| Theo27 a întrebat:

Doresc sa stiu daca este ilegal sa construiesc o copie total nefunctionala a unei arme de foc, facuta din lemn si metal sa aiba aspect real, nefunctionala ma refer nu poate trage cu nici un fel de proiectil si nici nu va putea vreodata, din cauza ca doresc sa o contruiesc din aluminiu, care e un metal total nepotrivit pentru sa face arme de foc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este ilegal, atata timp cat nu se poate trage cu ea si nu o folosesti pentru ceva(de exemplu sa ameninti pe cineva cu ea) si o tii in casa doar ca ornament, deoarece nici o prevedere legala nu interzice asta. Legea interzice doar confectionarea artizanala a unor arme care pot fi efectiv folosite, respectiv se poate trage cu ele. Numai bine!

| Aero_9005 a răspuns:

Nu este nimic ilegal in a construi asa ceva cat timp nu va fi functionala, gandeste-te ca si in magazine de acest gen gasesti diferite copii...bafta