| Utilizatoare123 a întrebat:

Doi parinti - necasatoriti vreodata, s-au despartit. Copilul e pe numele lui, dar e cu mama lui. Ea nu doreste sa ia contact cu tatal, nu il lasa sa participe la viata copilului si brusc a incetat sa mai raspunda la telefon. El mereu a trimis bani, a sunat (a incercat sa ii gaseasca, nu a putut), ea nu vrea sa spuna ce face copilul etc. Dupa implinirea varstei de 15 ani a copilului,maica-sa doreste ca el sa plateasca pensie alimentara. Nu se poate anula acest drept, avand in vedere ca ea nu doreste sa ia vreun contact cu tatal? Are si el drepturi si asta e un abuz, pana la urma. El are o situatie materiala foarte precara in prezent, daca ar plati pensie, nu i-ar mai ajunge de mancare. Exista vreun avocat care poate ajuta acest caz, fara bani? Sau ce se poate face? Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are nici un rost ca tatal sa angajeze un avocat, mai ales ca spui ca nu sta bine cu banii.
Copilul are dreptul la obligatia de intretinere (pensie alimentara) atata timp cat este minor si chiar mai mult, daca urmeaza studii, dar nu mai mult de varsta de 26 de ani si va obtine acest drept fara probleme.
Sigur ca in proces si tatal poate solicita stabilirea unui drept de vizitare a minorului si va obtine aceasta.

| Utilizatoare123 explică (pentru Ioandelasal):

Pai i se pare extrem de trist si frustrant sa nu isi poata vedea copilul, avand in vedere ca nu e un delincvent, nu e violent, nu are absolut nici o problema de acest gen. Drepturile lui cum vor fi aparate? Daca nu isi permite avocat, si mai are si datorii.