| NWOtheory a întrebat:

De ce statul (cei din stat, cei care ne conduc și toată șatra) este întotdeauna cel mai câștigat? De ce băncile și cei care le-au construit sunt cei care fac cei mai mulți bani de pe urma oamenilor? Să dau un exemplu. Statul. Ei câștigă bani tot timpul. Impozite. Taxe. Pe orice lucru îți pune taxă. În afară de aerul pe care-l respiri, nu au pus încă taxă. Cu ce drept? De exemplu, munca fizică în fabrică. Ei îți iau 40% din salariu. Au muncit ei cot la cot cu tine în fabrică ca să îți ia 40% din salariu? Ei spun că banii se duc către instituții cum ar fi poliția, salvarea, asigurarea medicală etc. Dar îi verifică cineva să vadă dacă într-adevăr se duc acolo banii tăi? Adică, cum știi tu că banii tăi nu se duc în contul unui umflat care mâine își construiește o vilă peste noapte pe seama ta sau mâine își cumpără o nouă mașină? Iar apoi, tot aceleași personaje se miră de unde au avut bani. Uite de unde. Iar a doua categorie sunt băncile. Te duci la bancă să retragi o anumită sumă și îți iau comision. Cumperi ceva, îți iau comision. Orice lucru faci cu cardul, îți iau comision. Pentru ce anume iau ei comisionul acela pe banii tăi? Ei fac bani gratis. Fără muncă. Adică ce muncă fac ei, doar pentru că au introdus niște sisteme automatizate de luat comisioane de la oameni? Vrei să retragi o sumă mare de bani, te întreabă pentru ce ai nevoie să retragi. Adică ei, pe banii tăi, dictează ce să faci tu. Și cu siguranță mai sunt multe lucruri nedrepte în această societate mincinoasă. Societatea trebuie schimbată din temelie dacă vrem o societate care să prospere.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asa cum ti-am spus si la cealalta intrebare statul are nevoie de multi bani si nu are de unde sa-i obtina decat prin impozite. De altfel este datoria constitutionala a fiecarui cetatean sa contribuie la finantele publice prin impozite.
Cu bancile este alta discutie, acestea sunt private si actionarii trebuie sa castige, nimeni nu-ti face gratuit servicii.
Ca sunt foarte lacome este adevarat, dar lacomia este greu de eradicat.

| mODIN a răspuns:

Si ce propui?