| BlueBell07 a întrebat:

E corect ce a facut aceasta femeie? A inregistrat convorbirile cu o colega pentru a i le arata in privat directoarei si pentru ca aceasta sa o dea afara, astfel incat sa vina ea in locul ei. Toate acestea dupa ce colega respectiva a ajutat-o in trecut sa faca anumite sarcini pentru serviciu pentru ca singura nu stia sa le faca.

Răspuns Câştigător
| adryang78 a răspuns:

Nu este corect nici din punct de vedere etic, nici din punct de vedere legal. Persoana care a înregistrat a "gâdilat" paragrafele codului penal. Persoana înregistrată poate depune plângere penală la Poliție.

Art. 226: Violarea vieţii private
(1)Atingerea adusă vieţii private, fără drept, prin fotografierea, captarea sau înregistrarea de imagini, ascultarea cu mijloace tehnice sau înregistrarea audio a unei persoane aflate într-o locuinţă sau încăpere ori dependinţă ţinând de aceasta sau a unei convorbiri private se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 6 luni sau cu amendă.
(2)Divulgarea, difuzarea, prezentarea sau transmiterea, fără drept, a sunetelor, convorbirilor ori a imaginilor prevăzute în alin. (1), către o altă persoană sau către public, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

| BlueBell07 explică (pentru adryang78):

Asta daca iese la iveala ce a facut, dar daca cele doua parti:colega care inregistreaza si directorul tac malc, ea nu are cum sa o dea pe individa in judecata. Ii trebuie probe si acelea sunt bine ascunse de persoana care face inregistrarile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlueBell07):

Pai stai asa, directoarea de ce a dat-o afara? Ca daca eu discut in privat cu cineva ca o consider o proasta pe directoare si mai stiu eu ce, dar imi fac treaba, n-are de ce sa ma dea afara. Si dau firma in judecata si imi platesc o circa de bani dupa aia...

| BlueBell07 explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu a dat-o afara fiindca nu a gasit niciun motiv sa o faca. Insa, o hartuieste cu tot felul de sarcini, in timp pe ceilalti ii scuteste. Este abuziva in comportament fata de aceasta persoana.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlueBell07):

Reclamatie la ITM, daca sarcinile alea nu au nimic de-a face cu fisa postului. Altfel, sa rupa biroul in doua in timpul programului, cand e gata, pa.

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este urat si imoral, dar eu le-as fi dat afara pe amandoua!
Nu-mi plac codosii, mincinosii, prefacutii, hotii, smecherii...
Pe aia care a facut inregistrarea, pe ascuns, ca nu-mi plac gunoiele care isi pandesc colegii pe ascuns, ca sa le ia locul si nici pe cea care a fost inregistrata, doar daca a facut ceva rau sau a furat din companie, de asemenea i-as face vant.

"acum 27 minute | BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):
Pai,de ce sa o dati afara si pe cea inregistrata? Ea doar s-a plans de niste abuzuri ale directoarei fata de colega care pe ascuns, o inregistra pentru avantaje clar profesionale. Nu inteleg cu ce a gresit ea in afara de faptul ca fost foarte naiva?"

Fiindca a comentat deciziile directoarei sau a patroanei atunci cand nu avea voie sa faca acest lucru, adica sa vorbesti conducerae unei institutii pe la spate, barfind.
De asa ceva nu este nevoie in nici o firma!

| BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):

Exact! Din pacate, una din ele a fost doar naiva si a crezut-o pe cealalta o prietena si o colega buna. S-a lasat trasa in aceeasi troaca daca a facut prostia sa porneasca la drum cu ea, fara sa banuiasca ce-i poate capul.

| BlueBell07 explică (pentru Violleta2022):

Pai,de ce sa o dati afara si pe cea inregistrata? Ea doar s-a plans de niste abuzuri ale directoarei fata de colega care pe ascuns, o inregistra pentru avantaje clar profesionale. Nu inteleg cu ce a gresit ea in afara de faptul ca fost foarte naiva?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlueBell07):

Trebuia sa taca si sa inghita, asa ii plac angajatii duamnei Violetta...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cred că e logic că nu a făcut bine

| Wr3nch a răspuns:

Nu e corect, dar si persoana care a fost inregistrata poate sa reclame asta la politie. Legal nu poti fi inregistrat fara acordul tau. Avis pentru istetii care folosesc aplicatii de inregistrat apeluri laughing

| BlueBell07 explică (pentru Wr3nch):

Marea problema a ei e ca directoarea se poarta urat si abuziv cu ea, dar nu-i spune ca de fapt, a aflat unele secrete chiar de la colega ei. Furia directoarei este cauzata clar de niste barfe de culise, iar colega care a inregistrat-o, s-a laudat cu asemenea activitati in mai multe randuri, dar in alte situatii in care rpetindea ca o face pentru binele ei si nu avea legatura cu persoana in discutie.

| BlueBell07 explică (pentru Wr3nch):

Singura solutie ca sa se afle de inregistrari ar fi ca directoarea sa o dea de gol, lucru care inca nu s-a intamplat.

| siriusblack98 a răspuns:

De corect iti dai seama ca nu e corect nici dpdv moral si nici legal.

| Sophieka a răspuns:

Oamenii sunt vicleni...Sa va fie mari invataturi! Imi pare rau!

| BlueBell07 explică (pentru Sophieka):

Repet! Ciudat e ca nu mai vad pe nimeni scriind ca e "un caracter josnic, urat, mizerabil, narcisist sau o mahalagioaca idioata". Asa s-a exprimat cineva cand am intrebat despre postarea unui link catre un interviu online, dar era vorba de altcineva. Acum vorbim doar de "un caracter viclean", ne exprimam usor mai civilizat!

| TheGentleman a răspuns:

Dacă nu am înregistra, multe relații toxice și manageri abuzivi nu ar fi posibil să fie demascați. Pe unii îi vedem în reportajele Recorder.

| BlueBell07 explică (pentru TheGentleman):

Si asta este adevarat, dar aici e vorba de a inregistra o colega pe care are cineva pica si ii ravneste locul de munca.

| BlueBell07 explică (pentru BlueBell07):

Ciudat e ca nu mai apare aici niciun utilizator sa spuna ca e "mahalagioaica" sau "idioata" cum s-au exprimat sub alta intrebare.