| CrapNertuy a întrebat:

De ce până la 12 ani nu ai voie cu bicicleta pe un drum public?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stii bine, nu are voie pana dupa 14 ani, conform OUG 195/2002 (Codul rutier), rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 70
(2) Pentru a conduce o bicicletă sau o trotinetă electrică pe drumurile publice, conducătorul acesteia trebuie să aibă vârsta de cel puţin 14 ani."
Se considera ca nu are destula judecata si nici nu raspunde penal si contraventional, astfel ca nu poate fi sanctionat daca comite infractiuni sau contraventii la circulatia rutiera.

| ReddY25 a răspuns:

Că poți fi călcat