| Poluhin_Alexander_1996 a întrebat:

De ce Stefan cel Mare a luptat cu muntenii si a ars de doua ori Bucurestiul?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da exact pentru ca el dorea in Muntenia un domnitor care sa fie de partea lui nu de partea altora.De fapt turcii care naveau habar de Moldova si nici naveau nici un interes in Moldova au ajuns sa se bata cu moldoveni din cauza Munteniei.Stefan Cel Mare s-a dus in Muntenia si la dat pe cel care conducea si era omul turcilor jos.Nu mai stiu exact cum il chema dar cred daca nu ma insel Radu Cel Frumos care se pare ca ar fi fost si fetita sultanului, adica era homosexual.Si de aici a pornit tot scandalul turcii intervenind in Muntenia si repunindul la loc, apoi Stefan intrara iar peste ei si turcii atunci s-au suparat siau zis sa ii dea o lectie mucosului de Stefan.Chestia ca Stefan cel Mare apara interesele crestinatatii este propaganda, pentru ca turcii nu aveau drum spre Roma prin Moldova, nici nu stiau ca exista unu pe nume Stefan.Si asa sa ajuns la un razboi aiurea, mai ales din partea turcilor care fiind imperiu nu se lasa ciupita de un necunoscut.Si asa au luat-o in freza rau de tot.A fost cea mai mare infringere din istoria lor si asta o spun chiar ei turcii prin istorici lor de atunci si dintotdeauna.Bine ca nu s-au lasat umiliti, siau revenit sa-i dea o lectie de data asta insusi cel care cucerise Constantinopolul si atunci stefan a pierdut sa-i zicem asa batalia dar nedecis.Greseala lui a fost ca lasat acasa multi din armata lui crezind cai poate bate pe turci doar cu profesionistii cei avea.Greseala,de data asta din partea lui.Ce bine ar fi fost sa aiba o armata completa si marele cuceritor so ia in mufa personal.Dar se pare n-a fost sa fie asa.Insa dupa batalie turcii au iesit rapid din Moldova de teama ca armata moldovei sa se regrupeze.Chestia sa si intimplat doar ca deja era prea tirziu turcul era demult iesit.Asta e cind te crezi mare se intimpla sa o mai iei sin freza.Si asta a fost valabil in ambele cazuri. Iara Muntenia mereu a fost de partea turcilor niste slugi ca de ex si acum. Bucurestiul este si acum sluga strainilor iar cei care formeaza guvernul slugi alesi de peste tot.Asta este Romania o tara condusa de slugi.Deci sa revin Stefan s-a dus in Muntenia pentru asta, sa puna el ca domn acolo pe cine voia, pe cineva in care el sa poata avea incredere ca erau vecini, frati bla bla povesti.

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Moldovenii s-au aflat la cutite cu muntenii timp de veacuri intregi.

| Racu_Constantin_1965 a răspuns (pentru doctorandus):

Epoca feudalizmului fiecare se lupta pentru asi mari teritoriile, acumula capital

| oprescudorin11 a răspuns:

Voia o alianta cu Muntenii, nu a gasit alianta la domnitorul de atunci care era inca sub influenta turcilor.

| mcdeliric1 a răspuns:

Era smecher laughing

| Racu_Constantin_1965 a răspuns:

Stefan cel Mare nu a ars NICIODATA Bucurestiul, acestea sunt aiureli dealui Garbuz.