| CofetariaGiuseppina a întrebat:

Doresc sa ma casatoresc cu o fata din Iran.
Prietenei mele pe 15 septembrie ii expira permisul de sedere in Romania dar dorim sa ne casatorim.
Insa la ea ambasadorul Iranului este plecat in concediu si verificarea ei dureaza 3 saptamani + 3 saptamani = 6 saptamani.
Asta inseamna ca in momentul cand vrem sa ne casatorim prietena mea are expirat permisul de sedere in Romania.
Ne putem casatori daca ea are permisul expirat?
Ce solutii putem gasi?
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ambasadorul face verificarile, asa ca se poate adresa Ambasadei Iranului pentru a urgenta.
O alta solutie legala este sa cereti prelungirea vizei de sedere, tocmai invocand casatoria.
De altfel este si vina voastra, trebuia sa cereti verificarea imediat dupa sosirea fetei in Romania.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu va puteti casatori daca ea are sederea expirata, fiindca este ilegala si atunci risca sa fie expluzata in Iran si sa nu mai fie primita pentru 3 sau 5 ani, depidne de restrictia legala.