| gabriela2201 a întrebat:

Dragi forumisti (ma intereseaza opinia persoanelor sub 40 de ani in special)
Ce credeti despre a fi preot in Romania 2024? Este suficient doar sa fi absolvit un seminar teologic, sa fi obtinut diploma de atestare a cunostintelor,etc, apoi iti gasesti partenera de viata ca sa primesti o parohie si cam aici ramai pe viata? m-am intrebat si despre ce inseamna a fi preoteasa,sunt destule interviuri si documentare(!). E suficient doar sa fii o buna gospodina,mama,eventual sa predai religie ori altceva adolescentilor, canti ocazional muzica de amvon si atat tot? Se gasesc multe romance care sa fie impresionate de acest statut si sa te numeasca doamna preoteasa toata viata.Dar pentru mine a fi o veritabila preoteasa inseamna a te implica minimum 5 ani inainte de maritis cu un preot in chestiuni teologice, sa ai deja un lung istoric practic cu Divinitatea,sa faci misionarism in strainatate, sa traiesti in mai multe locuri printre straini de alta confesiune care nu vor sa auda initial de ortodoxia crestina, apoi tu sa stii din prisma experientei acumulate sa dai citate din Biblie, sa convingi lumea de utilitatea vorbelor tale; la finalul acestei calatorii de initiere tu sa stii sa acorzi asistenta spirituala adecvata cui iti cere, adica sa stie oamenii pentru ce nu platesti taxe,pentru ce iti aduc merinde si te numesc maiestuos "doamna preoteasa", sa fie mai mult o profesie nu doar rezultatul unui maritis (din interes?). Credeti ca unii romani ofera prea multa consideratie unor persoane doar pentru ca au terminat o scoala si lucreaza la Stat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| kalasnicov22 a răspuns:

Cumnata mea a terminat teologia si preda religie la o scoala.
Alta cumnata a terminat psihologia.
Si ale naibii ambele nascute in aceeasi zi,zic unii sa nu crezi in astrologie.
Sunt cele mai malefice si inculte fiinte pe care le-am cunoscut pana acum.
Si era sa uit,pe divinitate o doare undeva de religia ta.
Ca esti crestin,musulman sau ateu ii este tot una.
Alte lucruri conteaza, nu oracaitul in biserica, cata coliva mananci, rugatul la pereti, etc.

2 răspunsuri:
| gabriela2201 explică (pentru kalasnicov22):

De acord cu tine...ai formulat foarte corect!

| gabriela2201 explică (pentru gabriela2201):

Nu am nimic impotriva de a oferi daruri invatatorilor, sotiilor de preot atat timp cat gasesc utilitate in vorbele si faptele lor comunitare. Nu ma deranjeaza daca isi traiesc viata neconventional cu regulile corporatiei bisericesti atat timp cat isi fac treaba de nota 10+, adica femeile sa ofere consultatii enoriasilor doritori de sfaturi.Dar din pacate multi abuzeaza de statutul bisericesc si nu "merg pe burta" dar se promoveaza public avand o atitudine de mandrie.