| Abc2222 a întrebat:

Deci, mama mea are un frate căsătorit de foarte mult timp, nu sta aproape de noi, bunicii au decedat de foarte mult timp, nu dorește sa facă succesiunea cu mama, motiv pentru care am făcut expertiza construcțiilor și cadastru la curte și ce exista în ea pentru ca sunt făcute de către mama, am și o sora, se poate sa fie lucrurile acestea trecute pe numele mamei? Putem sa ne trecem și pe noi 2 direct dacă mama este de acord? Putem câștiga aceste lucruri ținând cont ca mama noastră le-a construit și ea a îngrijit pământul timp de foarte mulți ani, inclusiv toate cheltuielile cu bunicii au fost suportate de ea chiar și înainte și după moartea lor?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are importanta ca fratele refuza, important este ca mama ta sa solicite deschiderea procedurii succesorale la un notar public din circumscriptia judecatoriei de domiciliu.
Notarul public il va cita pe fratele mamei si daca nu se prezinta va da o incheiere de trimitere in instanta de judecata, aceasta poate judeca si fara prezenta fratelui, daca nu se prezinta dupa ce a fost citat.
In masa succesorala nu intra ceea bunurile ce sunt proprietatea mamei tale, ci doar bunurile (terenuri, constructii, bani, etc) ce au fost in proprietatea bunicilor la decesul lor.
Dupa ce notarul public emite certificatul de mostenitor sau instanta de judecata pronunta o hotarare definitiva mama ta va poate dona din bunurile ce ii revin.
De asemenea, chiar inainte de mostenire, mama ta va poate dona din bunurile proprietatea sa personala.
P.S. N-ai pomenit nimic de tatal tau, acesta nu mai traieste, parintii sunt divortati ori n-au fost casatoriti?