| YoyoXender a întrebat:

Doresc sa stiu daca treci odata din greseala (aluneci pe zapada) pe rosu la semafor, ca incepator?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti prins vei fi amendat si dreptul de a conduce iti va fi suspendat pe o perioada de 30 de zile.

| YoyoXender explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc, Dar referitor daca esti prin ( prins ca mai săvârșesc inca o data actiune) având camere de vedere in afara orașului sad

| Ioandelasal a răspuns (pentru YoyoXender):

Fiecare contraventie se sanctioneaza separat, daca esti prins si cu a doua si aceasta se sanctioneaza.
Daca esti sanctionat dupa prima si mai circuli cu masina, dupa ce dreptul de a conduce ti-a fost suspendat si nu ai primit dovada cu drept de circulatie, atunci fapta constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare sau amenda penala.