| NewChangeSociety a întrebat:

De ce păcănelele, jocurile de noroc, cazinourile nu sunt interzise? În multe țări sunt interzise. De fapt, dacă vorbim de păcănele, acestea sunt cele care aduc profit sigur organizatorilor și bani nemunciți. Adică, ce muncă fac ei? Ei fură. Fix asta fac. Au creat niște sisteme automatizate care aduc bani sigur organizatorilor fără să miște un deget și nu au contribuit cu nimic la societate pentru a aduce un surplus acesteia în schimbul acelor bani. Probabil și celelalte jocuri de noroc tot pe asta se bazează. Am mai pus astfel de întrebări tot aici, în speranța că putem contribui la schimbarea acestei societăți și a felului în care este construită, deoarece este total greșit. Sunt convins că oricine, dacă se gândește îndeajuns de mult, va vedea că este construită greșit. Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Jocurile de noroc aduc multi bani la stat, avand in vedere ca sunt impozitate destul de serios si statul are nevoie de multi bani pentru a plati bugetarii, pensiile speciale si a investi in spitale, scoli, armament, intreprinderi de stat, etc.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca sunt interzise, dar numai minorilor, fiindca doar acel grup de copii nu au inca discrenamant.
Un adult este capabil sa gandeasca si sa decida singur, daca vrea sa-si arunce banii munciti la jocurile de noroc sau vrea sa-si construiasca un viitor cu ei, ori sa-i investeasca in ceva.
Stai linistit ca nu te fura nimeni, ca doar nu iti baga nimeni mana in buzunar, ori te impinge de la spate sa-ti joci banii, asta fiind decizia ta, de adult.
Un om inteligent nu-si va juca banii la jocuril de noroc, ci ii va investi in ceva profitabil.
Iar daca vrei sa schimbi ceva in tarisoara asta, atunci mergi la votare si ai mare grija pe cine votezi, ca de votul ala depinde viitorul tarii.

| Koba12345 a răspuns:

Cine te obliga sa le frecventezi? Daca unii oameni au bani in plus de cheltuit e o metoda de distractie de ce sa fie interzise, sub ce pretext? Cine spune ce e moral sau nu