| Gaby212 a întrebat:

De ce sunt romanii ATAT de needucati? E doar experienta mea, oi avea eu ghinion la oameni? Sa povestesc cat mai pe scurt:
M-am intors din Germania dupa niste ani de stat acolo...O tara in care nimeni nu comenteaza nesolicitat, nimanui nu ii pasa de capra vecinului, iar interactiunile tensionate sunt rare si in situatii cu adevarat dificile.
Ajung in Romania, cu speranta ca s-a schimbat ceva in tot timpul asta. Inca de la aeroport dau de un mistocar care comenteaza de cum aveam masina parcata un pic oblic (precizez ca nu a incalcat deloc liniile si mai erau la locuri libere cu carul).
Ajung acasa, a 2a zi dau si eu sa ies in oras... In trafic, teroare! Permise luate pe cascaval, nu alta! Esti injurat si claxonat pe prioritatea ta, daca nu treci pe galben te claxoneaza bizonul din spate, nu am mai intalnit atata indisciplina rutiera nici macar in Bulgaria! Nimeni nu stie sa foloseasca benzile, daca am avea mai multe autostrazi ar iesi carambol.
Ajung la supermarket, umplu 3 sacose ca na, nu aveam nimic pe acasa. Cand sa platesc, avand atatea dupa mine mi-am scapat cardul din mana. 2 secunde sa ma aplec dupa el, ca isi gaseste o cucoana sa urle din spate "Hai mai repede parca esti olog". Ii spun sa se calmeze, sa nu i faca poc vreo artera si plec.
In alta zi, eram pieton. Ma asigur stanga, dreapta, dau sa trec... Imi taie calea un cocalar cu bmw care iese de dupa coltul strazii si nu stie ce inseamna verde INTERMITENT pentru viraj la dreapta (no hate pentru masina, si eu tot brandul asta conduc, dar in Ro soferii astia au o tipologie aparte). Pune frana brusca in mijlocul trecerii, da geamul jos si se apuca sa injure. Eu ii spun cu mult calm sa se uite in jos sa vada ca e pe trecere. Imi arata o m**e si tureaza motorul mai departe.
Ca sa nu mai spun de alte rautati marunte si inchistarea oamenilor... E trist, foarte trist.
Singura lumina si voie buna e adusa de tineri, care din cate observ abia asteapta sa scape de aici.
Ce s-a intamplat? Pe scurt, am eu ghinion teribil, atrag numai oameni naspa? Sau aveti si voi experiente de genul asta aproape la ordinea zilei traind in Ro?
Ma batea gandul sa ma mut inapoi permanent, dar deja simt ca intru in depresie cu cetatenii de aici.

Răspuns Câştigător
| IL0VEDINER0 a răspuns:

Pentru astia care nu vedeti problema, sa stiti ca este sistemul.In sistemult de invatamant, in sistemul medical, in politica si cam in tot.De ce credeti ca fotbalul este asa de slab( nu va laudati ca ne-am calificat si noi dupa 20 de ani la Europene)? Pentru ca in Romania este lipsa de disciplina.Medicii iau spaga si sa nu mai vorbim despre spalarea de bani de la Pantelimon ca nu a fost vorba decat de reducerea populatiei.
Iar sistemul politic ca de obicei promite si voi ca de obicei ii credeti. Cand vin alegerile oamenii nu trebuie sa aleaga dintre cineva rau si cineva bun, trebuie sa aleaga cine este mai putin rau.
As incepe sa vorbesc si despre sistemul de invatamant dar am prea multe de spus acolo. Cert este ca elevilor le este frica si rusine sa ceara a 2a oara explicatii, profesorii sunt dezinteresati total, nu stiu cum sa ii atraga pe elevi si nici sa dea explicatii clare.Si veti spune ca " elevii sunt dezinteresati si neatenti" de ce? Pentru ca din clasele mici nu ii invatati " cum sa invete".Nu ii invatati logic.Majoritatea celor cu 10 pe linie tocesc de rup si saracii nu au timp nici sa inteleaga.Sa nu mai spun de alea 2 ore de sport care " sunt indeajuns" pe naiba sa ne ia si si alea sunt facute la misto pe o banca. Elevii nu constientizeaza ca vor avea probleme mai tarziu la nivel fizic insa profesorii de sport ar trebui sa fie.In Germania nu toti copii dintr-o clasa sunt premianti insa va garantez ca si ultimul din clasa stie scrie si citii.In Romania sumt clasa a 12 sau chiar cu studii terminate si habar nu au.
Stiu ca acum, dupa ce am scris un mic roman voi fi judecata pentru ca mereu oamenii care spun lucrurile pe fata si isi striga durerea "exagereaza" sau " sunt comunisti".Nu, nu suntem comunisti, suntem oameni disciplinati care vor ceva mai bun

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In prorama scolilor din Romanica nu exista materie gen "Bune maniere".
Rezultatul se cunoaste.

| LisaJulie a răspuns (pentru Bula):

Bravo un raspuns bun, romanii se baga mereu in vietile altora si au cate ceva de spus despre toata lumea mai putin despre ei insisi

| Gaby212 explică (pentru Bula):

Corect. Copiii nu invata valori, de la gradinita ii baga in competitie unul cu celalalt si cand sunt mai mari ajung sa isi manance ficatii unii altora. In loc sa faca ceva impreuna, cu scopul comun de a le fi bine tuturor, la noi copiii invata sa i dea pe altii jos ca sa se puna ei in loc.

| Bula a răspuns (pentru Gaby212):

Pai, daca deja in gradinita invata de la telefoane "destepte"...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prin întrebarea asta nu dai nici tu doavada de prea multă educație, pare doar că te spargi in figuri despre faptul că stai in Germania...

| Gaby212 explică (pentru suntserios):

Nu inteleg cu ce ma sparg in figuri ca am fost nevoit sa plec de acasa cand aveam doar 20 si un pic de ani rolling on the floor) Ma spargeam in figuri daca eram unul din cocalarii care o duc bine in Romania din furt si golaneli.

| suntserios a răspuns (pentru Gaby212):

Că majoritatea celor care pleacă și pe urmă revin aici și le pute tot.
Am înțeles, ai plecat în lumea civilizată. Bravo ție că ai o viață ok acolo. De ce te mai întorci aici unde totul e necivilizat?

| Holiday a răspuns:

Daca ai posibilitatea, ramai in Germania, sau in orice tara din Occident.

| TimberWolf a răspuns:

M-a uns la suflet intrebarea asta, DA, asa este aici! Hai la mine in oras sa vezi cirezi de imbecili cat cuprinde!

| ioana748 a răspuns:

Doar tu poti lua o hotărâre.
Pana la urma poti reveni si daca simti a pleca din nou, pleci, asta este viata.
Depinde si de ce zona a României este vorba.
In zona Ardealului inca lucrurile stau bine.

| 1onur a răspuns:

Eu sănt de 13 ani în străinătate, și ca România țară nu Există. Avem o țară frumoasă, dar la conducere sănt escroci, nenorociți care își bat joc de oamenii nevinovați. Eu am locuit și în Germania Hamburg.destul timp. Oamenii de acolo sant rasiști, Alcooliști, drogați, Europa este terminată. Dacă nu-ți convine în România. Ia-o pe Angela Merkel, și mergeți în Dubai la musulmanii...

| Gaby212 explică (pentru 1onur):

Si ia spune-mi mie, cine ii alege pe acesti "escroci nenorociti" de la conducere? Nu tot romanii? Intr-o tara care 50% voteaza PSD, nu vezi nimic gresit la populatie? Mie alcoolicii si drogatii din Germania nu mi-au facut nimic. In schimb, romanii te injura si te scuipa fara droguri sau alcool in ei. Nu vad legatura lui Merkel sau a musulmanilor cu ce am zis eu...Mai citeste o data. Probabil te-a atins ceva.

| Gaby212 explică (pentru 1onur):

Cat despre rasism, romanii sunt incredibil de rasisti dar nu au ocazia sa o arate. Nu avem multa populatie de culoare in tara, nici prea multi straini... Rasistul esti de fapt tu, care aparent ai o problema cu musulmanii. Complex de victima poatee?

| 1onur a răspuns (pentru Gaby212):

Ma atins. Când te-ai atins de România, ai dat în mine.

| Gaby212 explică (pentru 1onur):

Daca iubesti Romania atat de mult, poate inveti si limba... Ca toti va bateti in piept ca sunteti patrioti, dar nu stiti gramatica de baza, sa puneti o cratima...
Si vezi ca eu nu de tara m-am legat, ci de oameni, care ma dezamagesc teribil

| 1onur a răspuns (pentru Gaby212):

Oamenii răi sănt peste tot în lume.Că tu vezi doar în România asta. Este problema ta cu siguranță, fiindcă dacă ai fi un om care te consideri, atacat de oamenii din România este clar pentru mine ca nai văzut încă destule în viață.

| Gaby212 explică (pentru 1onur):

Te invit sa mai dai prin Romania sau sa mai umbli prin lume ca sa vezi cum sta treaba. Pe mine m-a socat de cate intamplari am avut parte in numai o saptamana... Si am mers in Germania, Franta, UK, Canada, Australia... Daca nu vezi o problema in atitudinea compatriotilor tai, poate si tu esti la fel. Seara faina.

| 1onur a răspuns (pentru Gaby212):

Du-te și în Japonia. Dacă tot îți place să fi pasărea colibri.

| Gaby212 explică (pentru 1onur):

Incredibil esti rolling on the floor)

| 1onur a răspuns (pentru Gaby212):

Fac ce vrei tu doar spune-mi ce sa fac, ca să-ți treacă supărarea, mă cert cu tine doar ca sate împac ca tare dulce este împăcarea...

| MihaitzaItza a răspuns (pentru 1onur):

Pai cum adică dacă s-a atins de Romania a dat în tine când tu te-ai că.cat in tara asta și ai fugit? Hahahaha.

| Mindfulness a răspuns:

Ai dreptate sunt așa cum spui tu majoritatea.

Răspuns utilizator avertizat
| aizen0567 a răspuns:

Iți dau dreptate 100%, suntem o tara necivilizata unde "pilele" si "spaga" au inceput sa domine si sa fie normalizate, prevad ca la final de an statisticile pentru tinerii morti in accidente anul acesta in Romania vor fi coplesitoare.Iar acum depinde de tine personal doar as munci in Germania de trait tot in Romania o fi ea cum o fi fara viitor si batuta de soarta dar e tara natala.Imi gasesc pacea si linistea printre putinele persoane intelectuale ramase.

| Gaby212 explică (pentru aizen0567):

Nimic nu se compara cu linistea si familiaritatea de acasa, nu as fi plecat pentru nimic in lume daca ma descurcam... Dar in general vorbind, oamenii cinstiti si educati sunt oprimati de majoritatea romanilor cu educatie primita la stana.

| kalasnicov22 a răspuns:

Legea oglindirii din psihologie, te enerveaza defectele vazute la alte persoane pe care si tu le ai, dar nu esti constient de ele.Practic te-ai descris foarte bine.
Esti nesimtit asta se vede din raspunsurile date,cocalar ca doar ai Bmw,esti atat de mogait ca incurci babele la supermarket, te arunci pe trecerea de pietoni fara sa te asiguri, nu respecti benzile, nu stii sa conduci, sa scrii, esti vesnic nemultumit, parchezi aiurea, dupa 3 luni de Germania deja te crezi roman superior la fel ca Relian hamericanu'.
Tu esti problema daca inca n-ai inteles. Legea atractiei.
Mai bine ramai in Germania si o sa fii un emigrant cu aceleasi probleme.

| IL0VEDINER0 a răspuns:

Nu ai ghinion, si eu patesc tot asa.Sa nu mai spun ca in Germania nu auzi manele pana la 3 dimineata, nu iti e frica ca te fură drogatii noaptea si nu trebuie sa verifici ca usa si geamurile iti sunt mereu incuiate.Nu trebuie sa te baricadezi in casa ca nu vin vecinii sa vada cum ti-ai renovat casa si nimeni nu iti da sfaturi pe care nu le ceri. Daca esti cadru medical nu iti vin oamenii acasa cu plicul ca sa le administrezi tratamente sau sa le faci masaje si toti se axeaza pe problemele proprii.

| Gaby212 explică (pentru IL0VEDINER0):

Ai punctat f bine la final. In Germania nimeni nu ma ruga sa fac "favoruri" cu o consultatie gratuita, daca o faceam era din initiativa mea ptc omul imi era prieten. In schimb, la noi in tara exista cultul "baga-te pe sufletul vecinului si sufoca-l".
Peste tot exista oameni cu probleme, am avut si in afara experiente de tot felul... Dar ce mi s-a intamplat in Ro intr-o saptamana, mi se intampla in Germania intr-un an sau mai mult.

| Antonia0986 a răspuns:

Am experimentat și eu o grămadă de astfel de cazuri. Stai să vezi adolescenții cum sunt! Pfoai! Mai bine ar fi să te întorci în Germania. Sunt în Italia de 2 ani și nu am experimentat așa ceva.

| Gaby212 explică (pentru Antonia0986):

Cei care comenteaza de drogatii din Germania nu a vazut ce avem in Romania... Tigari electronice la 12 ani, pe bune!?!? Si in Ro sunt drogati, doar ca nu ii prinde nimeni... Iar cand ii prinde e deja tarziu, vezi cazul Pascu.

| Gaby212 explică (pentru Gaby212):

Au*