| ghimpeledincoasta a întrebat:

De ce nasc disputele dintre credinciosi si agnostici/atei atatea rautati? Eu chiar nu-i inteleg pe acei sustinatori ferventi ai religiei crestine, atunci cand incep sa arunce cu noroi in stanga si-n dreapta. Mai oameni buni, fiecare are dreptul sa creada ce vrea, sa-si sustina crezul asa cum crede el de cuviinta. Am "rascolit" putin apele cu ultima mea intrebare pe site, iar un "respectabil" user (nu dau nume, altfel v-ati prinde ca este vorba despre Incubus) m-a facut "animal". Iar asta, fara sa jignesc pe nimeni. Care-i treaba? Este obligatoriu sa fim in asentiment cu cei care gandesc altfel decat noi? Unde traim, in timpul "glorioasei" Inchizitii? Am dat doar un exemplu.
Eu pot sustine ca luna este patrata, iar soarele este alimentat dintr-o teava cosmica, teava care a fost construita de cei care au ridicat piramidele alea din Egipt. Este atat de greu sa raspunzi fara sa-i improsti pe ceilalti cu rahat? Nu cred!

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

@Kronstadt - Asa cum tu nu-i intelegi pe ''fanaticii'' crestini, asa nici eu nu-i inteleg pe cei atei, care vin pe site cu ''n'' intrebari doar ca sa provoace agitatie si sa demonstreze ca nu exista Dumnezeu. Ok, inteleg, nu crezi in divinitatea pe care o cred eu, dar atunci de ce incerci sa-mi schimbi mie conceptiile? De ce te tot agiti sa-mi arati mie adevarul tau? Eu vreau sa raman orb, naiv, dobitoc, asa cum ma consideri tu, cel ce esti ateu. Vorbesc la general, bineinteles.
Nu interpreta gresit. Sunt ortodox, sunt credincios dar nu-s o persoana religioasa. (duminica trecuta mi-am propus sa ma duc la biserica, fiindca mi-am promis asta daca iau un examen greu-deh, santaj religios, credinta comerciala si toate alea- si mi-a fost lene sa ma ridic din pat, desi cred ca am 2 luni de cand n-am mai intrat in biserica. Nu cred in preoti, intru in biserica pentru ceea ce inseamna ea ca lacas.
Nu inteleg pe cei ce se contrariaza pe subiecte de religie. Toti vor sa arate ca e realitate, ceea ce cred ei. Pe mine nu ma intereseaza in ce crede sau nu crede cel de langa mine, in fata mea ramane acelasi om, dar am rugamintea sa-mi ofere libertatea sa ma lase sa cred in ce doresc eu, neincercand c-un aer de superioritate sa-mi etaleze chipurile intunericul in care traiesc. Fiindca oricat ar incerca, i-as raspunde: stii ce, dar poate-mi place intunericul. Ramai tu-n lumina, eu prefer sa tin paiul de chibrit neatins.

11 răspunsuri:
| gsmro a răspuns:

Ai dreptate; fiecare crede ce vrea, fiecare are viata. Problema este ca unii au o mentalitate foarte, foarte inapoiata...

| 80Cris a răspuns:

Sincer nici eu nu inteleg de ce unii simt nevoia sa jigneasca atunci cand cineva gandeste altfel decat ei?! Din partea mea am spus-o si o voi spune, fiecare e liber sa gandeasca si sa spuna ce vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samuel Huntington -Ciocnirea civilizatiilor (daca ai timp citeste-o o sa te ajute sa intelegi anumite chestii despre cum influenteaza religia si civilizatia relatiile dinte oameni/tari)

| Dmonik a răspuns:

Poate respectivul user se crede presedinte. Asta e apelativul preferat de catre un presedinte roman. Sau poate isi imagineaza ca esti jurnalist. Apelativul "animalule" era destinat unui jurnalist.hee hee
De ce se ajunge la jigniri si la bagarea pumnului in gura? Pentru ca fiecare considera ca detine adevarul absolut si nu au delicatetea de a accepta faptul ca altii au alte pareri.
Pentru ca nu sunt discutii, conversatii, ci dispute, asa cum bine ai subliniat.

| Hombre a răspuns:

@ Kronstandt, amice, foarte bine ca te-a facut animal asta inceamna ca subcostientul lui recunoaste asta, adeca, evolutionismul, unde suntem apreciati tot animale (asa si suntem) insa superioare.In ceea cel priveste pe el ma-n-doiesc.

| Gospell a răspuns:

Draga Kronstadt,
Aceste dispute nu se vor termina prea curand. De ce? Pentru ca se mai gaseste cate unul nervos care sa injoseasca/jigneasca pe altii. Ce ti s-a intamplat tie, mi s-a intamplat si mie acum cateva luni cand cineva a intrebat daca exista Dumnezeu iar userul "Teddy" mi-a spus ca mie imi "debiteaza capul".

| Vizitiul a răspuns:

Practic, aici te contrazici pe tine insuti, omule. Spui ca fiecare are dreptul la opinie. Ok. Ai postat o tarasenie de intrebari pe teme religioase. Ai avut parte de raspunsuri, iar la cele cu care n-ai fost de acord imediat ai ripostat, imediat ai contrazis. Adica, nu ai acceptat opinia acelor useri. Acum te-ntreb: De ce am accepta noi opinia ta, daca tu n-o accepti pe a celorlalti? Este doar o intrebare...
Intre tine si cel ce te-a facut animal nu este nicio diferenta. Tu esti ateu si ai incercat sa combati acel ceva-n care el crede, iar el a incercat sa combata acel ceva in care tu crezi si sa apere acel ceva-n care crede el. Diferenta consta in felul de a exprima frustrarea.
Uita-te inca odata peste replicile tale, ai sa vezi ca aproape la fiecare raspuns pe tema religioasa ai improscat cu rahat, adica, nu ai acceptat parerea celorlalti. Poate ca rahatul tau a fost ceva mai parfumat (adica, nu ai folosit cuvinte jignitoare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Userul Kronstadt cam da de banuit, cu interesul sau mascat pentru religie sau credinta, daca nu l-ar interesa deloc nici c-ar pune atatea intrebari la un subiect care cica-l lasa rece si in care nu crede
de ce oare?!
sa stiti ca am dat atentie fiecarui cuvant din aceasta interventie a mea, va asigur pe cei ce cititi ca nu am lasat nici o urma de noroi, nici macar praf, nici macar... uimire;-D

Răspuns utilizator avertizat
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

O să mai tot fie astfel de împroşcări cu rahat, nu-i stress.
Pe mine totuşi mă distrează şi rareori ripostez, doar dacă aberaţia-i uriaşă. Dacă nu, mă limitez doar la a "stupidiza" şi, eventual "nefolositori" happy.
Salut!

| smaranta a răspuns:

Vezi sa nu-ti stea-n gat rasul asta agnosticule lol