| concilioul a întrebat:

De ce un profesor nu are voie să înjure elevi?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nici elevi nu au voie sa injure profesorii, sa vorbeasca urat sau sa raspunda necuviincios profesorului.

11 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Că nu e frumos

| Madaxo97 a răspuns:

Pentru că suntem în secolul 21, nu mai suntem pe vremea lui Ceaușescu, educația nu se mai face cu violența de niciun fel, nici verbală nici fizică. Nu are voie nimeni să injure pe nimeni, nici profesorii pe elevi, nici elevii pe profesori, trebuie să existe respect reciproc. Ce exemplu dă profesorul dacă înjura in primul rând?

| eliancodrut a răspuns (pentru Madaxo97):

Tu ai trait pe timpul lui Ceausescu? Atunci era cu adevarat disciplina atat in cadrul elevilor, cat si in cadrul profesorilor.

| Madaxo97 a răspuns (pentru eliancodrut):

Poate că așa e, era disciplină, dar nici cu violența nu sunt de acord. Tie ti-ar conveni să îți vina copilul de la școală bătut sau înjurat, umilit de profesor? Indiferent de motiv.

| eliancodrut a răspuns (pentru Madaxo97):

Am spus eu asa ceva? Si pe timpul comunismului bataia si injuratul sau umilirea elevilor era interzisa. In special dupa anul 1959.

| Madaxo97 a răspuns (pentru eliancodrut):

Asta mi-ai dat de înțeles. O fi fost interzisă, dar tot se practica, eu nu am apucat dar am auzit povesti de la părinți, rude, în comunism erau aplicate si corecții fizice si verbale, și tot felul de pedepse. Bataia cu rigla la palmă, cu nuiaua, trasul de perciuni si multe altele. Tatal meu mi-a povestit, fiind născut în 1963 a apucat multe. Degeaba nu îi batea oricum, doar când nu învățau sau erau obraznici, deranjau ora, etc. Nu erau neapărat bătăi, mai mult corecții fizice.

| concilioul explică (pentru eliancodrut):

Dar anul acesta am vrut să scuip un profesor și m-a lovit cu piciorul.

| eliancodrut a răspuns (pentru concilioul):

Legitima aparare.

| eliancodrut a răspuns (pentru Madaxo97):

Da, ai dreptate. Dar acestelucruri erau in special in perioada lui Gheorghiu Dej. Ulterior erau sporadice.

| Alexalex1000 a răspuns:

Pentru că el este acolo sa predea materia lui nu sa injure. Trebuie sa fie un exemplu

| ___iAho a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nici elevii nu au voie sa injure profesorii.