| xibalba a întrebat:

De vreo 2 saptamani pe casa scarii avem un locatar. Un tip... care nu e chiar sarac, sa zici ca nu are casa, e ingrijit, si vine si doarme pe trepte. Cand aude ca iese cineva din casa, coboara de urgenta, sa nu il vada nimeni. Isi fereste privirea si nu se afla pe scara decat noaptea. Vecinilor le e frica sa nu fie un bolnav mintal(pentru ca nu vorbeste) sau un hot... nu se stie niciodata.

Probabil ar trebui sa chemam politia, pentru linistea noastra. Dar daca tipul e bolnav mintal, ce se intampla? Din cate cunosc, bolnavii cu probleme mintale nu sunt arestati in cazul in care comit o crima. Sunt ei lasati in libertate? Si daca da, de ce? Nu sunt un pericol pentru societate?

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Cred ca trebuie sa-l prindeti voi si sa vedeti care e treaba. Nu sa chemati politia asa deodata. Vedeti ce e de capul lui, ce probleme are. In functie de asta sunati la politie, spital, azil, dgaspc, etc.

10 răspunsuri:
| ZuuZaaA a răspuns:

Unii sunt lasati in libertate altii nu! dar in general nu sunt lasati in libertate(dupa parerea mea nici nu ar trebui ca nebunii sa hoinareasca pe strazi)
Normal ca sunt un pericol mare pentru societate, unul foarte mare!
Pai tu crezi ca oamenii care fac toate posibile crimele etc etc ce se intampla in lumea asta sunt oameni normali? eu zic ca nu!
bye-bye

| Leea1234 a răspuns:

Pai cred ca ar trebui sa-l urmariti, sa iesiti tip-til si sa incercati ...sa vorbiti cu el si sa vedeti despre ce e vorba, cu siguranta are povestea lui care nu e tocmai fericita, poate l-au alungat de acasa!
daca nu reusiti sa vb cu el, sunati la politie, poate o fi vreun evadat de la spitalul de psihiatrie ...si este cautat!
cei cu probleme mintale, care comit crime, nu sunt lasati in libertate, sunt internati in ospicii si tinuti acolo pana cand, considera ei ca nu prezinta un pericol pentru populatie!

| ZuuZaaA a răspuns:

Posibilele crime*

| Flav a răspuns:

Poate e dat recent afara din casa, poate si-a pierdut casa la jocuri de noroc sau prin procese. Hot nu cred ca are cum sa fie fiindca n-ar avea rost sa stea noapte de noapte acolo. Daca vrea sa te investigheze sau analizeze ceva, cu siguranta n-o va face in vazul lumii fiindca va fi clar suspectul numarul 1.
Bolnav mintal? Hmmmm... e probabil asta desi e putin ciudat. Deci omul vine numai noaptea iar ziua pleaca imediat si ii e frica sa nu-l vada cineva. Macar e simtit ca am mai avut cazuri cand stau pe scara, treci pe langa ei si li se pare ceva normal sa doarma si sa-si petreaca tot timpul acolo.hee hee Eu unul n=am luat niciodata nicio masura, am considerat ca-s oameni necajiti si ca sa-i las o noapte doua sa doarma acolo ca doar nu ma deranjeaza cu nimic si nu-mi fura din pat. Deranjant era doar mirosul.happy
Eu spun sa vorbesti cu politia. Nu de alta, dar vorbind cu el te poti astepta la orice si poti fi considerata principalul vinovat pentru debarcarea lui de acolo. Le explici agentilor cum s-a ancorat la voi si sa vina vreo 2-3 comunitari macar sa vada despre ce e vorba. Sau, cred ca cel mai bine e sa abordati seara, pe raza voastra de actiune, de cartier, doi comunitari pentru a nu avea nici el probleme mari. Asa va doarme mereu acolo si chiar de e inofensiv, mereu vei avea o doza de suspiciune si neliniste stiindu-l acolo.hee hee

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Bolnavii psihici care comit crime sunt internati fortat in spitale de psihiatrie speciale, in care regimul este de semi-detentie. E spital, dar nu au voie sa-l paraseasca si sunt paziti cu gardieni, precum detinutii.

| Dragosgan a răspuns:

Pai trebuie sa vorbesti cu administratorul blocului tau sa ia masuri. El poate sa cheme politia sau sa iti dea o lista in care sa semnati pentru evacuarea respectivului din scara. Daca nu pleaca atunci cheama politia.Si vreau sa iti amintesc ceva:Omul nu e bolnv mintal dupa parerea mea:Un bolnav mintal ar ramane in scara chiar daca ai deschide usa si te-ar auzii. Apoi daca ar fi bolnav mintal cred ca ar tipa si s-ar imbata pe scara la tine...Eu cred ca e un sarac care a venit in scara ta sa dorma. Daca ar fi hot v-ar fi atacat pe voi locatarii.Asa ca daca vrei poti incerca sa vorbesti cu el.

| kara a răspuns:

Sfat: anunta politia comunitara. In cazul in care e bolnav mintal, va fi internat intr-un spital specializat. Se ocupa ei de restul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai vorbeste cu vecinii tai...si incercati sa gasiti o solutie. El poate este sanatos, si poate ca nu este un om care sa faca rau. Poate are motivele lui sa doarma pe scari, desi un om normal nu ar face asta decat daca nu ar avea casa.

| Dixxy a răspuns:

Bolnavii mintal sunt inchisi in centre speciale unde au parte de ingrijirea corespunzatoare.

| illusion a răspuns:

Buna, mai din cate stiu eu. daca este bolnav mintal va fi internat intr-un centru undeva.,. in nici un caz nu va fi arestat mai ales daca nu a facut nimic si nu, nu o sa fie lasat in libertate tocmai pentru ca este un pericol pentru societate si pentru ca nu se poate descurca singur happy