| LisaJulie a întrebat:

De ce nu se face referendum pentru majoritatea legilor importante? Măcar sa ne întrebe și pe noi când mai adauga o taxa sau măresc vreun impozit!

27 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-a facut referendum doar pentru Constitutie, la fel se va face si pentru modificare/completarea acesteia sau adoptarea uneia noi.
Pentru restul legilor n-ar avea nici un rost, ar fi cheltuieli facute degeaba si timp pierdut.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar pentru intrarea RO in Ue nu trebuia sa se faca referendum? Parca asa am vazut, stiu ca toate tarile care au intrat sau iesit, s-a facut referndum pentru asa ceva.
Din ce informatii am, RO n-a facut nici un referendum de ce? Daca legea spune ca ar fi trebuit sa se faca referundum, asta ce ar insemna? Cumva ca RO este in UE ilegal? Intreb ca idee, ca veni vorba de referendumuri.

| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Nu trebuia sa se faca, Constitutia Romaniei nu a prevazut referendumul pentru aderare, doar o majoritate calificata in camerele Parlamentului.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Serios, cine spune asta? Cind s-a facut constitutia nu cred ca se stia csa vom intra vreo undeva sa bage atunci legea asta.
Deci RO este singura tara din UE care este ilegal in UE laughing ca sa vedem ce ilegalitatri se fac.Neau primit aia ca aveau nevoie de piata de desfacere, de ceva taiat, inchis si asa mai departe.
Daca le pasa de ceva, nu ne primeau, ne trimiteau sa facem referendum asa cum spune legea.

| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Constitutia Romaniei spune asta, astfel cum a fost modificata si republicata in 2003.

| relian a răspuns (pentru Ioandelasal):

Tocmai de asta, nu au vrut sa ceara parerea poporului, au modificat legea sa hotarasca ei.
De aia RO va fi mereu cum a fost dintodeauna, o tara condusa de niste borfasi, de niste tilhari, asa am fost de cand e lumea. Oamenii nu stiu, nu vor sa stie, nu le pasa, un popor care isi merita soarta.
Trist dar adevarat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru relian):

Se pare ca n-ai habar de cum se aproba sau modifica legea fundamentala. Pentru stiinta ta aceasta a fost aprobata prin referendum, asa ca s-a cerut parerea poporului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O idee stupidă.
In primul rand îți dai seama cat ar costa sa faci referendum la fiecare lege. Și nu avem infrastructura Elveției.

Apoi cine ar vota din populație taxe și impozite mai mari? Serios acu? Taxele și impozitele trebuie stabilite de un legislativ capabil nu de populație.

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Legile importante vreau sa spun! Și cred ca Elveția are cel mai sistem de guvernare

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Și cam care ar fi o lege importanta? Și dacă e așa importanta de ce să aibă drept oricine sa voteze o astfel de lege?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Marirea taxelor si impozitelor, sunt oameni care nu isi permit sa isi plateasca impozitele si asa

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Realizezi ce aberație e asta nu? Adică cine va vota vreodată mărirea taxelor și impozitelor?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Dacă am reuși sa ne unim cu toții s-ar putea face asta? De ce crezi ca este o aberație, poate ca intr-o zi vom avea și noi un guvern care ne întreabă înainte

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Pentru ca nimeni nu ar vota pentru marirea unei taxe pe care tot noi sa o platim.
Nu e logic ca nu ar vota nimeni asa ceva?

| LisaJulie explică (pentru suntserios):

Și nu ar fi mult mai bine? Tu nu ai vrea sa avem un guvern care sa vrea inițiativa asta

| suntserios a răspuns (pentru LisaJulie):

Nu. O societate moderna nu ar avea din ce sa se intretina daca nu exista taxe si impozite. Oricat nu dorim noi sa le platim ele trebuie sa existe.

| MihaitzaItza a răspuns (pentru LisaJulie):

Eu as vota sa desfiintam de tot impozitele si taxele... sa vedem pe urma de unde bani de spitale, politie, pompieri.

| LisaJulie explică (pentru MihaitzaItza):

Nu am nimic cu taxele și impozitele dar pentru serviciile proaste pe care le oferă țara și taxele ar trebui sa fie mici

| MihaitzaItza a răspuns (pentru LisaJulie):

Ar trebuie administratori mai buni, nu neapărat taxe mai mici.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Si parlamentul ce ar mai face?
Referendumurile pentru populatie sunt foarte-foarte scumpe. Iar din populatie, un procent foarte mic ar intelege impactul legilor asupra activitatilor/populatiei.
De aia alegem niste oameni cu experienta in asa ceva, chiar daca majoritatea-s burtosi plini de interese. Macar au o facultate, un minim de gramatica, istorie, cunostinte juridice, etc.
Daca-i ceri parerea lui nea Ilie si Margareta laptareasa, ne trezim cu dosare penale pentru femeile care nu poarta batic, si imnul "trei culori" obligatoriu 30 de minute in toate institutiile...

| Mosotti a răspuns:

Ei nu sunt pusi acolo sa ne intrebe pe noi, ei sunt pusi acolo sa faca ce le zic aia de i-au finantat in campanii.
Au furat de au rupt, au adus tara la faliment nedeclarat, si acum ca sa se scoata ei, iau taxe mai mari si impozite.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Mosotti):

Legi cu Dedicație

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să se facă un referendum cu întrebarea "Sunteți de acord să creștem taxele și impozitele?"?

Cred că rezultatul ar fi destul de previzibil, nu?

| ReddY25 a răspuns:

Că nu ar avea rost sau efect

| Cipi1212 a răspuns:

Pentru că noi contăm doar la vot.

| Cinic a răspuns:

Tu crezi ca guvernului îi pasa de noi?! O sa puna astia taxe si pe numarul de vanturi pe care le dam zilnic. Pe motiv de poluare laughing

| Whitte a răspuns:

De ce? Ai dat imputernicire deputatilor si senatorilor cand i-ai votat. Ei decid in numele tau.
Sau ce credeai ca e votul ala?