| ee a întrebat:

E corect?

În Germania un produs e 2 lei iar acelasi produs în România e 3 lei, practica e generalizata cam la toate produsele!

În Ro salariu minim e cam 300 euro iar în Germania e cam 1200 euro? Mai credeti în Eu unde hotia e legalizata pe fata?

Ce vei face în continuare dupa citire:

A. voi ramâne indiferent, nesimtit si voi vota în continuare aceiasi clasa politica responsabila de aceasta situatie

B. voi lua atitudine, voi vorbi cu persoanele apropiate si nu voi mai vota psd si pnl sau nu voi mai merge la vot. daca nu stiu cu cine sa mai votez.

18 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Nu poti compara preturile cu Germania si Romania, produsele nu sunt acelasi ca la nemti. Ceea ce se gaseste pe piata romaneasca sunt fabricate slab calitativ si se vand scump. Romanul mereu a vrut sa se imbogateasca peste noapte, aici referindu-ma la cei care fac comert.
In Germania daca esti locuitor, nu gasesti aceleasi preturi ca si in Romania. Iti spun eu, locuiesc intr-un apartament de 3 camere intr-o zona sa zicem aproape de centru, dar daca nu esti conducator auto, 10 kg le pierzi din start, urci efectiv un munte si pentru asta platesc 600 euro chirie + alte 100 euro utilitati. Apartamentul cand l-am inchiriat nu avea absolut nimic. In Romania gasesti chirii intre 200-300 de euro in zone bune si mobilate. Plus in Germania iei un salariu de 1200 de euro (netto) printre care mai ramai din el cu 300-400 euro, restul se duc pe platile lunare. In Germania este traiul scump, doar hrana si cate ceva din cosmetice sunt ieftine.
Traind in Grecia vreo 5 ani, de anul trecut de cand s-a declarat tara iesita din criza economica, preturile de dinainte au scazut foarte mult la aproape orice, pot spune ca tara este mai ieftina ca Germania.
In Germania daca vrei ceva fructe si legume ca in Romania, crede-ma ca nu gasesti, efectiv nu au gust. Poti da bani grei pe cele care scriu bio, dar nici alea nu sunt, doar eticheta este si atat, asa cum Romania le are. De 4 ani locuiesc in Germania si sincer mi-e dor de gustul legumelor si a fructelor din Romania ori Grecia, acolo inca este naturalul, inca mai gasesti la tarani.
Fiecare tara daca o iei la puricat are plusuri si minusurile ei.

| ee explică (pentru MihaelaDart):

Si daca esti propietar? un laptop, ap. de vopsit e mai ieftin pe Amazon de, uk etc! 30 - 40 euro pe luna e netul la uni operatori, in ro. doar la rds etc e 5 euro cel mai ieftin!

| MihaelaDart a răspuns (pentru ee):

In Germania putini sunt cu casele lor proprii, din cauza cheltuielilor pe care le au. Nemtii prefera sa stea cu chirie decat sa-si cumpere o locuinta! 30-40 euro si prost este internetul in Germania. Cand te vezi in Germania iti vei schimba conceptia ca 30-40 euro este ieftin!

| ee explică (pentru MihaelaDart):

Cica ar fi de la tva, logistica, transp in Ro si sa i multumin lui psd pnl pentru asta

| MihaelaDart a răspuns (pentru ee):

Gresit, tva-ul este de doar 19%, este vorba de costurile de intretinere a unei locuinte si se iau greu credite pentru a cumpara o casa, asa ca prefera sa fie chiriasi decat proprietari. Doar Romanii se baga repede pentru cumpararea caselor, cu toate se plang pe grupurile de pe Facebook de costurile imense pe care trebuie sa le plateasca. Sincer, nici guvernul neamt nu incurajeaza cumpararea de imobiliare. Esti chirias esti scutit de impozitele locuintei, de reparatii si alte cele ceea ce se cer. Aici daca un proprietar nu face contract chiriasului si acesta se plange de locuinta sa ca i s-a defectat ceva iar proprietarul ignora. Chiriasul face plangere la Fisc, iar proprietarul este rau pedepsit pentru chiria la negru. Nu-i atat de usor precum crezi. Cele din auzite nu totdeauna sunt si adevarate, sunt transmise cu informatii gresite!
Bucura-te inca te transportul din Romania caci daca va veni schimbarea in euro, vei vrea sa intorci timpul. Va fi jale, crede-ma!
Transportul nemtesc este ffff scump si nu includ cele aeriene, doar cu autobuzulele locale si trenul. Taxiurile nu mai zic ce scoruri au. Vino tu la nemti si stai 1 an de zile si iti vei schimba conceptia!
O fi guvernul in Romania, dupa parerea mea se traieste inca bine, cei care spun ca este jale si nu-i de munca, aia is puturosii tarii. Sunt locuri de munca daca si vrei sa muncesti!

| RAY a răspuns:

Depinde de TVA, in Deutschland sunt alte taxe in ro alte taxe, faza cu salarul 1200 de euro, pune si faptul ca chiria costa per putin 400 de euro -600 de euro, plus ca totul e mult mai scump, daca stai cu cineva, si castigati amandoi da merita da asa singur, nu e chiar asa wow sa stii

| RAY a răspuns:

Scrie mai in detaliu, hai ca e timp

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu exageram. Nu e România nici pe departe cea mai scumpa tara din UE. Du te la un restaurant in Germania, Franța, Olanda sau încearcă sa plătești chiria sau un abonament la net. O sa îți treacă paranoia asta cu e scump în Romania

| ee explică (pentru suntserios):

Si daca esti propietar? un laptop, ap. de vopsit e mai ieftin pe Amazon de, uk etc! 30 - 40 euro pe luna e netul la uni operatori, doar la rds etc e 5 euro!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ești proprietar înseamnă că ai dat 200.000 pe apartament nu 60.000

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Romania este o tara de lumea a doua s-au a treia, distrusa, vanduta, saraca, corupta si cu un sistem bolnav si de rahat. Tara asta nu mai are industrie RO nu produce nimic. Tara traieste din importuri si oamenii muncesc la multinationale straine si la patronii romani. Preturiile vor continua sa creasca pentru ca moneda leului scade in fiecare an asa incat vom ajunge la inflatie economica si vom avea aceias soarta ca si Grecia in 2014 numai ca mai rau pe greci i-au ajutat UE si Germania pentru ca ei sunt in shenghen si au moneda euro ca in Spania, Franta, Germania, dar pe noi nu o sa ne mai ajute nimeni. Tu nu te uiti la Asta-i Romania, Romania TE iubesc si la alte emisiuni, nu te uiti la situatia tarii e jale ce e aici.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

PIB-ul e mai mare decat era in 1989, chiar daca "nu mai avem industrie". Ai habar cate firme IT mici/medii isi permit sa plateasca salarii de 2-3000 EUR cu TOATE darile la stat si sa ramina pe profit? Nu ai idee. Faptul ca economia se axeaza pe servicii e alta poveste. https://ro.wikipedia.org/wiki/Produsul_intern_brut_al_Rom%C3%A2niei
P.S. O mare parte a economiei se bazeaza pe consum si adaos, asta e partea a doua. Dar hai sa nu mai mincam cacao fara rost. "Tara traieste din importuri si oamenii muncesc la multinationale straine si la patronii romani." LA CINE AI VREA SA MUNCEASCA? De aia cateva milioane de bugetari ai cam uitat vad...

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar Romania tot o tara de **** ramane asa a fost de la razboiul de independenta din 1878 in coace, hai te-am salutat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Pentru ca, de ce? Tara e suma locuitorilor ei. In loc sa maninci excremente aiurea, mai bine ai face si tu un minim necesar acolo ca sa fie mai buna.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca vrei sa stii in Occident si chiar si in America continentala lucruriile s-au stricat rau de tot acolo.

| Panamax a răspuns:

Pentru o sticla de ulei Bunica si 3 mici 70% dintre romani vor vota in continuate cu PSD.
Ne meritam soarta.
Chiar si generatia mai noua este dusa cu capul, unul a zis ca voteaza tot cu PSD-ul pentru ca i-a dat bonuri de vacanta sotiei.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Panamax):

Asa e, si sti care e faza e ca noi mergem din rau in mai rau.

| Panamax a răspuns:

Ray este aerian, cele mai multe preturi sunt mai mici decat la noi, mai ales la alimente.
Cand ma duc in Italia imi fac cumparaturile de acolo, este totul mai ieftin si mai bun.