| LOVEsick a întrebat:

Democratia este o forma de guvernamant a majoritatii. Mereu ramane o parte nemultumita. De ex 51% voteaza Basescu, 49 % Geoana. Drept urmare, Basescu e presedinte. Aproximativ jumatate de tara, ramane nemultumita. Voi ce ziceti, cum sta treaba? big grin

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Mie imi place un aforism, din pacate nu stiu cui ii apartine: democratia nu trebuie sa se reduca la doi lupi si o oaie care voteaza ce sa manance la cina.
Democratia este un concept departe de a fi perfect, cu atat mai mult cu cat votul universal pune semnul egal intre un academician si ultimul dobitoc din tara. Dar singura alternativa cunoscuta pana in acest moment este dictatura, pe care unii au trait-o si incepem sa o intrezarim din nou. Intre o dictatura sanatoasa si o democratie bolnava, eu inca optez pentru cea de a doua.
Povestea cu majoritatea invinge este insa departe de a fi realitate. Am vazut cum majoritatea a decis pentru Parlament unicameral cu 300 de parlamentari, fara a avea vreo idee despre implicatiile practice ale unei astfel de decizii. Totusi ma gandesc ce ar decide majoritatea daca s-ar face un referendum pentru taierea pensiilor si salariilor sau pentru majorarea TVA-ului. Sau chiar care ar fi rezultatul unui referendum pe tema eliminarii complete a impozitelor, taxelor si contributiilor. Asadar, daca vocea majoritatii trebuie uneori ascultata, exista si este normal sa existe si limitari serioase ale puterii de decizie a majoritatii.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De fapt, daca ne gandim bine, in cazul ultimelor alegeri pentru presedinte, TB a fost votat numai de cca 29% din numarul total de alegatori, restul au votat cu MG ori nu au participat la vot. Asta inseamna ca a fost ales de o minoritate, respectiv ca cca 71% nu au fost pentru el, asa ca nemultumiti sunt mai mult de jumatate. Mai mult, in prezent, cred ca si unii din cei care l-au votat sunt nemultumiti.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Asta este regula jocului democratic! Majoritatea invinge. Doamne fereste de unanimitate, ca pe vremea raposatului!

| myrazvy a răspuns:

In primul rand LOVEsick Romania are o populatie de 21 de mil de locuitori, iar la vot au fost prezenti 10 mil, avem o populatie cu drept de vot de aproape 17mil chair 20 cu cei de afara, asa deci si prin urmare 10 mil sau abtinut adica 50% din ramani, iar 27. 5%au votat Traian Basescu si restul de 22. 5%Mircea Geoana, rezultand ca cei doi adunat nu au obtinut 50%+1 pentru a putea conduce Romania, asta a fost dorinta romanilor

| cornculapte a răspuns:

Democratia e o iluzie, o sarada, o minciuna, ce vrei tu... Se presupune ca noi, poporul, sa conducem tara, dar noi trebuie sa alegem pe cineva care sa ne conduca, iar acel cineva, din momentul in care este ales, face absolut ce vor muschii sai. Democratia este o forma de guvernamant a unuia singur. Nu mi se pare nimic diferit fata de vremurile in care eram condusi de regi sau domnitori. De fapt, diferenta e ca acum e mai rau decat atunci.

| SRJ a răspuns:

Nemultumirea nu vine din faptul ca presedintele tau vazut ca Fat Frumos pe un cal alb nu e la putere, ci din faptul ca situatia poporului nostru este proasta. Cand votam vrem sa ne fie mai bine. Votul e o optiune. Nu o garantie, motiv pentru care acum 100% suntem nemultumiti, indiferent ca am votat cu X sau cu Y.

| adryanb27 a răspuns:

Treaba sta ca toti au votat gresit! nu mai votati psd, pdl, prm, udmr, pnl! votati va vog altceva, oricine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te uiti cumva la Mircea Badea?

| LOVEsick explică:

Unanimitate, dar de fapt nimanui nu-i era ascultata parerea. Inteleg ca nu se poate ca toti sa aiba aceeasi parere, aceleasi asteptaaaaari, s. a. Dar jumatate, imi pare mult big grin

| LOVEsick explică:

Nu ma uit big grin