| anonim_4396 a întrebat:

Dupa intalnirea din aceasta seara dintre cei doi candidati si mai ales dupa vizita lui Geoana in miez de noapte la MOGULUL VANTU acasa, in contextul in care tocmai fusese arestat un urmarit international si totodata mana dreapta a lui Vantu, mai aveti incredere in Geoana?
-Cine va garanta ca Geoana nu va fi la discretia mafiotilor daca ar deveni presedinte?
-De ce totusi nu a asteptat sa treaca aceasta dispùta si apoi sa mearga la Vantu? Ce era atat de...stringent? Martrul va fi extradat, iar Vantu are morcovul intrat cu frunze cu tot?
-De ce sa mearga Geoana la Vantu in contextul in care el este presedintele celui mai mare partid de opozitie? A fost cumva la raport?
-Ce incredere mai aveti intr-un candidat care minte cu nerusinare? Pentru ca in prima instanta, Geoana nu a recunoscut ca a fost la Vantu? Aveti incredere in acest tip de candidat? Si mai ales, asa cum ne-a obisnuit, a venit si de aceasta data cu temele nefacute.Asa se comporta un viitor presedinte care se vrea a fi CEL MAI BUN?
http://www.hotnews.ro/......-tanar.htm

Răspuns Câştigător
| elenahd a răspuns:

Nu stiu ce varsta ai, dar cu siguranta esti foarte tanara si pe deasupra ai foarte mult bun simt si apreciez faptul ca-ti pui niste intrebari foarte ample, intrebari pe care ar trebui sa si le puna multi dintre noi cei adulti dar se pare ca din nou cei tineri au un simt al responsabilitatii mult mai ridicat decat al adultilor. Felicitari pentru justetea, profunzimea si tipul intrebarilor, pentru modul cum pui intrebarile si pentru modul cum gandesti si pentru faptul ca arati ca te intereseaza ce se inampla in prezent si ce se va intampla in viitor cu tara noastra si pe mainile cui o sa intre. Si acum incerc un raspuns la multitudinea intrebarilor tale care sunt aparent la obiect dar sunt in acelasi timp foarte complexe. Mircea Geoana este doar o marioneta care apare pe scena politica in fata poporului dar in spatele lui, adica in culisele politice, sunt Ion Iliescu, Sorin Ovidiu Vantu, Dinu Patriciu si Voiculescu.Toti cei pe care i-am enumerat fac parte dintre hienele de pe timpul comunismului care nu stiu decat sa minta, sa-si umple propriile buzunare, sa se gandeasca doar la ei si la cei care fac parte din clica lor, stiu sa promita si sa nu se tina de promisiune, stiu sa rada si sa se bucure ca reusesc sa duca cu zaharelul un popor intreg. Jocurile politice actuale sunt niste jocuri murdare, niste ambitii care nu sunt constructive pentru poporul roman dar in acelasi timp aceste ambitii sunt constructive pentru cei care le-au propulsat si deci pentru ei intr-adevar vor fi benefice. Eu sper din tot sufletul sa cresteti voi cei care sunteti acum tineri si sa construiti o noua clasa politica care sa fie de bun simt, o clasa politica cu o responsabilitate ridicata fata de poporul roman si in acelasi sa fiti o clasa politica demna si sa aveti simtul dreptatii, loialitatii si sa stiti sa va asumati ceea ce faceti, sa iesiti intotdeauna cu privirea sus in fata compatriotilor vostri si sa stiti sa va asumati si greselile dar si ceea ce ati facut bine. Asa ii sta bine poporului roman.Iti multumesc ca mi-ai dat ocazia sa-mi exprim cateva idei datorita faptului ca ai pus acele intrebari foarte pertinente.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Hai ca iti raspund si eu:
- nu am avut niciodata incredere in Geoana, dar nici in Basescu
- nimeni nu iti garanteaza nimic, indiferent cine iese. Ambii au fost la putere in ultimul an si cine a avut ochi a vazut
- pentru ca e prostanac. Nu a fost la raport, daca era necesar putea sa dea raportul si printr-un intermediar, dar nu a gandit prea departe. Trebuia sa stie ca e urmarit 24 din 24 si trebuia sa stie ce inseamna o vizita la Vantu inainte cu cateva zile de alegeri.
- ce incredere avem intr-un candidat care minte cu nerusinare? Scuze, nu reusesc sa ma prind la care te referi big grin. Geoana a recunoscut ca a fost la Vantu, ceea ce arata a doua oara ca e prostanac. Basescu a tot negat ca a fost la Vantu, la Patriciu, la Grivco si apoi s-a razgandit, dar e alta poveste. Revenind la Geoana, daca tot a recunoscut, trebuia sa spuna ca l-a chemat pentru a discuta de Popa, dar ca l-a refuzat politicos. Acestea sunt greseli in lant tipice unui politician care nu a invatat inca cum trebuie sa se comporte un om politic. In privinta temelor, greseala nu e ca nu si-a facut tema (era absurd sa stie citatele prezentate de Basescu), ci ca nu a stiut sa raspunda adecvat.
Despre comportament nu cred ca poate da lectii un sustinator al lui Basescu, sa fim seriosi.

| Arthur a răspuns:

Geoana cred ca e un candidat mult mai bun pentru 'Curier Rapid' dupa viteza cu care se deplaseaza de la un mafiot la altul indiferent de noapte sau zi, indiferent daca e frumos sau urat afara laughing

| Arthur a răspuns:

@eu_o_mare_enigma thinking Dar totusi nu o fi vreun ménage à trois, impreuna cu bombonel?hee hee

| Flav a răspuns:

Citez ce-a spus Anastasia. Am vazut si eu, astia se dau de gol singuri. Cica e prieten bun cu Geoana de ani buni, iar el a spus la confruntare ca s-au intalnit de 2 ori doar.
Inca ceva. Asta nu stie legile, la naiba. Se apropie de diplomatia lui Antonescu, ce sa ma mai mire de ce s-au unit. Mi s=a parut jenant momentul cu biblia, unde si-a facut cruce. Deci cata manipulare!
@alllinna - cred c-ai ratat primul raspuns la sutimi de secunda.laughing

HepHap
| HepHap a răspuns:

Realitatea si domnul Vantu tocmai l-au ingropat pe Geoana. Asta dupa ce Geoana s-a jurat pe Biblie si a zis ieri ca Vantu e ala negru rolling on the floor

| Nastasia a răspuns:

Uitati-va pe Realitatea. Vantu tocmai s-a scapat si a declarat ca i-a spus lui Geoana sa se dezavueze de el pentru a nu da munitie electorala opozitiei. Declaratia lui Geoana despre Vantu, cum ca Vantu ar fi "malefic si tendentios", a fost doar "electorala". Vantu face spume acum, si incearca sa dreaga afirmatia.

blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Mai @enigma, iar vii cu intrebari din-astea? Eu tot cu Geoana votez si atat. Ce am vazut aseara pe posturi cum isi cumpara PD-L-ul voturile mi-ar fi rusine sa mai ies sa zic ceva. Da saracimii pungute cu ulei si haine la second hand si spera sa fie din nou alesi. Au o padure intreaga de uscaturi si decat sa arunce cu piatra, mai bine s-ar uita la nisipul din ograda lor.
Faza cu Vantu si Geoana, ma lasa rece. E trucaj. Nu o sa poata unul ca tine sa-mi schimbe opinia in vreun fel. Basescu inca este omul lui Vantu. Vantu si Basescu cand au vazut ca ia amploare Geoanizarea printre romani, s-au trezit si impreuna cu i-au intins o capcana ca sa arate romanilor ca Geoana se intalneste cu dusmanul poporului. Basescu face publicitate postului Realitatea gratuit peste tot, Vantu trebuie sa fie cat de cat departajant(nu ca B1) ca nici daca tinea cu Basescu nu dadea tocmai bine. Pai Basescu se bate de 5 ani cu burghezia romana (si se bate degeaba ca este in aceeasi oala) si tocmai Antenele si Realitatea sunt impotriva! Oawww, ce coincidenta. Televiziunile celor cu care se intalneste pe ascuns. Hai mai oameni!

| Craciunitza a răspuns:

Sa nu uitam de Udrea, Ridzi, Videanu(bordurile), Berceanu( cel mai scump km de autostrada din lume din toate timpurile), Blaga... si lista poate continua.

Desigur ca suna frumos ce a zis Basescu in aceasta seara, insa daca tot e el asa destept de ce nu a facut in acesti 5 ani? Avea tot timpul din lume. Sa nu uitam ca si-a asumat niste fapte, si nu avea nici un drept. El nu a bagat Romania in UE. Vasile Puscas a negociat aderarea Romaniei la UE, iar la preluarea mandatului, Romania era deja cu un pas in UE. Summitul nu a avut loc la Bucuresti datorita gratiei politicii externe a lui Basescu, ci datoria pozitiei geostrategice a tarii noastre. Cate vizite externe a facut Basescu in timpul mandatului? Am rupt relatiile cu surioara noastra Franta, de Ungaria nu mai vb. Suntem o tara care nu starneste interes niciunei alte tari occidentale datorita d-lui Basescu.Care a spus "Nu mi-a placut dar mai vreau" si care a avut timp 5 ani sa faca toate reformele din lume, dar le-a pastrat pentru al 2 lea mandat. Nici Geoana nu e usa de biserica. Nici Vantul, nici Patriciu, insa meritul lui Geoana ca ambasador, trebuie recunoscut. E agreat de mai marii lumii, si e ultima speranta ca va redeschide portile Romaniei, si va relua relatiile externe ale Romaniei. Nu votez ce am vazut in seara asta, ci votez ce am trait in acesti 5 ani!

| Craciunitza a răspuns:

Si tine de foame faptul ca Basescu se gandeste tocmai in perioada electorala la binele tarii si in rest se gandeste la buzunarul lui. Ca avem cel mai prost program anti-criza datorita micului Boc. Ce e asa interesant ca Basescu a aflat de vizita lui Geoana? de ce nu era mogul Vantu atunci cand il sustinea pe Basescu? Nu mai suntem in epoca comunismului. Nu mai vrem un presedinte dur, dictator care se da drept superman. Si Hitler si Mussolini erau idolatrizati si considerati un fel de ""supermen".
Basescu e un presedinte care lupta impotriva bogatilor, impotriva parlamentului, doar ca sa isi faca imagine. Acesti moguli erau buni atunci cand se intalneau cu Basescu. Acum sunt dusmani ai tarii, nu? Nu mai credeti vorbele lui Basescu. A avut timp 5 ani sa tot schimbe tara asta, sa o civilizeze. Dar nu a facut decat sa instige la violenta si sa fie idolatrizat de poporul naiv roman.Degeaba a zis de proiectul rabla la tractoare si de sistemul de sanatate.Acest lucru trebuia facut acum 5 ani.Cu siguranta nu va face nimic in urmatorii 5 ani. A condamnat comunismul dar el insusi a fost comunist si a colaborat cu securitatea. Credeti ca a ajuns altcumva sef de nava? Eu ma indoiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu la discretia mafiotilor ci impreuna cu mafiotii se guverneaza, oricare ar fi presedintele, nu ati invatat ca este vorba de sisteme de organizatii, in care nimeni nu pierde nimic ci totul se recupereaza? Nu se schimba absolut nimic, decat un nume, Acum in culise se imparte Romania ca la pocker.
Nu uitati ca locurile in parlament au fost cumparate, banii s-au procurat din tunuri de tot felul, droguri, prostitutie, care mafioti? ei sunt mafiotii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Hep Hap-s-a dus la Vantu pentru ca era...gay. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@bitter sweet-tot ce se poate, insa in poza asta nu-l vad pe Bombonel.Probabil ca era in baie, se pregatea intens. :))
http://subiectiv.ro/......ostitutie/

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oare reiting-ul pe care-l fac, sumele aferente le intra in conturi? cred ca da, si sa stiti ca se castiga serios, la ce au prestat, le-ar reveni un iaht cu ceva provizii pentru un circut pana la pol, numai dus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@regis-ai vazut daca nu vii cu temele facute? Acum te bat la fundulet cum l-a batur Base pe prostanac aseara.Eu vorbeam de faptul ca nu stia ca acest guvern a rezolvat problema medicilor rezidenti.
,, Mircea Geoana:

* Va trebui sa alocam un procent mai mare din PIB sanatatii
* Principalul accent trebuie sa mearga catre sistemul de asigurare de sanatate in zonele rurale
* Trebuie sa avem in toate localitatile cu peste 2. 000 de locuitori sistemul SMURD
* Sunt adeptul unui sistem de spitale regionale de ultima generatie
* Cred ca va trebui sa infiintam Compania farmaceutica nationala, pe langa societatile care se mai afla inca in proprietatea statului, pentru a aduce in Romania medicamente generice mai ieftine
* Obiectivul este reducerea riscului de mortalitatea infantila si sa crestem speranta de viata. Suntem ultima tara din Europa cu privire la speranta de viata
* Am primit si la Timisoara si la Iasi memorii din partea tinerilor medici rezidenti
* Vom gasi resurse pentru ca medicii rezidenti sa-si gaseasca de lucru
* Va trebui sa gasim un pachet extrem de tractiv pentru ca rezidentii sa se duca la tara
* Va fi nevoie de un efort de bugetare multi-anual
* Iohannis ne va permite sa stim cu exactitate cate spitale modernizam si cum mobilizam tinerii medici sa nu plece din tara

Traian Basescu:

* Am invitat pe langa presedintie un colectiv de specialisti pentru a pune un diagnostic sistemului de sanatate si pentru a prefigura politici eficiente
* In 2000, bugetul de stat pentru sanatate era de 1 miliard de euro. In 2009 este de 5 miliarde de euro
* Cresterea resurselor nu se simte in calitate, pentru ca banii se pierd intr-un sistem birocratic
* Solutia e debirocratizarea sistemului, management performant si banii sa ajunga acolo unde este nevoie
* Cea mai mare prioritate: intocmirea standardelor de tratament pe fiecare boala. Acest lucru l-a inceput Ion Bazac
* Ii spun dlui Geoana, care din nou nu are informatii la zi, ieri Guvernul a rezolvat problema medicilor rezidenti
* S-au alocat toti banii necesari pentru ca medicii rezidenti sa isi gaseasca loc de munca

Mircea Geoana: De ce nu s-a facut pana acum?

Traian Basescu:

* A trebuit sa plecati din Guvern pentru a rezolva un ministru interimar problema
* Sunt de acord ca deja avem o lipsa de personal cu inalta calificare, dar probabil va trebui sa simplificam si acest rezidential
* Dar trebuie sa venim la realitatea mediului rural: avem diferente de sansa la viata

Sursa: www.hotnews.ro ''

Vorbeam de faptul ca nu stia ca de la 1 ianuarie va incepe programul,, rabla pentru tractoare''.
,, M. Geoană: "Principala problemă a satului românesc este faptul că micul producător agricol nu are unde să-şi desfacă produsele. Între munca lor şi produsul vândut în piaţă este un număr mare de intermediari şi samsari. Voi milita pentru un program amplu de construcţie de sere. Vom avea în bugetul viitor programul Rabla pentru tractoare".
T. Băsescu: "Există deja programul Rabla pentru tractoare, domnule Geoană.''
Vezi cum vii cu temele nefacute? Hai, acasa si la teme, daca nu...nu te las sa te joci cu copii! :))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@blondina-suprema- laughing laughing Thoooamne! Tu suferi de,, scenarita''. Esti singura pe care am auzit-o ca Este un mare trucaj faza cand prostanacul merge noaptea la raport.Probabil ca o fi somnambul, saracul, si nu stia cum de a ajuns la Vantu acasa. laughing
Esti tare, ai reusit sa-mi inveselesti seara. rolling on the floor