| EllyEllutz a întrebat:

De ce nu poate un membru al guvernului sa aiba o functie salarizata de reprezentator al unei organizatii cu scop comercial?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este din cauza incompatibilitatilor prevazute de Constitutie si de lege.
Se considera ca exista un conflict de interese si nu ar putea fi impartial.
P.S.Nu exista cuvantul "reprezentator" ci reprezentant.

1 răspuns:
| valentingb a răspuns:

Cred ca reprezentant ai vrut sa scrii. Pentru ca intra intr-un conflict de interese. Interesul national nu coincide cu cel personal, deci este incompatibil. Avand acea functie, are un avantaj in fata celorlalti comercianti, si anume informatia. Informatia, pe care o poate folosi in scopul pregatirii companiei sau asociatiei pentru eventualele schimbari ce vor aparea. Pe langa asta, are suficienta putere pentru a manipula legile si piata in scopul profitului personal. De asta, majoritatea trec totul pe numele sotiei sau a mamei, matusii.happy