| ShREKT a întrebat:

De mult timp ma framanta niste chestii si nu pot sa nu ma enervez, dar de ce tiganii au drepturi si au dreptul la libertate? Nu vreau sa generalizez, dar majoritatea doar comit infractiuni, fac doar ce vor, si de multe ori scapa pentru ca politistilor le e frica de ei, chiar in apropiere de mine este un sat unde politia nu trece de frica tiganilor. De ce inca este permis asa ceva? Cred ca aproape fiecare din noi avem una sau mai multe intamplari neplacute care implica tigani, am fost jefuiti, batuti fara motiv, etc. Nu mai pot suporta sa stiu ca exista sansa ca atunci din casa sa fiu in pericol din cauza lor. Peste tot pe internet vad intamplari patite de oameni si faptasii nu sunt prinsi. Pana cand in tara asta tiganii vor avea aceasta putere?

21 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nici eu nu suport tiganii, am ajuns sa merg cu frica peste tot, mi-e groaza de ei. Daca n-ar mai fi ei n-ar mai avea PSD decat batranei pe care sa se bazeze la alegeri

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

și pe mine

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu nu ai drept de vot incawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

crying

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce te face sa crezi ca doar țiganii sunt cei care fac aceste lucruri rele? Și mai ales la faptele cu autor necunoscut. De unde știi tu aceia sunt țigani? Nu zic că țiganii nu sunt asa cum zici tu.dar poate sunt și oameni cinstiți printre ei, oameni care muncesc să câștige o "pâine".dar și romanii fac foarte multe ilegalități și sunt chiar foarte periculoși unii.la mine în oraș, sunt niste clanuri de băieți "șmecheri" care sunt români și sunt foarte periculoși. Daca treci pe strada și ei au chef, te trezești agresat fizic sau verbal după bunul lor chef. Deci, nu vreau sa țin partea țiganilor, dar orice pădure are propriile uscaturi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ei sunt la putere ce vreti? populatia de etnie Roma(sau mixuri de romi) atinge 25% din populatia Romanie...
Dar nu asta e problema principala!, Populatia roma este prezenta mai in multe tari din vecinatate,
DAR PE CAND IN ALTE TARI POPULATIA ROMA S-A INTEGRAT IN CULTURA TARII RESPECTIVE, IN ROMANIA ROMANII AU ADOPTAT CULTURA ROMA...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde dracu atinge 25%laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Per total sunt 5 milioane de romi (sau semi-romi), chestia e ca in acte toti mai toti figureaza ca romani. Dar plimbate numai prin tara nitel si o sa te lamuresti...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Maxim 10% sunt tigani

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Esti sigur? pai numa in ardeal sunt aproape 2 milioane
Si cate casatorii mixate sunt... copii lor deja se incadreaza la mixuri... de aia zic ca mixurile si romii pur sange laughing ajung la vreo 4-5 milioane din cele 20 milioane de romani
Ideea este ca in acte foarte putini figureaza fiind de etnie. si nu toti is tipu de cortorari multi au job-uri etc.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

I ai numarat tu, sau cum ai ajuns la concluzia ca sunt 2 mil in Ardeal?

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am umblat ceva prin ardeal si stiu bine situatia, am colegi si o gramada de cunostinte romi, dar cam nici unul din ei nu e rom in acte...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu am umblat prin toata tara, da nu am reusit sa numar oamenii asa din cateva priviri... ce intelegi tu totusi prin tigan in acte? Nu e ca si cum nationalitatea ar fi trecuta pe cartea de identitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt maxim 500.000 țigani în România.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

500.000 x10
dar nu vreau sa zic ca sunt5 milioane de romi pur sange, ci corcituri
adica sunt foarte multi la care, la prima vedere nu ai zice ca sunt romi, copii sunt albi dar parintii is romi (sau 1 parinte)
Daca i-ai vedea pe strada, nu ti-ar trece prin cap ca is romi, la piele alb ca tine, eleganti, vorbind civilizat... dar la finalul zilei tot is romi...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adică 1/3 suntem țigani?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

1/4, 5 milioane din 20 ar veni 1/4
Daca stii istoria acesor meleaguri ai observa ca au fost multe probleme de populatie pe aici, romi(din india de nord) veniti in preajma invaziei mongole, au gasit loc din belsug sa se stabileasca,

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci din cele 7 persoane care am scris aici, aprox 2 suntem tigani?

| Doja a răspuns:

E foarte simplu. Doctrina uniunii europene spune ca minoritatile au drepturi mai multe decat majoritatea.

Comentariile la adresa lor sunt numite rasism, xenofobie, extremism sau daca insisti suficient nazism si ti se aduce aminte de cele 6 milioane. Pentru etnia mentionata ti se aduce aminte de faptul ca ei erau sclavi. E drept ca sclavia lor s-a terminat acum 150 de ani si ei refuza sa se integreze, asa cum refuza sa se integreze in toate tarile din care exista.

Chestia asta e valabila in toate tarile UE, nu doar in Romania. Exista institutii de stat (adica platite din banii nostri, pentru ca ei nu prea platesc taxe) care ne sanctioneaza daca comentam, si care le furnizeaza ajutoare de stat. In Romania s-a atins suma de aproape un miliard de euro investita in etnia respectiva de la intrarea in UE.

| Nonameagain a răspuns:

Pentru ca NOI le-am dat aceste drepturi si libertati.

| MadaAwwr a răspuns:

Asta mă întreb și eu. Dacă aș avea putere ori i-as trimite pe toți unde le e locul și anume în India, ori aș da o lege să fie uciși.