| Robotzzzi a întrebat:

Doresc sa donez o masina de 4 mii de euro la notar mamei mele.Cam cat m-ar costa aceasta procedura?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Onorariul minim al notarului este de 0, 25% din valoare, dar nu mai putin de 50 lei plus TVA de 19%, deci cca 60 lei. Unii notari pot practica un onorariu mai mare, respectiv pana pe la 80 lei.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Revin si iti spun iar ca poti face contractul de donatie, in forma inscrisului sub semnatura privata, dupa modelul prevazut aici:
http://notariat-tineretului.net/contract/donatie-masina-autoturism
Vei elimina doar referirile la autentificare, notar si taxare.
Modelul se poate folosi si pentru donatia in bani, inlocuind masina cu suma donata ca dar manual.

| minrest a răspuns:

Nu stiu daca iti foloseste sa stii asta, dar trebuia sa cumperi masina pe numele mamei tale.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Si care e interesul de a o dona? Nu poate merge cu ea fara donare?

andreia67
| andreia67 a răspuns:

E mult mai simplu sa faci un contract de vanzare-cumparare standard intre voi chiar daca mama ta nu-ti da banii. Oricum nici tu nici ea nu aveti nimic de platit. La notar se tranzactioneaza proprietatile imobiliare nu autovehiculele.

| Ara997 a răspuns:

Http://notariat-tineretului.net/contract/contract-donatie
valoarea masinii poti sa o declari mai mica