| Edisor27 a întrebat:

Din opozitie face parte si majoritatea parlamentara?
De exemplu acum: PNL-ul are guvern dar are o buna parte si in Parlament, PNL este considerata opozitie in exemplul dat?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Opozitia este fata de guvern, cand PSD a fost la guvernare PNL a fost in opozitie, cand acum PNL va fi la guvernare, celelalte partide vor fi in opozitie. Este ca la un meci de fotbal, ambele echipe joaca pentru a castiga meciul, dar ele joaca unul impotriva celuilalt, pentru acelasi scop. Din pacate la noi in Romania opozitia nu vrea sa castigam noi poporul, ci ei. Adica asta intr-un meci s-ar traduce ca si cum una dintre echipe nu joaca pentru cupa, ci pentru bani.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In opozitie sunt considerati parlamentarii din partidul/partidele care nu formeaza Guvernul, indiferent ce pondere are/au in Parlament.
PNL a fost minoritar in actualul Parlament dar nu a fost in opozitie de la data cand a format Guvernul, in opozitie a fost PSD si au fost celelalte mai mici.