| samiZiciPompier a întrebat:

De ce pe Biletul de Trimitere de la medicul de familie sunt trecute categoriile Liber profesionist si Somaj? Un om ce nu lucreaza poate fi asigurat la CNAS?
Din cate am citit pe net, se pare ca da, daca isi plateste individual contributia. In acest caz, cel ce nu lucreaza va avea aceleasi drepturi ca si un angajat ce este asigurat CNAS?

Exemplar:
http://ziarulceahlaul.ro/wp-content/uploads/2013/05/bile t-de-trimitere.jpg

Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Singura diferenta este la obligatii, salariatul plateste o parte din contributia pentru sanatate, somerul nu plateste. La beneficii nu este nici o diferenta.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt trecute aceste categorii deoarece acestea exista in realitate. Orice persoana, chiar daca nu lucreaza si nu este asigurata prin efectul legii, se poate asigura de sanatate incheind un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul de domiciliu.

| samiZiciPompier explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc. Si practic nu este nicio diferenta intre asigurarea unui somer si a unui salariat, in ceea ce priveste beneficiile / obligatiile de asigurat?

| samiZiciPompier explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru samiZiciPompier):

Singura diferenta este la obligatii, salariatul plateste o parte din contributia pentru sanatate, somerul nu plateste. La beneficii nu este nici o diferenta.