| laSoledad a întrebat:

Din categoria "Romania, incotro?" Spuneti-va parerea, dezbateti. Iar daca intrati in conversatie cu candidati politicieni, nu uitati sa le puneti intrebarile care conteaza.
Daca voi ati fi la guvernare pe urmatorii 4 ani, drept Ministrul Finantelor Publice sau Ministrul Economiei, ce planuri ati crea si ce masuri ati pune in aplicare pentru a redresa economia Romaniei si pentru a reduce, pe cat posibil, riscurile unei noi crize economice, care ar putea plana asupra Romaniei in viitorul apropiat?

In primul rand, ati avea un plan general luand in calcul dezvoltarea tuturor ramurilor sau v-ati axa pe dezvoltarea unei ramuri principale, alese de comun acord? Spre exemplu, dezvoltarea infrastructurii sau a sistemului de educatie pe urmatorii 4 ani.
Ce atitudine ati avea fata de antreprenori?
Ce atitudine ati avea fata de companiile de stat?
Ce atitudine ati avea fata de consumatori (formarea impozitelor, taxelor, contributiilor, crearea altor noi sau reducerea lor)?
Ce masuri ati lua pentru crearea de noi venituri la bugetul de stat, altele decat datorii?
Ce atitudine ati avea fata de nivelul cheltuielilor publice?
Carei clasificatii functionale ati da mai multe fonduri: cheltuieli cu serviciile publice generale (adica plata cu administratia guvernamentala, prezidentiala, etc), cheltuieli cu apararea nationala si ordinea publica, cheltuieli social-culturale (adica invatamant, sanatate, cultura si asistenta sociala), cheltuieli cu activitatile economice, cheltuieli cu locuintele, mediul si apele?
Ce atitudine ati avea fata de cheltuielile cu personalul din adminstratia publica?
Ce atitudine ati lua legat de nivelul importurilor?
Cum ati incuraja exportul si in ce domenii mai ales?
Ce atitudine ati lua legat de productia in Romania si legat de potentialii investitori?
Ce masuri ati lua pentru corectarea deficitului bugetar? (legat de inflatie, ii lasam pe cei de la BNR sa-si faca treaba; o viitoare intrebare si pe tema asta)
Ce atitudine ati avea fata de datoria suverana a Romaniei?
Ce atitudine ati lua legat de nivelul de atragere a fondurilor europene?
Ce atitudine ati lua fata de deprecierea leului?
Ce masuri ati lua pentru cresterea ocuparii fortei de munca la nivel national? Ce stimulente ati oferi si cui?
Ce atitudine ati avea fata de conceptul de bugetare participativa la nivel local, dar national?
Ce atitudine ati avea fata de introducerea conceptului de regionalizare in Romania, descentralizare a puterii si a banului public si distributia veniturilor pe regiuni?
Ce atitudine ati avea in legatura cu indeplinirea criteriilor de convergenta pentru aderarea la zona euro?
Ce atitudine ati lua fata de razboiul comercial SUA-Europa?
In ce directie la nivel global ati indrepta Romania?
Si nu in ultimul rand, ce atitudine ati avea in legatura cu bancile de pe teritoriul Romaniei?

Si ca tot veni vorba de banci si de investitii, cum vi se pare ca Romania (fata de alte tari care au) nu mai are o Banca de Dezvoltare a ei, care sa finanteze anumite investitii de interes general la nivel national, cum ar fi investitiile in infrastuctura? Ce-ati face in acest sens?

Argumentati-va raspunsurile la aceste intrebari.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zeci de guverne nu au reușit un plan coerent pentru asa ceva. Vrei sa îl facem noi într un răspund pe TPU?

| laSoledad explică (pentru suntserios):

Nu neaparat intr-un raspuns pe TPU, e evident o discutie prea ampla pentru unii de aici, insa macar sa reflectam la asta. Cand apar discutii politice intre oameni, repede sare fiecare sa-si dea cu parerea la modul general, insa cand ii pui sa discute despre subiecte concrete, ca de exemplu, problemele economiei actuale, li se dezumfla avantul. Unii fie ca n-au habar de ceea ce se petrece (nu e de mirare ca Romania este pe ultimul loc din UE la educatia financiara), fie nu vor sa se implice in dezbaterea tematicii, fie nici nu vor sa se gandeasca la asta. Am auzit de multe ori fraza "Pai, cum, cine suntem noi sa discutam despre asta?" Iar in fraza de mai sus apare "Zeci de guverne nu au reușit un plan coerent pentru asa ceva, si vrei sa gasim noi?". Comunicarea intre stat-populatie n-ar trebui sa fie intr-o singura directie, ci si invers. Daca s-ar tine cont de si s-ar respecta opiniile populatiei, intotdeauna problemele si solutiile pe care le cauta cei de sus se reflecta chiar in vocea poporului si in reprezentantii la nivel local ai acestora. Iar pe cale ierarhica sa ajunga la cei de sus, ca sa ia masuri, in situatia in care s-ar tine cont de acestea. Insa la noi, comunicarea e intr-un singur sens - de sus in jos - astea-s regulile, astia-s banii, astea-s constrangerile, asta e perioada noastra la conducere, voi n-aveti decat sa inghititi ceea ce zicem. In orice caz, europenii sunt mult mai vocali si mai inclinati sa discute despre situatia in societate, in economie, etc, chiar de la nivelul grupului obisnuit de prieteni, pana la nivelul de comunitate (de exemplu, bugetarea participativa). Au un simt civic mai dezvoltat. Si o fac din simplul fapt ca este ceva de la sine inteles pentru ei sa fie la curent cu starea economiei tarii, a problemelor societatii si sa discute despre asta sau chiar sa se implice activ pentru a aduce schimbari. Nu lasa totul in seama conducatorilor lor, sa le pice totul din cer. La baza conteaza pentru ei sa fie cel putin informati privitor la situatia economiei, de exemplu, la atributiile ministrilor si in ce directie o iau lucrurile. Si evident ca odata ce esti constient de situatie si cunosti mecanismele statului, ale economiei si ale statului in economie, iti e mult mai lejer sa-ti formezi perspective si chiar initiative de a aduce cate-o schimbare. La noi insa, majoritatea e si-n necunostiinta de cauza, e si incapabila de a-si expune ideile cu privire la interesele generale. Poporul s-a obisnuit sa taca si statul s-a obisnuit sa-l ignore. Poporul a fost dezamagit, s-a individualizat, si-a pierdut interesul fata de ceea ce ar trebui sa faca statul, iar statul si-a pierdut interesul in sine pentru poporul sau. Sigur, vedem campanii, vedem pomeni, vedem mariri conditionate, vedem amnistii, insa comunicarea stat-popor e ca si acum 30 si ceva de ani, unidirectionala. Degeaba asteptati majoritatea sa vina unii la guvernare cu un plan de salvare, ca veti ramane la fel de dezamagiti, pana nu va apucati sa va interesati de ceea cu ce se ocupa ei si cum puteti sa influentati asta, voi, aia cei multi, poporul. Este vorba de dobandirea unui simt civic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, are dreptate Supadeceapă, voi da răspunsuri la toate aceste întrebări. Mă voi documenta și voi da cele mai bune răspunsuri.
Și voi provoca pe toți cei 1, 3 milioane de TPU-iști chiar și pe supa de ceapă eco-logică să sustină ideile propuse de mine.
Iar lui Nevermore îi răspund că întradevăr urmează să scriu volumul 3 din romanul meu - Dosarele X și Kix, care va avea subtitlui - TPU-UPT, iar ca material, cu aprobarea adminelor, voi utiliza răspunsurile mele date aici. Așa că, vă salut, supă de ceapă și niciodată în frangleză, veți fi eroi în romanul meu.

| sabin89 a răspuns:

Păi, fiind postată pe 1 aprilie, or fi considerat oamenii că le pregăteşti vreo capcană. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine crezi că stă acum să-ți scrie atât pe niște subiecte atât de complexe pe TPU?laughing)

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Sadrian laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ah, îl omisesem...cred că acum e pe la kilometrul 3 al romanului pe care îl va posta aici rolling on the floor

| laSoledad explică (pentru anonim_4396):

1 aprilie dureaza 24 de ore. E timp destul pentru toata lumea sa arunce cu afirmatii.winking

| laSoledad explică (pentru anonim_4396):

Haha, kilometri e mult spus. Daca intrebarea mea tot va indeamna sa va puneti in locul guvernantilor, macar sa faceti kilometri de romane, daca de autostrazi mai putin. Caci, mai nou, in ultimii ani, ciotul a devenit unitate de masura nationala si nu kilometrul.