| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

Dupa ce concesionez un teren pentru 49 de ani ce se intampla cu acesta? Ramane in posesia mea sau a primariei? Pot cumpara pamantul concesionat? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Realitatea este ce ti-am spus eu. Bunurile din proprietatea privata a statului sau unitatilor teritorial-administrative pot fi vandute.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 553.Proprietatea privată
  (1) Sunt obiect al proprietăţii private toate bunurile de uz sau de interes privat aparţinând persoanelor fizice, persoanelor juridice de drept privat sau de drept public, inclusiv bunurile care alcătuiesc domeniul privat al statului şi al unităţilor administrativ-teritoriale.
  (4) Bunurile obiect al proprietăţii private, indiferent de titular, sunt şi rămân în circuitul civil, dacă prin lege nu se dispune altfel. Ele pot fi înstrăinate, pot face obiectul unei urmăriri silite şi pot fi dobândite prin orice mod prevăzut de lege."

5 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Ramane in posesia Primariei. Tu ai doar dreptul sa-l folosesti. Daca Primaria vrea sa vanda, poti sa-l cumperi. Dar daca nu vinde, nu-i poti obliga.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa trecerea perioadei terenul revine la proprietar (unitatea administrativ-teritoriala), avand in vedere ca prin concesiune tu nu devii proprietar. Prin concesiune tu primesti doar dreptul de a folosi terenul, pe durata acesteia.
Daca terenul este proprietate privata a unitatii administrativ-teritoriale (primaria nu este proprietar), proprietarul poate sa ti-l vanda, atat in perioada concesiunii, cat si la terminarea acesteia, prin hotararea consiliului local.

| Violleta2022 a răspuns:

Terenul este al propietarului chiar si dupa 49 de ani, cand ai incheiat concesionarea cu el. Adica, este terenul primariei si ramane al primariei pe veci, tu nepunad sa-l cumperi sau sa-l pastrezi.

| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 explică:

Pai Ioandelasal zice ca pot sa l cumpar, ca tine de hotararea consiliului local iar Anablandiana ca nu am posibilitatea de a cumpara terenul. Pana la urma care i realitatea? Multumesc

| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 explică:

Multumesc mult de raspuns. Ma ajuta foarte mult faptul ca mi ai dat material concret.