| Goddessss a întrebat:

Din ce este format un sistem bipartid?
Dintr-un partid conservator și un partid?
Mulțumesc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din doua partide. Indiferent care.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din două partide. Faptul că sunt două minim două generează democrație.

| Zuzu1991 a răspuns:

HAmericanosii au asta, am impresia ca si englezii, suedezii, etc. dar nu sunt sigur
iar la hAmericanosi sunt 2: democrati si republicani
republicanii sunt conservatori... DAR, despre ei se spun lucrurile cele mai urate, de gen sustin rasism, sclavie, dreptul purtarii de arma, etc.
totusi e democratie, chiar daca ajung la putere nu pot face chiar ce vor, oricat de mult ar vrea unii (cum a fost Trumpy)

| DarthNiger a răspuns:

Pai din moment ce ii se spune sistem bipartidist, inseamna ca sunt doar 2 partide, nu? oricare ar fi ele.

| Goddessss explică (pentru DarthNiger):

Dap, dar pe lângă cel conservator... care era?