| Gaby212 a întrebat:

De ce sunt romanii ATAT de needucati? E doar experienta mea, oi avea eu ghinion la oameni? Sa povestesc cat mai pe scurt:
M-am intors din Germania dupa niste ani de stat acolo...O tara in care nimeni nu comenteaza nesolicitat, nimanui nu ii pasa de capra vecinului, iar interactiunile tensionate sunt rare si in situatii cu adevarat dificile.
Ajung in Romania, cu speranta ca s-a schimbat ceva in tot timpul asta. Inca de la aeroport dau de un mistocar care comenteaza de cum aveam masina parcata un pic oblic (precizez ca nu a incalcat deloc liniile si mai erau la locuri libere cu carul).
Ajung acasa, a 2a zi dau si eu sa ies in oras... In trafic, teroare! Permise luate pe cascaval, nu alta! Esti injurat si claxonat pe prioritatea ta, daca nu treci pe galben te claxoneaza bizonul din spate, nu am mai intalnit atata indisciplina rutiera nici macar in Bulgaria! Nimeni nu stie sa foloseasca benzile, daca am avea mai multe autostrazi ar iesi carambol.
Ajung la supermarket, umplu 3 sacose ca na, nu aveam nimic pe acasa. Cand sa platesc, avand atatea dupa mine mi-am scapat cardul din mana. 2 secunde sa ma aplec dupa el, ca isi gaseste o cucoana sa urle din spate "Hai mai repede parca esti olog". Ii spun sa se calmeze, sa nu i faca poc vreo artera si plec.
In alta zi, eram pieton. Ma asigur stanga, dreapta, dau sa trec... Imi taie calea un cocalar cu bmw care iese de dupa coltul strazii si nu stie ce inseamna verde INTERMITENT pentru viraj la dreapta (no hate pentru masina, si eu tot brandul asta conduc, dar in Ro soferii astia au o tipologie aparte). Pune frana brusca in mijlocul trecerii, da geamul jos si se apuca sa injure. Eu ii spun cu mult calm sa se uite in jos sa vada ca e pe trecere. Imi arata o m**e si tureaza motorul mai departe.
Ca sa nu mai spun de alte rautati marunte si inchistarea oamenilor... E trist, foarte trist.
Singura lumina si voie buna e adusa de tineri, care din cate observ abia asteapta sa scape de aici.
Ce s-a intamplat? Pe scurt, am eu ghinion teribil, atrag numai oameni naspa? Sau aveti si voi experiente de genul asta aproape la ordinea zilei traind in Ro?
Ma batea gandul sa ma mut inapoi permanent, dar deja simt ca intru in depresie cu cetatenii de aici.

Răspuns Câştigător
| IL0VEDINER0 a răspuns:

Pentru astia care nu vedeti problema, sa stiti ca este sistemul.In sistemult de invatamant, in sistemul medical, in politica si cam in tot.De ce credeti ca fotbalul este asa de slab( nu va laudati ca ne-am calificat si noi dupa 20 de ani la Europene)? Pentru ca in Romania este lipsa de disciplina.Medicii iau spaga si sa nu mai vorbim despre spalarea de bani de la Pantelimon ca nu a fost vorba decat de reducerea populatiei.
Iar sistemul politic ca de obicei promite si voi ca de obicei ii credeti. Cand vin alegerile oamenii nu trebuie sa aleaga dintre cineva rau si cineva bun, trebuie sa aleaga cine este mai putin rau.
As incepe sa vorbesc si despre sistemul de invatamant dar am prea multe de spus acolo. Cert este ca elevilor le este frica si rusine sa ceara a 2a oara explicatii, profesorii sunt dezinteresati total, nu stiu cum sa ii atraga pe elevi si nici sa dea explicatii clare.Si veti spune ca " elevii sunt dezinteresati si neatenti" de ce? Pentru ca din clasele mici nu ii invatati " cum sa invete".Nu ii invatati logic.Majoritatea celor cu 10 pe linie tocesc de rup si saracii nu au timp nici sa inteleaga.Sa nu mai spun de alea 2 ore de sport care " sunt indeajuns" pe naiba sa ne ia si si alea sunt facute la misto pe o banca. Elevii nu constientizeaza ca vor avea probleme mai tarziu la nivel fizic insa profesorii de sport ar trebui sa fie.In Germania nu toti copii dintr-o clasa sunt premianti insa va garantez ca si ultimul din clasa stie scrie si citii.In Romania sumt clasa a 12 sau chiar cu studii terminate si habar nu au.
Stiu ca acum, dupa ce am scris un mic roman voi fi judecata pentru ca mereu oamenii care spun lucrurile pe fata si isi striga durerea "exagereaza" sau " sunt comunisti".Nu, nu suntem comunisti, suntem oameni disciplinati care vor ceva mai bun

32 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns (pentru Gaby212):

Pai, daca deja in gradinita invata de la telefoane "destepte"...

Răspuns utilizator avertizat