| shecherap a întrebat:

"Democratia este un sistem politic prost, cel mai bun insa dintre cele pe cara oamenirea le-a invatat pana acum". cine stie sa comenteze afirmatia big grin

4 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu este prost.Dar si-a pierdut sensul.Ba nu...nu l-a avut nici odata.Decat pe hartie. Exista state care se numesc democrate dar nu exista democratie in ele.Este o monarhie combinata cu comunism ascunsa in spatele unei imagini democratice.
Nimanui nu-i pasa ce vrea poporul.Conducatorii fac ce vor ei indiferent de ce vrem noi.Deci nu este democratie.

Parerea mea este ca cel mai bun sistem ar fi o combinatie intre democratie si anarhie. Legile sa fie cele de baza.
-Nu te bagi in treaba altuia
-Nu furi
-Nu obligi pe nimeni sa faca ce vrei tu
-Nu omori fara sens.
Asta e partea cu democratia.Anarhia:
-Inainte sa faci ceva te gandesti la faptele tale.Omul s-ar putea apara omorandu-te fara sa pateasca ceva.
-Fiecare are dreptul sa apare ce e al lui indiferent de mijloace.
-Nu este ilegal sa deti arme, explozibili, substante, otravuri...etc.Dar le ti pentru tine si te joci singur cu ele.
-Faci ce vrei tu cand vrei tu. Putin i-ar pasa acestui sistem de viata ta. Daca vrei sa nu porti centura de siguranta sau ameninti ca te sinucizi daca nu ti se indeplinesc "ordinele" nu ii pasa nimanui.

Si multe altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naiba poate să comenteze o afirmaţie care din start nu este adevărată. laughing

| ggghhghgh a răspuns:

Democratia este un sistem politic prost in opinia mea pentru ca poporul nu va fi niciodata multumit in totalitate acesta fiind un paradox tinand cont ca este un regim politic care se bazeaza pe vointa poporului.
Democratia totusi este un regim politic care poate fii considerat cel mai bun cunoscut de omenire pentru ca permite poporului in mare parte sa i decizile care ii influenteaza.
In concluzie democratia este un haos tinand cont ca opinile oamenilor nu pot coincide niciodata.

| EfectZZZZ a răspuns:

Democratia este un sistem politic prosti deoarece se tine cont doar pe parerea unei parti mai mare iar cealalta parte este ignorata (sa zicem 51% voteaza pentru A si 49% voteaza pentru B). Este cel mai bun sistem politic pe care omenirea le-a inventat deoarece restul au fost condamnate de societate (Rasismul, nazismul, comunismul) desi exista si sisteme bune cum ar fi monarhia constitutionala folosita de Marea Britanie