| Constantin1223 a întrebat:

De ce pe Țara Moldova nu o primește în UE

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu o primeste din cauza ca nu indeplineste conditiile de aderare, mai ales situatia cu Transnistria, dar a inceput procedura de preaderare si va fi primita in viitor, nu se stie exact cand.

| DeyCj a răspuns:

Salut, pentru că cică nu îndeplinește condițiile legale pentru a adera la (m) UE
Eu în locul Moldovenilor aș rămâne stat independent non UE, că e mai bine așa.
De intră Moldova în UE..., asta ar fi o declarație de război neoficială pentru Rusia.Deci., efectele...

| LisaJulie a răspuns:

Pentru a fi primita in UE trebuie sa parcurgă anumiți pași pe care încă nu i-a parcurs!

| darrio2007 a răspuns:

Pe Țara Moldova o va primi când va intruni conditiile aderării.

| KovacsB a răspuns:

Pentru ca e plina de moldoveni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce sa faca UE cu ea?
sa isi rezolve problemele mai intai si pe urma poate poate

| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca nu intruneste CONDITIILE de aderare la UE.

| gabicoo a răspuns:

Pentru că se opune Ștefan cel Mare: "Moldova nu a fost a mea și nu este a voastră, ci a urmașilor, urmașilor noștri." Citat dintr-un clasic al literaturii ruse Vladimir Vladimirovici.