| Nadine9bl a întrebat:

De ceva timp am câștigat un loc de conducere.
Din păcate simt că nu mă descurc cu oamenii.
Am vrut sa fie un mediu plăcut să le fie ușor, le-am creat facilitati, pauze extra de țigară, program aproape preferențial aș putea spune și în continuare nu sunt mulțumiți.
Problema cred că este fix asta că i-am învățat sa le fie ușor și vor din ce în ce mai mult.
Am vrut să nu aibă parte de cineva căreia să nu îi pese de problemele și nevoile lor.
Acum mi s-au urcat în cap și li se pare suficient ca vin și se prezintă la muncă și dacă îndeplinesc din sarcinile obligatorii deja simt că aubfacut preș mult.
E cu siguranță vina mea.
Poate că eu sunt un om responsabil pentru că am avut parte de reguli stricte și astea m-au format.
Cu siguranță că mi aș fi dorit să am și eu partea de tratamentul pe care îl au ele acum, dar dacă l-aș fi avut nu mai eram omul de astăzi.
Orice lucru le-aș cere, deși este în fișa postului, li se pare că îi pedepsesc.
Am avut prea multa răbdare și înțelegere și deja nu mai pot să fiu la fel având în vedere că nu își îndeplinesc sarcinile.
Nu știu cum să abordez situația să pot remedia monștrii pe care i-am creat oferindu-le prea mult confort.
Dacă ma puteți ajuta cu un sfat m-ar ajuta enorm.
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Lucrul cu oamenii se numără printre cele mai grele sarcini. Asta fiindcă fiecare este diferit, iar relația șef-subaltern este rareori una armonioasă. Intențiile au fost bune, dar nu prea bine puse în practică. Vreau să zic că, în timp ce le-ai creat acele facilități, ar fi trebuit și să-i responsabilizezi mai bine. Partea asta ai omis-o.
Când ești în funcție de conducere ideea de bază este "mână de fier în mănușă de catifea".
Cred că, în momentul de față, cel mai bine ar fi să-i aduni într-o ședință, să-ți expui nemulțumirile și să impui reguli mai stricte. Nu vor fi mulțumiți, dar vor fi mai disciplinați, dacă știi cum să-i iei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vorbi cu fiecare in parte, sa le expui cerintele pe care le ai fata de ei, in functie de sarcinile pe care le au conform fisei postului, modul de respectare a disciplinei la locul de munca, ce consideri ca ca nu fac bine si ce ar trebui sa faca.
Dupa aceea poti sa faci si o sedinta cu ei, sintetizand cele discutate in particular cu fiecare.
De asemenea, atat in discutiile particulare, cat si in sedinta, sa le amintesti ca nerespectarea sau incalcarea obligatiilor poate atrage raspunderea disciplinara, conform Codului muncii, conttractului colectiv de munca (daca exista) si contractului individual de munca.
Si ca sa vada ca nu glumesti poti sanctiona pe unul sau doi mai recalcitranti.

| Violleta2022 a răspuns:

In pozitii manageriale nu discuti cu oamenii separat, ca o vor lua personal, ci ii aduni pe toti la o sedinta si le comunici noile reguli (sau vechile reguli daca existau, dar pe care tu le-ai incalcat si conducerea a fost sesizata) si ca vei fi nevoita sa aplici sanctiuni, daca se vor incalca regulile.