca e putin dur sa-l acuzi ca el e problema in tara. Cel care a pus intrebarea e evident foarte tanar, cel mai probabil probabil nu are nici macar acei 25 de ani. Poate nu are nici macar drept de vot inca, cine stie.

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Vezi... tocmai ca daca era parte din sistem nu mai aveam idei e schimbare.

El e produsul sistemului si si-a dat seama unde a gresit sistemul.

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Nu functioneaza asa. Oamenii care nu fac parte dintr-un sistem au mereu idei revolutionare tocmai pentru ca nu inteleg cum merg lucrurile de fapt, de aia e asa valoroasa experienta. Idei poate sa aiba oricine, ce le face pe ale lui valoroase?

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Pai are experienta, ca a fost format de sistem.
Sistemul nu va fi niciodata reformat de cei care sunt sistemul.

Nu sunt ideile lui mai valoroase ca ale altora, doar ca el are posibilitatea sa le faca publice.

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Parerea mea e ca "influencerii" astia ar trebui sa invete putin sa mai si taca din gura, nu sa-si imparta ideile peste tot. Nu folosesc Instagram, tiktok, Youtube etc. special ca sa nu mai aud toate imbecilitatile pe care le scot astia pe gura. Efectiv, ce il califica mai multe pe Selly sa vina cu idei decat pe restul romanilor care au fost toti "formati de sistem" e ca a moderat un reality show pentru adolescenti si a facut o colaborare cu Dorian Popa?

| Irinuca8 a răspuns:

25 de ani? Imposibil. Dar...35-40 de ani, de la varsta asta ar fi ok. Sunt multi politicieni tineri la 40 de ani prin Europa... dar totusi, mai este pana ajunge mentalitatea asta si in Romania. Mai sunt si aia care exagereaza, uita-te la USA, Biden abia se tine pe picioare laughing

| AndreiRadu5557 explică (pentru Irinuca8):

Ok poate exagerez cu 25 de ani dar 30-40 este o vârstă foarte buna si trebuie facuta aceasta schimbare, si asa mergem catre rau, cei batrani sunt prea mândrii ca ei sunt intelepti si le stiu pe toate si asa trimite tineretul la război, Putin si Biden au peste 70 de ani si e inadmisibil