| hesnotaguru a întrebat:

Din diverse motive, nu penale, ANAF mi-a declarat firma ca fiind inactivă în urmă cu aproximativ 5 ani.

Astfel, m-am ales cu cazier fiscal.

Potrivit legii, nu voi mai figura cu acest cazier dacă "faptele sunt sancţionate conform legii penale cu amendă sau avertisment şi nu au mai săvârşit fapte de această natură într-o perioadă de 5 ani de la data înscrierii informaţiilor în cazierul fiscal;"

Decizia de inactivare a fost luată pe 29 martie 2019, însă data publicării/inactivării în acel registru al ANAF este 8 mai 2019

Intrebarea mea este: se împlinesc 5 ani pe data de 29 martie sau pe data de 8 mai?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai savarstit o fapta penala nu se aplica prevederile citate si poti solicita reactivarea firmei si acum.