| andreea1baratiu a întrebat:

De ce trebuie sa dam bacalaureatul din atat de multe discipline? Sunt clasa a-9a si aproape toti profesorii ne repeta in continuu ca dam bacul din engleza sau franceza oral (competente lingvistice) din TIC (competente digitale) romana proba orala si scrisa obligatorie si matematica (depinde de profil) plus inca una specifica profilului. Eu sunt la un liceu tehnologic si dau bacul, pe langa acestea doua, din biologie. In total cu probele orale ar fi 5 materii. Pe langa asta la bacul de la romana primim 17 carti de la 17 autori pe care trebuie sa le studiezi cum trebuie daca vrei sa fi punctat pentru eseul de la subiectul al 3 lea, chiar daca ai de ales dintre numai doua carti. Mie una mi se pare PREA mult de invatat. Daca la evaluare mi s-a parut greu, nu stiu ce voi face la bac.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"De ce trebuie sa dam bacalaureatul din atat de multe discipline?"

sunt doar TREI bucăți, Cristi mamă!

| dullcat a răspuns:

Gandeste-te ca la facultate e si mai greu de atat.Cartile acelea cu operele la romana trebuie citite, nu invatate cuvant cu cuvant.Eseul in sine are vreo 3 pagini, deci nu are sens sa dramatizezi, mai ales ca acum gasesti mura in gura inclusiv pe internet(cauta ZaiaBAC si Psihotrop pe YouTube, le salvezi in playlist si asculti la casti cand te duci sau iesi de la liceu) si este imposibil sa nu iei 6 daca iti dai putin interesul. Spor si succes la invatat!

| Catrice a răspuns:

Pai nu te pune nimeni sa înveți, pe șantier bate vântul oricumhee hee

| Catrice a răspuns:

Sper ca acum te simți ma bine din moment ce ți-ai descarcat frustrările.
Acum, ca să te lămuresc... daca faci o facultate la mișto și termini pe ultimul loc mi se pare normal sa nu găsești în domeniu. Eu câștig in jur de 8000$ pe luna din afacerea mea pe care am început-o după ce am terminat facultatea si am folosit cunoștințele și experienta acumulata in aia 6 ani.
Te poți întoarce acum la liveuri pe tiktok unde te prostești și faci 100-200 lei pe zi.

| AlexandruContFacutLaMisto a răspuns (pentru Catrice):

Ahahee hee 1. nu fac tiktok ca e pentru idioti.
2. poti sa ai linistit o afacere si fara facultatea vietii.
3. 90% din aia care merg la facultate se duc doar de dragu de a nu muri de foame pe viitor, nu se duc cu gandu ca domne imi fac o afacere.Ca daca gandeau asa nu mai ajungeau pe la mec.
4. Nu e nicio frustrare, doar ca ma cam enerveaza generalizariile astea idioate cum ca ala care e la facultate automat e destept, nu esti destept, esti doar un papagal care memoreaza chestii, asa cum si cei car enu sunt la facultate au fost niste papagali care au memorat si au luat bacu.Intelegi? Destept esti cand faci bani, nu cand memorezi niste rahaturi, oamenii destepti sunt aia care fac banii multi din chestii din care altii nu se gandesc sau nu sunt asa ageri la minte ca sa gaseasca alte oportunitati la unele nise la care altii nu s-ar gandi.Intelegi? Cunosc destui destepti de astia care si-o ard ca sunt destepti doar pe faptul ca au ajuns la o facultate si cand ii intreb ce au realizat cu ea, aud ca domne m-am angajat pe 3000 de lei si sunt realizat pana la pensie. Daca ai gandirea asta deja esti un idiot.Cum sa-ti impui tu o limita ma? Sa nu vrei sa fii cat de sus poti.

| sierra1 a răspuns (pentru AlexandruContFacutLaMisto):

" AlexandruContFacutLaMisto: 90% din aia care merg la facultate se duc doar... ma cam enerveaza generalizariile astea idioate "

HĂ, hă, hă. Te-ai (auto) caracterizat extrem de fidel

| Furnicuta000 a răspuns:

Am auzit ca in Moldova bacul e mult mai greu si se da la mao multe materii. La noi e ok. Adica dai competentele alea care oricum nu conteaza la nota finala si 3 probe scrise dintre care una e usoara pentru ca e la alegere. Iti zic eu ca biologia e foarte usoara. La mate trebuie sa faci multe variante pana le intelegi dar nu e nimic de speriat. Iar la romana trebuie sa inveti sa faci comentarii dar nu e greu. Nu stiu de ce va sperie profesorii cu bacul. Ai timp sa te pui la curent cu materia. Eu am invatat in 2 luni pentru bac, nu stiam nimic inainte. Crede-ma, nu e greu. Bucura-te de anii de liceu, invata la fiecare materie sa iei note bune la scoala lasa bacul ca pentru ala inveti in clasa a 12 a

| ZokoZEW a răspuns:

Chiar dacă pare dificil, încercarea de a aborda materiile treptat și de a găsi metode eficiente de învățare poate face procesul mai ușor. Profesorii și resursele online pot fi utile în pregătirea pentru bacalaureat.