| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

De ce spun o gramada de oameni ca nu mai exista buletine, doar carti de identitate? Vad ca in toate stirile inca se refera la cartea de identate cu buletin.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mai exista buletine, (dar putine) in posesia unor oameni in varsta (in special care au 90+ ani), carora li s-au eliberat "Buletine de Identitate" (de forma carnetel), valabile pana la sfarsitul vietii, iar persoanele inca mai traiesc (si nu le-au mai schimbat).
Cunosc personal asemenea caz.

| Violleta2022 a răspuns:

"Buletin" era documentul de identitate pe care-l aveau oamenii pe vremea comunismului.
Dupa revolutia din 1989 acesta si-a schimbat numele in "Carte de Identitate".

| Fatamuntilor a răspuns:

Din obisnuinta!
cu toate ca cam 90 % din populatie are acel cartonas plasticat. Restul acea cartica.
Cu toatea astea cand mi se cere,, da buletinul'' dau cartea de indentitate.Probabil e mai usor pronuntat, toata lumea stie la ce face referire!

| ReddY25 a răspuns:

Pentru că nu se mai fabrică de vreo 22 ani

| Terez a răspuns:

Http://evidenta.primariatarnaveni.ro/wp/?p=241
"Peste 700.000 de români au încă buletine de identitate valabile, emise înainte de anul 1997" articol din 2023.
https://economie.hotnews.ro/......in-mai.htm