| catalin542000 a întrebat:

De curiozitate, persoane fizice care realizează venituri din drepturi de proprietate intelectuală (mai exact persoanele ce fac bani din propriile aptitudini fara sa fie angajate undeva la vreo firma), ele luna de luna tot o sa trebuiasca sa plateasca impozit pe venitul realizat, aceste persoane pot avea pensie daca realizeaza venituri pe cont propriu?

Spre exemplu, un it-ist care nu doreste sa se angajeze la o firma, ci incepe un proiect la el acasa singur pe cont propriu si produce bani din asta, platind desigur lunar impozit pe venit, acesta la varsta de 65 ani poate primi pensie?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cand ai venituri in afara de salariu nu platesti doar impozit mai platesti si CAS si CASS ceea ce inseamna ca esti asigurat de sanatate si contribui si la pensie

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Asemenea persoane pot primi pensie daca incheie contracte de asigurare cu Casa de Pensii Publice din judetul de domiciliu.