| AndreiRadu5557 a întrebat:

De ce majoritatea politicienilor au peste 50 de ani, cred ca avem nevoie de de reîmprospatare a conducătorilor politici si sa avem mai mulți oameni cu varste intre 25 si 35 de ani in parlament poate chiar si președinte, parerea mea e ca o persoana care are peste 50 de ani, nu trebuie sa mai candideze, vrem oameni cu mentalități noi dar punem oameni cu C. A. P in cv pai cum vrem dezvoltare asa, voi ati vota un partid nou care are in componenta membri cu o varsta medie de 30 de ani ce provin din zona high tech, antreneporiat samd tineri inteligenti cu potential?

43 răspunsuri:
| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Parerea mea e ca "influencerii" astia ar trebui sa invete putin sa mai si taca din gura, nu sa-si imparta ideile peste tot. Nu folosesc Instagram, tiktok, Youtube etc. special ca sa nu mai aud toate imbecilitatile pe care le scot astia pe gura. Efectiv, ce il califica mai multe pe Selly sa vina cu idei decat pe restul romanilor care au fost toti "formati de sistem" e ca a moderat un reality show pentru adolescenti si a facut o colaborare cu Dorian Popa?

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Tu mODIN. Banuiesc ca ai facut scoala in Romania, deci esti format de sistem.

Te provoc sa iti exprimi ideile public sa vedem de cati ani ai nevoie ca ideile tale sa se propage public la atat public cat s-au propagat cele ale lui Selly.

Te bagi?

Sau tu stii doar sa iti dai pareri pe TPU?

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Nu doar ca am facut scoala in Romania, dar in Romania si PREDAU la scoala, de aia imi permit sa fiu asa sceptic legat de Selly.

Si, din nou, ce relevanta are ideile cui se propaga mai mult? Pe bune, doar pentru ca pe Selly il asculta mai multi oameni (predominant copii de 12 ani, sa fim seriosi), inseamna ca are mai multa dreptate?

Fac si eu un tiktok in care imi pun o oala pe cap si dansez, daca trece de un milion de vizualizari, pot sa-mi dau cu parerea legat de sistemul medical? Ca doar pe mine ma va asculta lumea, ca-s influencer, nu? Si nu poti nici sa zici ca nu inteleg sistemul, ca doar am fost si eu la spital pentru analize, sunt format de el laughing

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Aaaaa.
Pai zi asa.
Esti profesor.
Tu esti sistemul asta stricat.

E absolut normal sa fii ofuscat ca un copil de 20 ani are succes fara sa fie meritul sistemului pe care tu il reprezinti si atrage atentia asupra acestui lucru.

Acu iti inteleg frustrarea.

Poate daca v-ati deschide putin la minte, profesorii in general asa (ca tu stiu ca ai o minta ultraconservatoare deci esti un caz pierdut) poate nu o sa va mai bata obrazul copii de 20 ani care isi permit Maybach pe munca lor si va blameaza ca nu i-ati ajutat cu nimic in formarea lor in viata.

Hahahahaha.

PS. Daca te duce instalatia, fa-te influencer.

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Ai dragul dreptate. E nevoie de mai multi influenceri in lume, aici greseste sistemul educational. Succesul lor e dovada ca asta ar trebui sa facem si restul cu viata, nu? laughing

Auzi, dupa logica asta, nu ar fi si mai calificati cei din Gasca Zurli sa ne conduca decat Selly? "Ratustele mele" si "In Padurea cu Alune" au mai multe vizualizari pe Youtube decat ce posteaza el. In punctul asta sunt cea mai buna optiune pentru viitorul tarii. rolling on the floor

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Ce nu inteleg eu este de ce inseamna ca sunt frustrat sau ultraconservator pentru ca sustin ca un om fara experienta intr-un domeniu nu stie mai bine decat cei care lucreaza in acel domeniu, indiferent de cat castiga si cati urmaritori are.

Daca discutia era despre prezenta pe social media sau cum sa te imbogatesti, n-as fi indraznit sa-l contrazic, acolo stie el clar mai bine decat stiu eu. Dar expertiza lui in zonele astea nu-l transforma in ceva semizeu care le stie si le rezolva pe toate.

Vad ca multi gandesc diferit fata de mine, dar nu pot sa pricep care e logica in a da de cineva pricepul intr-un domeniu si a presupune automat ca expert in toate aspectele posibile. In schimb vad asta foarte des, oameni fara copii care dau sfaturi de parenting; actori care vorbesc despre Covid19 si vaccinuri; sportivi care isi dau cu parerea legat de razboiul din Ucraina sau Gaza; oameni grasi care dau sfaturi de nutritie; gagici care face videoclipuri despre machiaj vorbind despre religie... pe bune acum, e ridicol.

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Esti frustrat pentru ca nu accepti schimbare intr-un sistem prost din care tu faci parti si a carui componenta esti.
Esti frustrat pentru ca nu accepti ca cineva iti pune la indoiala ceea ce faci.

Inca odata, faptul ca tu esti sistemul prost nu inseamna ca doar tu ar trebui sa il schimbi.

El este rezultatul sistemului prost si da este mult mai indreptati ca tine sa incerce sa il schimbi, din simplu motiv ca tu nu esti in stare si nu vrei sa il schimbi.

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Plus dai dovada clara ca nu intelegi realitatea zilei de azi. Esti prins intr-un sistem invechi si nu vrei sub nicio forma sa scoti capul de acolo... probabil pentru ca acolo e bine caldut si nu esti capabil de schimbare.

Ma freci la cap cu gasca zurli si cu vizualizarile in social media si nu ai prins ideea de baza si anume ca asta e canalul de comunicatie catre genratiile tinere, generatii reprezentare de un Selly nu de un mODIN imbatranit si invechit care nu vrea sa priceapa fodul problemei si doar se leaga de forma.

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

Mai exista vreun alt domeniu in care se poate aplica mentalitatea asta? Ca cei cu experienta intr-un domeniu sunt problema si e nevoie de interventia cuiva care nu are nici o legatura pentru a imbunatati situatia? Mai ales in domeniile unde se pot masura rezultatele?

Mai stii tu vreun exemplu de industrie care a beneficiat odata ce au fost luate in considerare ideile unui tanar care nu a lucrat niciodata in acea industrie? E absurd, complet absurd.

Oamenii isi permit sa tot faca comentarii, sa vina cu idei, sa ofere "sugestii" din afara pentru ca nu au nimic de pierdut daca se dovedeste ca ce au zis sunt doar idiotenii. Cand e vorba sa-si asume altii riscurile, suntem toti curajosi in decizii si pareri.

Plimba-te prin orice bar de la marginea orasului si o sa vezi ca e plin de "experti" care stiu cum ar trebui organizat bugetul tarii; care stiu cine e de vina ca nu sunt autostrazi; care stiu ce gresesc doctorii de mor atatia de cancer; care stiu ce trebuia sa faca echipa Romaniei ca sa castige in meciul cu Olanda etc. Le stiu pe toate, dar cumva nu au nimic de pierdut daca se dovedeste ca ce stiau ei sunt doar idiotenii.

Eu nu iau niciodata parerea oamenilor de genul in serios, e stric zgomot de fundal, vorbaraie fara sens. Si eu, spre deosebire de altii, aplic regula asta si la lucrurile pe care le spun eu personal. N-as indrazni vreodata sa-i zic unui doctor cum sa trateze o boala, pentru ca, in afara de faptul ca ceaiul cu miere ma ajuta cand ma doare gatul, am zero cunostinte. N-as indrazni sa-i zic unui parinte cum sa-si creasca copilul, pentru ca eu inca nu am. Iar atunci cand imi vine o idee, daca nu sunt eu personal cel care trebuie sa rezolva problemele care apar in caz ca da gresi, sau cel care trebuie sa puna osul la munca pentru a o implementa, imi tin gura!

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Voi nu vreți să schimbați nimic, că ar însemna să munciți mai mult și să nu vă mai credeți dumnezei in scoala. De aia e nevoie de altcineva sa va schimbe

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Tu inca nu te-ai prins ca el e produsul vostru si a vazut ce treaba nasoala faceti, nu e cineva din afara. La fel cum si fata aia de la Arad care a avut un discurs antisistem e tot produsul vostru, a unui sistem imbaxit, si a s pus cu voce tare ce e in neregula cu sitemul...

Da voi nu si nu... Cand faceti greve o faceti doar pentru bani mai multi, odata nu ati facut o greva pentru un sistem mai bun. Si asta zice tot.

| mODIN a răspuns (pentru goguPatent):

"Produs al vostru" auzi laughing

E un amarat băgător de seama care-și da neîntrebat cu opinia pe un subiect în care nu are un bon de experiență. Cum vine el și face niste propuneri, cum că școala are trebui sa fie xyz, la fel se va trezi alt influencer, cu la fel de multă experiență în învățământ, că re va zice fix opusul, cum se întâmplă în mod constant. In cazul acela pe cine ascultam?

Tu crezi că nu auzim constant "sugestii" care se bat cap in cap de la oameni care habar n-au ce zic? Ba că la școală ar trebui promovate mai mult valorile tradiționale, Ba că școala n-ar trebui să inducă valori de nici un fel. Ba că programa ar trebui sa fie modernizată, Ba că nu acoperă bazele suficiente. Ba că trebuie clase mai mici, Ba că trebuie clase mai mari. Ba că bacul e prea greu, Ba că e prea ușor. Opinii din astea are toată lumea, dar atâta timp cât n-ai nici o treabă cu domeniul, sunt irelevante.

| goguPatent a răspuns (pentru mODIN):

Macar lumea are opinii si incerca sa schimbe ceva.
Voi doar stati blocati acolo in a face nimic si a va plange.