| AlexDorinel a întrebat:

De ce se zice ca e foarte greu în România fără facultate sa faci ceva, în condițiile în care cel puțin 50% din părinți nu-si permit sa plătească facultatea?

Și puteți sa va uitați pe statistici sa vedeți ca mai mult de 30-40% din cei care termina școala nu mai fac și alte studii adică facultate etc.

Pai și cum facem cu restul de 60% care nu au facultate? Mor de foame? Nu cred.

Am prieteni care s-au lăsat de școală din clasa a 10a din cauza ca nu aveau bani iar acum au 25-30 de ani și lucrează pe un salariu peste medie, undeva la 4000 lei.

Și dacă chiar asa s-a ajuns cu facultățile, avem vreo sansa sa se revină la anii 90 când foarte putini aveau facultate?

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E o ideologie tampita cu facultatea. Nici eu nu am facultate dar am fost sofer pe tir 8 ani prin europa calator & 3 ani in uk. Acum am 1 an si ceva in cadrul SAS soldat din divizia HM royal navy. 8000£ pe luna salariu dar viata e pusa in pericol alaturi de inca 6 colegi (mergem impreuna unde e nevoie)

| CattanyMihai778 a răspuns (pentru mgtow):

Omul vorbeste de Romania nu de exemple din in afara tari ca nici eu nu vreau sa plec din tara, poate omul vrea sa ramana in tara.

| mgtow a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Stiu dar m.am descurcat bine in viata plecand din tara. Am ajuns la mai bine fara sa vreau dintr.o tampenie amuzanta cu armata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti fa probleme, fiindca 40-50% din cei care termina o facultate o termina inutil, fiindca nu o vor profesa niciodata, neavand loc de munca asigurat si nici cunostinte suficiente, ca sa concureze cu altii, pentru o pozitie care apare ocazional.
Multi termina o facultate pe examene cumparate, sau pe pe note foarte mici, fiind incapabili sa profeseze sau sa demostreze ceea ce ar fi trebuit deja sa stie bine, de aceea nu se face nimic cu facultatea in tara.
Facultatea a devenit o moda, pe care uniio capata cu usurinta pe bani, sau alte favoruri, doar pentru a se lauda intre ei, fiindca nu vor ajunge sa profeseze ceva ce nu au habar.
Putini sunt cei capabili si doar aceia vor ajunge sa profeseze, pentru ca sunt pregatiti complet pentru a face ceva in viata.
In anii 90 nu aveau putini facultati, doar cei capabili, care aveau ceva in creier si care aveau ambitie sa ajunga ceva.
ca o ironie a sortii, azi au toti diplome, dar nu-i nimeni capabil sa profeseze, de aceea s-a ajuns in situatia asta economica.

| Cosmin86 a răspuns:

4000 de lei = un amarat de salariu, nici macar 1000 de euro..cu banii aia nu as putea trai nici 2 saptamani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Am prieteni care s au lăsat de școală din clasa a 10a din cauza ca nu aveau bani iar acum au 25-30 de ani și lucrează pe un salariu peste medie, undeva la 4000 lei." Si ce ii opreste acum sa faca facultatea?
Ideea e ca multi au impresia ca cel mai misto job e fie in domenii specializate unde mai devreme sau mai tirziu ai nevoie de o diploma, gen IT/inginerie, sau la stat unde pana si o bibliotecara de scoala generala are nevoie sa fi terminat ceva, chiar daca nu ii ajuta absolut la nimic (nu vorbesc din imaginatie, soacra-mea a fost fix in situatia asta).

| tudorvolcano a răspuns:

Peste 50% nu-și permit 1000 de euro pe an pentru copii? E penibil.
Împrumut în bancă, tot se descurcă. În plus, chiriile la căminele de studenți sunt în limite rezonabile.

Facultatea este locul în care omul este educat. Te duci la facultate nu pentru ca să găsești un loc de muncă mai bine plătit, ci pentru ca să fii mai bine educat, să-ți formezi o metodă de gândire mai bună, să fii mai conștient de ce e în jurul tău (totuși, universitățile din România nu prea oferă ce ar trebui în teorie să ofere, cu profii care lipsesc, asistenți care fac dictare din carte etc.)

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă vii din altă parte, da. Dar dacă stai la oraș, poți sta la părinți.
Și dacă își permit românii să-și cumpere mașini mai scumpe de mii de euro, chiar zeci de mii dacă sunt noi, ar trebui să își permită să facă un credit ca să facă copilul facultatea.

Mașina se învechește, se strică, cunoștințele schimbă omul, îi dă omului mai multă capacitate de a conștientiza lucrurile care se petrec în lume.

Corelația dintre educație și bani e destul de limpede. Înafară de puține excepții care se numără pe degete, cei care s-au ridicat în clasa de sus (100+ milioane de euro ca sumă totală a proprietăților și acțiunilor) au urmat facultăți, chiar facultăți de top.
Cei din clasa de mijloc (salariu de peste 3000-4000 de euro net, de obicei suma totală a proprietăților fiind de cel puțin câteva sute de mii de euro), mare parte au studii superioare.
Rămân cei din clasa muncitoare. Dacă nu vrei să fii batjocorit oriunde mergi, să primești cele mai proaste locuri de muncă și salarii mici, trebuie să faci o facultate. Cu o diplomă de facultate din România poți eventual să faci un master afară și să fie recunoscut, și să te înscrii la un loc de muncă mai bun, dacă nu e de muncă în România. De asemenea, cel care nu are măcar o facultate, are obiceiuri de clasa muncitoare, cum ar fi faptul de a se enerva repede și a nu ști să se controleze, tendința de a bea de supărare și de a-și distruge ficatul, fără să mai spun de sănătatea și alimentația foarte proastă din lipsa educației.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Suntem la punctul în care nu prea mai e nevoie de oamenii de jos.
E nevoie de ingineri, specialiști în IT, agronomi, în general de specialiști, nu de cei care fac munca de jos. Cei care fac munca de jos pe bani puțini, împiedică progresul tehnologic.
Nu mai avem nevoie de oameni de tuns iarba, sunt roboți care o fac automat. La fel și pentru măturatul podelei, nu mai e nevoie nici de aspirator, pentru că sunt roboți.

Oamenii care sunt cu adevărat sus, aceia nu depind de cei de jos: Apple, Aston Martin, Mercedes, Lamborghini, Ferrari, Jaguar, companiile de bijuterii de lux, de haine de firmă precum Gucci, Prada, Armani, de hotele de lux, de restaurante de lux ca cele ale lui Gordon Ramsay etc. aceștia depind de clasa de mijloc mai degrabă.
În SUA, muncitorii sunt mai degrabă niște asistați sociali, pentru că li se fac foarte multe reduceri de taxe, unii sunt lăsați să scape cu evaziune fiscală pentru că sunt prea săraci ca statul american să se ocupe de ei. Americanii sunt interesați să taxeze clasa de mijloc: medicii, profesorii, patronii de firme mici care nu pot să evite taxele cum fac cei de firme mari etc., și cei care susțin statul american sunt clasa de mijloc, pentru că din clasa muncitoare câștigă prea puțin, și cei din clasa de sus, aceștia fură statul (idem pentru unele țări din Europa de Vest, dar situația e puțintel mai bună).

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tractoarele. De acum nu mai trebuie nici șofer, poți să ai pilot automat, și ară singur pământul.

Mai rămân cei care se ocupă de cireșe, căpșuni, afine, mure, agude, adică fructe în general, care se vând la prețuri destul de mari, și aduc profit. Deasemenea, legumele, în special cele bio.
Dar încetul cu încetul se trece la agricultură de seră, chiar și la noi. Și cei care fac agricultură de seră la scară mare și profitabilă, de obicei sunt bine pregătiți: biologiști, bioingineri, agronomi, adică au studii superioare, iar cei care nu au, nu sunt oameni care s-au apucat de azi, de ieri, au crescut de mici la țară și erau descurcăreți, sclipitori, nu știu ce ar ști să facă unul de la oraș căruia i-a fost lene să facă facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| tudorvolcano a răspuns (pentru AlexDorinel):

Până se automatizează procesul, și vor fi dați concediați.
Se estimează că 30% din joburi vor dispărea, în special cele repetitive, ca preluarea comenzilor la fast-food.
Și să spunem că găsești acolo de muncă, o vei face pe un salariu mizerabil, și poți fi dat afară dacă patronului nu-i place fața ta, sau dacă ai făcut vreo greșeală, cât de mică ar fi, și vei fi bătaia de joc a angajatorului.

Te vei duce la Mc sau la KFC, și comanda îți va veni automat, după ce ai comandat pe ecranul disponibil la fast-food și ai făcut plata.
În Occident, deja la foarte multe magazine scanezi singur produsele, te mai controlează doar periodic, să vadă dacă nu ai mai luat ceva în plus fără să scanezi.

Restaurantele, doar cele mai șic vor rămâne, care vor face lucrurile în stil clasic, iar acolo, iarăși, nu va intra oricine, ci doar cei îndemânatici și sclipitori. Ca barman, ospătar etc., nu ești primit din prima într-un restaurant cu reputație, trebuie măcar 1 an de ucenicie. Spălătorii de vase, iarăși, se vor împuțina, pentru că sunt mașini de spălat vasele.

Burta pe carte!
Sunt joburi în IT, în management, în sectorul ingineriei, ca medic specialist, medic veterinar, stomatolog, ortodont etc., în justiție, în domeniul matematicii (statisticieni, matematicieni), în domeniul educației, al asistenței sociale etc. Aceseta se plătesc mult mai bine ca cei care lucrează în fast food-uri, și nu vei fi dat afară decât dacă ai făcut ceva absolut inacceptabil, pentru care ai putea fi condamnat în justiție.

| florin926481f a răspuns:

Sa sti ca facultatea nu costa foarte mult.Multi din aia care nu mai fac si facultate nu o fac din cauza ca nu ii duce mintea, repet nu toti.
Cei care nu fac facultate nu mor de foame asa cum ai zis dar traiesc foarte prost, multa munca si bani putini, si aici unii au mai mult noroc si chiar ajung sa traiasca bine.
Prietenii tai care s-au lasat de scoala or avea ei 4000 lei (care nu e un salariu asa wow) dar aici intervine educatia, ce faci cu banii, cum ii folosesti, poti sa ai 4000 lei sa nu iti ajunga si sa faci foamea pana vine urmatorul salariu.
Concluzia e ca facultatea chiar te ajuta, dar intr-adevar aici depinde si ce facultate faci. Daca faci o facultate care se cauta pe piata muncii(inginerie/it/medicina) ai sanse foarte mari sa ajungi la un salariu de 7-8mi de lei in Romania, in afara nu mai spun.

| nicunicu3 a răspuns:

Zi si mie unde iau 40 sa ma duc si eu

| CattanyMihai778 a răspuns:

AlexDorinel nu ai ce face cunosc persoane cu facultate si nu si-a gasit de munca si lucreaza vanzatoare, asta este in Romania cu hoti UE-USA care ne vrea saraci si piata de desfacere pentru ei si produsele lor de aia si din cauza lor tu eu si alti suferim.

Răspuns utilizator avertizat
| Cosmin86 a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Ei "ne vrea" saraci? Tu scrii ca un analfabet si te vaiti ca "altii" te vor sarac. In cazul tau e STRICT vina ta ca esti sarac.

Mars la scoala.

| CattanyMihai778 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cu HOTI UE-USA a ajuns Romania o epava, saracita, eugina, ruina, fara productie-industrie etc de 32 de ani, logic ca doar cu ei suntem nu cu Rusia sau China de 32 de ani! TOATE SAU INTAMPLAT PE TIMPUL UE-USA!
UE-USA NE FURA NON-STOP si ne-a distrus tara.

| CattanyMihai778 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Suntem membra UE nu mebra Rusia sau China suntem membra NATO partener stategic USA, ue -usa ne fura non-stop pacat ca nu vezi adevarul toti prieteni, cunostintele ertc vad adevarul, logic ue-usa putea sa faca pt.Romanul de rand multe la el acasa sa modernizeze,creeze loc de munca,investeasca etc.dar au avut interesul doar HIPERMARKETURI-PIATA DE DESFACERE, salariu de misto, produsele din tarile lor si cam atat, ASTA NE-A VRUT SA FIM! UE -usa ne fura non stop si ne-au distrus tara! FMI-creatia lor prieteni lor care dadea ordinetongueUBLIC:
INCHIDETI, DISPONIBILIZATI, TOTUL DE LA STAT LA PRIVAT etc

| cloudiu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aici ai dreptate ca multi cu facultate pleaca in strainatate. Romania le plateste scolarizarea si ei pleaca acolo unde nu a platit nimeni facultatea lor.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Tu chiar nu stii sa scrii DELOC! Esti analfabet!

| CattanyMihai778 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmine,poate nu sti cu cine suntem de 32 de ani,iti spun eu cu HOTI UE-USA
aceste atrocitati,genocid:distrugeri, saracie, inrobire, mancare cu otrava, tara fara securitate, jug strain etc s-au intamplat pe timpul ue-usa nu pe timpul Rusie sau Chinei!
Asa poate nu stiai ca suntem cu ue-usa ti-am amintit cu cine suntem!
scopul tau este sa jignesti sa provoci e ultima oara cand iti scriu nu mai face pe prostu ca chiar esti.

| Cosmin86 a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Da, normal ca stiu cu cine suntem! RESPECT MAXIM pentru UE si SUA, ca fara ei eram niste SARANTOCI!
In ultimii ani am vizitat 18 tari, doar cu buletinul! Maine plec in Franta, tot asa, doar cu buletinul, ca sunt in UE big grin

| CattanyMihai778 a răspuns (pentru Cosmin86):

Iar Romania moare.ne spui ce faci in afara tari.iar casa arde si putrezeste ai IQ de gaina

| Cosmin86 a răspuns (pentru CattanyMihai778):

Ma plimb, asta fac, concedii, excursii, 3-4 tari pe an.

Nu arde nimeni, nu putrezeste nimeni. E cea mai buna perioada din istoria Romaniei!

| Cristian29 a răspuns:

Multi ii imping sa faca o facultate dar nu toti au inclinatia spre acele stiinte.
Daca vrei sa te faci zugrav si sa traiesti din asta nu -ti trebuie facultate.
Daca vrei sa fii broker etc da, acum depinde daca tu deja aveai notiunile astea.
Miliardarii "fara facultate" au avut de fapt educatia platita de parinti si nu le trebuiau, alte cazuri gen Becali, el era bisnitar de mic copil stia ce sa cumpere si sa vand plus ca avea si alte cercuri.

| necunoscut546 a răspuns:

Pentru ca daca un om nu reuseste in Romania fara facultate oameni ne baga in aceeasi oala si vor spune ca fara facultate nu ajungi nimic dar e total GRESIT multe persoane dupa terminarea liceului si-au gasit o meserie fara a mai avea nevoie de facultate si meseria era chiar de calitate.