| tudorvolcano a întrebat:

De ce Rusia nu bombardează pur și simplu rezervele de petrol din Golful Persic ale Arabiei Saudite? Conștientizez foarte bine ce se întâmplă dacă rezervele de țiței ale Arabiei Saudite ar fi afectate, că ar fi un dezastru mondial. Dar cine s-ar opune militar primei puteri nucleare ale lumii? Nu cred că SUA ar îndrăzni să deschidă arsenalul nuclear împotriva rușilor nici dacă 99% din americani ar muri de foame. Oficial Arabia Saudită nu este membră NATO și nici măcar nu mai permite staționarea trupelor americane pe teritoriul său. Cred că distrugerea rezervelor saudiților ar fi în interesul americanilor dacă vor să exploateze petrolul de șist. Prețurile petrolului ar fi mai stabile deoarece nimeni nu ar mai avea capacitatea să manipuleze prețurile de petrol și să destabilizeze economia mondială : Rusia nu poate să oprească producția de petrol instantaneu fiindcă asta ar însemna să-și lase echipamentul să înghețe, Iran-ul nu poate fiindcă rezervele sale de petrol sunt foarte dificile de extras, Venezuela nu are petrol convențional ci petrol greu care are costuri foarte mari de extracție, Canada are nisip petrolifer care este și el costisitor, iar SUA nu produce decât 4 milioane de barili de petrol pe zi convențional care în zece ani va ajunge la 2 milioane de barili pe zi convențional.

5 răspunsuri:
| questsoul a răspuns:

Puterea unui stat nu sta doar in resursele nucleare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu stii cum sa disparem toti de pe planeta si brusc? America ar ataca instant iar restul lumii ar muri de foame avand in vedere ca acolo este zona cea mai importanta pentru energia lumii

| SkyPilot a răspuns:

Automat toate bunurile Rusiei din afara tarii, probabil si ale cetatenilor ei vor fi inghetate. Pentru multi ani importurile si exporturile vor fi infghetate. Investitiile straine care au mai ramas in Rusia vor fi retrase, iar daca nu se va putea, firmele respective isi vor inceta activitatea. Aceste lucruri vor fi numai inceputul.

| Robert2526 a răspuns:

Rusia prima putere a lumii? In maxim 3 luni defileaza Sulejman Magnificul prin piata Rosie daca se intampla asta happy. Nicio natiune de pe Pamant nu are puterea de a lupta in momentul asta. In cazul declansarii unui razboi, pierderile vor fi uriase pentru toata lumea. S-a dus vremea razboaielor pentru cucerire de teritorii. Nu o sa utilizeze nimeni arsenal nuclear, nu este in beneficiul nimanui. Nici macar Iran sau Coreea de Nord nu va face asta. Acum este vremea razboiului impotriva "terorismului". Afganistan, Irak, Siria, si probabil v-a urma Iran. Razboaie in zone unde nu se intampina cine stie ce rezistenta si de unde financiar se poate castiga enorm. Rusia este un important jucator din punct de vedere economic, dar nu o vad ca o tara cu potential in eventualitatea unuio razboi, desi repet, a trecut vremea razboaielor de acest gen, ele apartin secolului trecut.

Rusia ar avea de castigat daca ar bombarda rezervele de petrol alew Arabiei Saudite, poate si SUA, de fapt sigur si SUA, dar, nu isi asuma nimeni asa ceva happy