| Evren_Alina_1982 a întrebat:

Doresc sa divortez ce acte imi trebuie si cat ma costa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de actele de stare civila - certificatul de nastere si de casatorie si de cartea de identitate. De asemenea trebuie sa depui cerere de divort.
Costul depinde de felul divortului si locul unde la il faci. La Judecatorie taxa judiciara de timbru este de 39 lei si timbru judiciar de 0, 30 lei.
Daca il faci prin acordul partilor, la Starea civila costul poate fi intre 200 si 1000 lei, fiecare primarie si-a stabilit propria taxa.
La un notar public costul este de cca 700 lei si se poate tot numai prin acordul partilor. Numai bine!