| mary4048 a întrebat:

Dupa cum s-au exprimat mai multi analisti financiari,intrarea Romaniei in zona euro, va aduce si mai mare saracie asupra romanilor.Intrebarea este,daca aveti nelinisti vis-a-vis de acest lucru,avand in vedere ca nici acum situatia romanilor nu este roza,neexistand o clasa de mijloc, si numai bogati si saraci!

Răspuns Câştigător
| wj a răspuns:

Exista si clasa de mijloc..Nelinisti..ce ar fi mai rau decat oameni cu facultate care castiga 7-8 mil cat un muncitor necalificat, ei fiind angajati pentru ca au terminat facultatea?(ex: medici, profersori, etc.) Sau functionari care stau pe 5-10000 de lei, stau..ca ce fac ei nu se poate numi lucru (ex: citeste 2 randuri din 3 foi si pune 3 stampile cand gaseste banii intre foi)

Daca am duce-o si mai rau, am fi pe ultimul loc, nu penultimul. Deci, cat de mai rau poate fi? Pentru imbogatirea a catorva zeci de oameni, sufera 20 de milioane. O sa ajungem la o noua revolutie inevitabil in urmatorii 10 ani daca lucrurile nu se schimba, poate prind si romanii curaj sa lupte pentru drepturile lor. In Franta cand le-au taiat studentilor din bani, au iesit in strada si au facut prapad (si erau doar vreo 10000), noi 20 de milioane traim cu sperante happy Ar trebui linsati toti mincinosii nerusinati din fruntea tarii incepand cu Nuti si anturajul ei, si terminand cu tabara de la putere, alti nerusinati care dau cu o mana si pe celalta parte iti da cu doua.

2 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

In privinta situatiei din Romania sunt tot mai pesimista. Si eu acum de exemplu, sunt in fata unor decizii pe care sper sa nu le regret ulterior.
Si in afaceri acum se cauta mai mult siguranta decat un profit prea mare, dar nesigura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nelinisti sa avem? Situatia romanilor nu se va schimba atat timp cat vom fi condusi de catre romani. Poate pompa toata Europa fonduri in Romania, va fi totul in van. Romanii tot vor fi sclavii patronilor straini, tot nu vom avea drepturi, vom plati asigurari medicale de pomana, vom munci ore suplimentare fara sa fim platiti, vom face facultati ca se le avem la CV si vom fi tratati de stat tot ca niste tarfe ieftine care produc milioane dar se aleg doar cu bani de un sandwitch in timp ce pe strazi vor apare alte masini de zeci de mii de euro, vom vedea cum rasar case una dupa alta, ne vom uita la parlamentari care fac 3 luni de puscarie pentru ca au furat cateva milioane de euro, vom vedea cum "vedete" omoara familii intregi pe trecerile de pietoni si iau pedepse cu suspendare, ne vom uita la televizor cum unii se duc in vacante o data pe luna si vom face toate astea muscand cu pofta din salamul Victoria expirat si cu inima plina de mandrie ca suntem romani.

Nu conteaza ce se intampla in jurul nostru, atat timp cat Romania va fi condusa de catre romani, marea majoritate dintre noi tot cu salamul Victoria ramanem si cu datorii la banci. Asa ca, nu, nu am nici macar o neliniste.