| StefanDrg a întrebat:

Deci am o problema, nu mai am loc de munca dar nu este din cauza pandemiei, nu aveam nici inainte de pandemie. Am lucrat in cateva fabrici am strans bani si am trait fara loc de munca din banii stransi. Problema este ca eu vreau sa lucrez luni-vineri 8 ore, prin toate fabricile pe unde am fost ma chemau sambata suplimentar si daca refuzam, ei imi taiau unele drepturi, nu mai imi dadeau tichetele de masa etc. Practic ma obligau sa vin sambata la munca, eram platit dublu pentru orele suplimentare dar eu nu vreau bani, eu vreau liber. Am fost la un interviu recent la o fabrica si am trecut cu brio testele necesare postului, dar la intrebarea : "Esti dispus sa lucrezi sambata suplimentar? " Eu am spus ca NU in niciun caz, iar ei m-au refuzat, daca ziceam ca lucrez si suplimentar ma angajau. Ce e de facut? Cum sa fac sa nu mor de foame, sa gasesc job luni-vineri 8 ore? Suplimentar nu vreau nicicum sa lucrez.

Răspuns Câştigător
| Liviu a răspuns:

Subscriu.De asta eu am fost FORTAT OBLIGAT, sa ma orientez spre paza, aici am zile libere.Si sunt linistit, preferam totusi o fabrica undeva, in care sa am sambete duminici libere, si 8 ore normal, doar nu sunt robot.Aici la paza am avantaje, dar si dezavantaje.Iti sugerez serios sa te duci la paza.Partea buna, ai libere cacalau, partea proasta? te poate chema de acasa, partea proasta iar e ca lucrezi si de revelion, si de craciun.Partea buna? iti inchizi telefonul cand iesi din tura, si le spui de la inceput ca te duci la tara in zilele libere cum fac si eu

| StefanDrg explică (pentru Liviu):

Nu am conditie fizica pentru paza, ma bate si o fata pe mine =(

| Liviu a răspuns (pentru StefanDrg):

La paza nu te duci sa te bati.Pentru bataie si asa, e politia, jandarmeria.Paznic inseamna sa te asiguri ca nu intra nimeni,daca devine unu recalcitrant, si esti lovit sau etc, suni la politie, ai sef de tura, ai mai multe lucruri.Ai sprey paralizant, dai cu el in caz de legitima aparare, daca nu esti in locuri inchise, te vor instrui ei.

| StefanDrg explică (pentru Liviu):

O sa iau in considerare, multumesc!

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Ce depravati auzi sambata fortat. Mai vezi pe la ajofm oferte. Poti sa scoti D sa te angajezi pe autobuz sofer vezi daca te scolarizeaza aia de la autobuze si nu dai nici un ban sa faci scoala. Daca lucrezi sambata dau duminica ai liber in cursu saptamanii se recupereaza zilele pierdute asa rezolvi chestii un oras.

| Alverto a răspuns:

Recomand Adrian Niculescu
Dăca ești la ceva foarte bun și ești creativ îți poți crea propria afacere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Angajează te in alta parte. Nu la fabrici unde se muncește și duminica câteodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate că ar trebui totuși să lucrezi și sâmbetele (măcar până aduni niște bani deoparte).
Deocamdată, vezi bine, nu ești în poziția de a face mofturi.
Mai târziu, când o să ai bani, vei putea să negociezi mai altfel.

| StefanDrg explică (pentru anonim_4396):

Omule tu esti foarte prost, mai citeste o data intrebarea, cretinule, am destui bani tocmai ce am spus si in intrebare, banii se termina ca doar nu tin o vesnicie

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

Nu trebuie să te enervezi, Ștefan.
Suntem aici ca să ne ajutăm unii pe alții.
Baftă!

| StefanDrg explică (pentru anonim_4396):

Daca eu am scris in intrebare ca nu vreau sa lucrez suplimentar, tu vii si imi spui sa o fac, cum sa nu ma enervez, eu caut o rezolvare sau un sfat, nu un dictator sa imi spuna ca nu se poate altfel

| anonim_4396 a răspuns (pentru StefanDrg):

Dacă tot veni vorba despre proști și despre cretini, citește și singur ce ai scris: „Cum sa fac sa nu mor de foame?"

Cine ți-a dictat ceva? Cred că ai o mică problemă și nu mă refer la a lucra sâmbetele.

TPU funcționează astfel: fiecare își dă cu părerea.

laughing

| troleibuz a răspuns:

Esti in Romania? Nu prea am auzit sa fii obligat aici sa lucrezi sambata fortat