| Razvan a întrebat:

Despre ea.Romania.Punct si de la capat

Poate ca nu ne-am nascut la momentul potrivit dar cu siguranta ne-am nascut in locul potrivit.Indiferent de cate mizerii sunt spuse toti acuza Romania.
Romania nu are nicio vina ca e locuita de oameni carora le e rusine de cine sunt.
Romania e o tara unica in lume din punct de vedere geografic. Din punct de vedere social stam rau pentru ca sus au ajuns an de an persoane incapabile pentru a ocupa unele posturi.
Dar inca mai e speranta.Inca se mai poate face ceva.
Inainte de a vizita alta tara, gandeste-te ca ai multe de vazut si multi oameni de cunoscut care iti vor schimba mentalitatea. Locurile simti ca iti apartin iar oamenii staini ti se par prieteni prin simplul fapt ca vorbesc aceeasi limba ca tine.Gandeste-te cate locuri minunate ai de vizitat in Romania si vei vedea ca nu e chiar asa cum se zice la tv.
Inainte de a zice "urasc Romania" gandeste-te la cei care au murit pentru ca tu sa ai dreptul sa spui asta liber.
Inainte de a mai zice ceva uita-te la copii/nepotii/verisorii tai. Ei sunt viitorul nostru.Valorile noastre. Ce sa inteleaga ei cand tu din 5 fraze 3 sunt:"Vreau sa plec din tara asta nenorocita","imi e rusine ca sunt roman"?
Lasa-i sa cunoasca tara, nu sistemul.Il vor cunoste si pe cel din urma chiar prea bine, dar nu acum.
Si pentru cei care au plecat din Romania.Gandeste-te la ei.De fiecare data cand revin in tara au un sentiment de regasire cu trecutul iar cand pleaca se simt dezradacinati.
Pleaca pentru ca aici nu sunt locuri de munca bune sau bine platite.
Pleaca fiindca s-au pregatit ani in sir, invatand zile si nopti si negasind niciun loc de munca pe masura pregatirii lor.
Pleaca pentru ca nu au ce pune pe masa copiilor.
Pleaca cu lacrimile pe fata.
Dar se intorc.
Se intorc pentru ca aici vor sa moara, in pamantul patriei si nu intr-o tara in care indiferent de cat realizat vei fi mereu vei fi privit ca pe un intrus.
Ce spun romanii despre Romania?
Citez un tanar dintr-un interviu acordat unui post:"Ce Romanie? Da-o dracului! Eu abia astept sa plec afara, sa am bani, sa-mi cumpar o masina, sa-mi fac o casa si sa nu mai calc nicioata in tara asta uitata de lume!"
Daca si tu esti unul care e de acord cu ce afirma el mai gandeste-te.
Nu intotdeauna ce zice Alexandra Stoicescu si Lucian Mandruta e adevarat.
Nu intotdeauna ce zici cand esti suparat e adevarat.
Uneori e suficient sa vizitezi niste locuri ca sa iti dai seama ce tara minunata e Romania. Ea nu se vede nici pe internet si nici la tv.Se cunoaste explorand-o.Cunoscundu-i trecutul. Iubindu-i unicitatea.

Asa ca data viitoare cand te vei gandi ce batut de soarta esti si cat ghinion ai ca te-ai nascut intr-o asemenea tara adu-ti aminte de o vorba din batrani:"Fie painea cat de rea tot mai buna-i in tara mea"
Si arunca un ochi si aici:http://www.turism.ro/o_tara_incantatoare.php
E prea putin, dar suficient sa iubesc Romania si sa fiu mandra ca m-am nascut aici!

Răspuns Câştigător
| costyn162 a răspuns:

Cu totii ar trebui sa ne mandrim cu tara noastra, cu Romania dar cu populatia care traieste pe teritoriul ei. Este si normal ca tinerii absolventi ai unor facultati foarte bune, cu pregatire intelectuala dezvoltata, sa-si doreasca sa-si construiasca un viitor pe merit undeva unde munva lor este apreciata. Nu cred ca sunt multumiti sa vada ca multi alti tineri reusesc in viata doar pentru ca are tata bani. Sa ne uitam la copiii si nepotii nostri si ce sa le spunem? Sa nu invete ca in Romania nu este apreciata inteligenta ci smecheria, furtul, etc... Dar ce e mai rau ca in zilele noastre copiii mai mici de 5 ani asculta manele, danseaza pe manele, se comporta tiganeste iar limbajul lasa de dorit.
Avem o tara superba si intr-adevar nu este exploatata cum ar trebui dar incet, incet o vom strica, si in loc sa ne dezvoltam o sa involuam pana vom ajunge la razboaie si pana cand tara noastra si noi o sa ne pierdem din nou independenta.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Subscriu si eu celebrei sintagme: frumoasa tara, pacat ca-i locuita.

| JeSa a răspuns:

Onutzu, imi aduc aminte de un grup de adolescenti ce faceau parte din anumite partide de la noi din oras, cu o investigatie cu privire la "tara noastra", prin anumite formulari de intrebari catre noi, cetatenii, ca un ex. - "ce parere am despre tara, in care m-am nascut?" - si raspunsul meu catre ei mi-a fost, doar atat -"Romania e tara cu miere si lapte!", desi un rasp. foarte optimist si c-un zambet pe buze, ei m-au inteles ca a fost vb. doar de - "mandria mea de Cetatenie Romana", intocmai - mi-au confirmat, ca-s patrioata! - de unde pot confirma ref. la intreb. ta, ca problemele nu ma inspaimanta, ceea ce ma inspaimanta - e ca cei de la putere, fiind si multi - au devenit un pic, mai mult "inconstienti" la problema. noastre, ale cetateanului"; asa ca o compatimire, ajunsa chiar imuna la aceste problema... mi-am invatat lectia, facand si fata, zicandu-mi mereu, ca - Viata in sine este o lupta - altfel n-as simti ca traiesc! he, he, he intr-un cuvant is mandra de Istoria Romaniei!

lolita
| lolita a răspuns:

Intoatdeauna am zis cu mandrie ca sunt romanca si-mi doaresc ca si copii mei sa stie ce minunata este tara mamei lor, nu m-ar deranja ca ei intr-un viitor sa locuiasca in Romania. din pacate eu nu ma voi intoarce prea curand in tara dar daca as avea posibilitatea m-as muta acolo. dar aici unde sunt oamenii au o alta mentalitate, nimeni nu te uraste si nu te invidiaza cum se intampla in tara in care am crescut.in Romania exista prea multa invidie si toti se gandesc cum sa te fure cand au posibilitatea. asta este realitatea si tu o stii prea bine.

| Razvan explică:

@mg nu ai inteles nimic.Nu vorbesc despre romani ci despre Romania

| myrazvy a răspuns:

Nu am cuvinte. felicitari, si uite ca exista romani cu adevarat. felicitari esti de nota 10+. FI MANDRU CA ESTI ROMAN

| xibalba a răspuns:

Cei care pleaca din Romania nu sunt satui de tara in sine, de pamantul pe care calcam, ci de oamenii si de mentalitatea de aici. Eu ii inteleg. Intotdeauna am fost de acord ca avem o tara chiar faina, cu forme de relief inedite si avem multe locuri unicate in lume. Si da, ma mandresc cu ele. Dar cand zi de zi ne lovim cu totii de ipocrizia unora, cand vezi cati needucati sunt pe la cozi, prin locurile publice, pe la ghisee, prin mijloacele de transport in comun, pe la piete, prin magazine, peste tot... sincer, nu ne poate consola(cel putin nu pe mine) faptul ca avem istorie, ca avem Delta Dunarii, ca avem cate si mai cate lucruri frumoase. Stiu ca ar trebui ca prin munca sa scoatem noi, astia tineri, tara de la pierzanie. Dar nu e simplu si prea putini sunt dispusi sa faca asta. Iar cand zic "urasc Romania", pentru ca zic, e adevarat, nu ma refer la pamantul asta, la partea asta de teritoriu pe care Romania se afla, ci la oameni. Nu la toti, bineinteles.

Sunt mandra de tara noastra cand se canta imnul national pe la olimpiade, cand unii romani ajung nume mari pe diverse continente. Ca avem destule minti stralucite. Nu pot sa zic ca nu iubesc Romania, dar e o tara al carei popor are destule probleme de comportament si de educatie si nu ar fi bai, dar problema majora e ca prea putini sunt dispusi sa schimbe ceva la ei, ca sa ajungem si noi mai buni, mai aproape de "standarde".

Pentru ca degeaba avem relief ca lumea, daca nu avem grija de el, degeaba avem rezervatii naturale, daca ne batem joc de ele, degeaba avem oameni pretiosi, daca ei renunta la Romania(si ii inteleg) si mai ales degeaba suntem cativa porniti sa schimbam ceva in bine, daca restul sunt coplesiti de comoditate.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ţara asta de multe ori este privită prin prisma a ceea ce ne oferă ea zi de zi, aproape băgându-ni-se pe gât: Politică, oameni inculţi la TV, muzică proastă şi oameni nerespectuoşi şi meschini. Pe acestea cu siguranţă le-am întâlnit. Dar România mai are o faţă care trebuie să fie descoperită, nu văzută la TV sau pe internet, cum spune şi Oana. România are o istorie deosebită, o cultură minunată, are oameni valoroşi (care din păcate nu sunt aproape deloc promovaţi) şi nu în ultimul rând are un spaţiu minunat, aproape magic. Şi cu siguranţă nu se opresc aici lucrurile bune ale României:)
Eu vă voi recomanda o melodie, sper să vă placă:)
http://www.trilulilu.ro/PUMas9004/365101f7cb9995

| LoveForShania a răspuns:

N`am citit tot.
Dar mi-am putut da seama ca tu n`ai pus o intrebare, mai degraba un raspuns!
Noi nu putem raspunde, doar sa ne dam cu parerea. In fine.

Romania nu este de vina, are o clima potrivita, locuri minunate, si munti, ape, campii paduri avem indeajuns, si sunt minunate!
Romania nu are nimic, romanii au ceva!
Ei au ajuns foarte rau, rai, duri. Dar nici oamenii din,, parlament'' nu sunt pe departe! Ei nu fac nimic in legatura cu romanii! Legi sunt dar nu prea sunt respectate!
Ce ai zis tu ca oamenii se intorc in Romania pentru ca aici vor sa moara este la fel in toata lumea! Daca te`ai nascut in Germania dar ai plecat in Italia (Exemplu ). te intorci dupa o vreme in Germania, pentru ca aici vrei sa mori!

Romania este o tara frumoasa, dar locuita de oameni. rai!
In 1923, in Romania au venit un grup de americani din New York, California si Miami. Au fost foarte impresionati de frumusetea,, geografiei'', dar de oameni nu prea au fost.
Romania este frumoasa din punct de vedere geografic, dar tot ce este construit in Romania nu prea este impresionant.
Asta este din vina bugetului!
Vreau sa zic, Romania este frumoasa din punct de vedere geografic, dar oamenii care locuiesc aici sunt. subvedere!

| ontyk a răspuns:

Asta este tara noastra. O iubim asa cum e si cu bune si cu rele. Romania te iubesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Guess Who-Noi in anul 2000(sau Locul potrivit)...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti doresc sa patesti si tu asa ceva : sa faci un ocol printr-un sat taranesc ( nu stiam ce fauna ascunde ) linga Sibiu, sa te intilnesti pe un pod cu o ceata de rromi cu topoare si sabii scoase pe geamul masinii sa vedem ce faci. Asta este tara?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte interesant, dupa 20 de ani cenzura functioneaza. Desi pina de curind incepusem sa au si anumite pareri despre termenii rrom-rrom, se pare ca este corect Tigan asa cum am scris eu si nu era nevoie ca " cineva " sa faca corectia. http://ro.wikipedia.org/wiki/%C5%A2igani si poate aflu cum se poate " traduce " TIGANIADA lui Budai Deleanu in limba " corecta "!?

| nimenialtu_4198 a răspuns:

Frt a fii roman e o problema de personalitate!

| fdsb fhdbs a răspuns:

M am pregatit mult si ai mei se asteapta sa plec din tara la facultate nu inteleg de ce dar iubesc Romania si pur si simplu nu vreau sa plec ai mei nu inteleg de ce si daca incerc sa le explic ca eu o sa studiez in Romania se enerveaza ii inteleg au asteptari de la mine si stiu ca eu fac eforturi sa invat si sa am o slujba bine platita dar pur si simplu nu vreau sa plec acum cred ca inteleg de ce

| yocrazyralu a răspuns:

Sh eu ma mandresc ca sunt romanca! sh as striga asta in gura mare oriunde m-as afla.
am fost plecata in vacanta si in italia si in portugalia dar cand ma intorceam in Romania inima imi crestea si incepeam sa plang
Parinti mei sunt plecati in strainatate darde fiecare data cand se intorc isi cauta de lucru aici... dar din pacate nu gases si trebuie sa plece iar suparati printre starini...
nu Romania este de vina! ci oameni care conduc romania.
este un subiect foarte bun de discutat
eu sincer nu as putea pleca din romania dar din pacate va trebui sa o fac dar sper sa ajung cineva si sa pot sa spun mandra ca,, SUNT ROMANCA"