| Ciătălin a întrebat:

De ce un preot își poate pierde funcția dacă divorțează?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa piarda nimic, ca profesia nu are nici o relevanta cu viata lui personala, totusi depinde de religia acelui preot, deoarece unele religii sau secte religioase au anumite rigiditati sau reguli stricte cu privire la statutul marital al unui preot.
Cunosc un preot ortodox care a divortat si ulterior s-a recasatorit, in tot acest timp a profesat ca preot si este preot chiar si in ziua de azi.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa nu pracurveasca

| Holiday a răspuns:

Depinde la ce organizatie mistica semneaza statul de plata. La ortodocsi, in fisa postului scrie ca trebuie sa fie insurat. La catolici, scrie tocmai invers, ca nu trebuie sa fie insurat. laughing Sunt alte grupari mistice crestine unde preotul nu are in fisa postului acest aspect.

| ioana748 a răspuns:

Depinde de motiv.
Daca l a inselat preoteasa poate profesa in continuare.